Buenos Aires končí s väznením zvierat, zatvára historickú zoo

  • V Argentíne sa rozhodli zatvoriť brány 140 rokov starej zoo, dôvodom je nezmyselné väznenie divokých zvierat v zajatí. Zoo má už čoskoro nahradiť edukačný ekopark.
1
  • V Argentíne sa rozhodli zatvoriť brány 140 rokov starej zoo, dôvodom je nezmyselné väznenie divokých zvierat v zajatí. Zoo má už čoskoro nahradiť edukačný ekopark.

Starosta Horacio Rodríguez Larreta sa vyjadril, že 2500 zvierat, ktoré žijú v zoo, bude postupne premiestnených do argentínskych prírodných rezervácií. Tie sú schopné im zabezpečiť omnoho prijateľnejšie prostredie pre život. Areál zoologickej záhrady však nezostane opustený, už koncom roka chcú predstavitelia mesta premeniť zoo vo štvrti Palermo na ekopark s rozlohou 44 hektárov.

„Život v zajatí je pre zvieratá ponižujúci, toto nie je tá správna cesta, ako zaobchádzať so zvieratami,“ povedal Rodríguez. Nový ekopark bude pritom miestom, kde sa deti budú môcť naučiť, ako správne zaobchádzať so zvieratami a dozvedia sa viac aj o ich prirodzenom prostredí. „Ľudia si musia začať zvieratá vážiť. Spôsob, akým sú nútené žiť v zoologických záhradách po celom svete je neakceptovateľný,“ dodal starosta.

3

Niektoré z exotických druhov vtákov, žijúcich v zoo, budú v najbližšej dobe vypustené do ekologickej rezervácie s názvom Reserva Ecológica. Tá pokrýva rozlohu viac ako 864 akrov. Staršie a choré zvieratá, u ktorých prevoz nie je možný, zostanú naďalej v ekoparku.

Predstavitelia mesta taktiež uviedli, že nový ekopark poskytne útočisko a rehabilitáciu pre zvieratá, ktoré boli v minulosti zachránené pred pašerákmi. Zoo v Buenos Aires je jednou z najväčších turistických atrakcií, avšak aj napriek svojej obľúbenosti je pre súkromných koncesionárov stratovou záležitosťou.

Koniec éry zoo priblížila aj negatívna publicita. Tá sa týkala zúfalej situácie polárnych medveďov počas horúcich letných dní. Posledný polárny medveď s menom Winner, zomrel pred troma rokmi. Dôvodom mali byť neznesiteľné horúčavy ale aj nevhodné podmienky v prostredí zoologickej záhrady.

00

Najdôležitejšie na celej veci je opustenie modelu držania zvierat v zajatí a ich vystavovanie pre zábavu ľudí,“ vyjadril sa ochranca práv zvierat Gerardo Biglia. Ten je dlhoročným propagátorom myšlienky uzavretia mestskej zoo. „Myslím si, že prichádza zmena, na ktorú sme pripravení, deti dnes už sami prirodzene rozumejú tomu, že držať zvieratá v klietkach je jednoducho zlé.“

4
Medzi zvieratami, ktoré sa nepresťahujú bude aj Sandra, orangutan, ktorý sa dostal pred troma rokmi na titulky časopisov, keď ho súd v Buenos Aires označil za „neľudskú osobnosť“ disponujúcu právami. „Problém je, že Sandra je kríženec sumaterského a bornejského orangutana, takže sa s ostatnými orangutanmi nedostáva do kontaktu,“ povedal Biglia. Ale ani Sandra spoločne s ostatnými zvieratami, ktoré sa nemôžu presunúť, nebudú viac vystavované verejnosti pre pobavenie.

zdroj:theguardian.com zdroj obrázkov:expedia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech