Celý národ hovorí o tom, že prezident je gay, on sa však nikdy neprizná, tvrdí Biermann
- Biermann o cenzúre filmu Sviňa a orientácii prezidenta
- Otvorene opisuje, ako Matovič zneužil jeho film
- Biermann o cenzúre filmu Sviňa a orientácii prezidenta
- Otvorene opisuje, ako Matovič zneužil jeho film
Pellegriniho orientácia ako verejné tajomstvo, politický biznis s filmovým umením aj tvrdá cenzúra, ktorá stopla najúspešnejší slovenský megahit. Uznávaný filmový producent a režisér Rudolf Biermann v najnovšej epizóde relácie Zo zákulisia politiky otvorene pomenúva zvrátené praktiky slovenskej politickej scény.
Kým bežní ľudia na dedinách nemajú s osobným životom hlavy štátu žiadny problém, politické špičky predvádzajú predvolebné divadlo. Ako expremiér Matovič zneužil film Sviňa vo svojej kampani a prečo slovenské televízie dodnes odmietajú odvysielať snímku, ktorá trhala divácke rekordy v kinách?
Matovičova šikovnosť a šaškovia v kinách: Ako politici parazitovali na filme Sviňa
Kultový film Sviňa vyvolal pred parlamentnými voľbami obrovskú vlnu emócií a dodnes čelí otázkam, či nepomohol konkrétnym politikom k moci. Rudolf Biermann tieto obvinenia rázne odmieta a hovorí o čistej distribúcii. „Vianočné filmy chodia do kín pred Vianocami, angažovaný film prišiel pred voľbami. Ak sa v ňom niekto našiel, je to jeho problém,“ vyhlásil producent.
Zároveň však otvorene opisuje, ako vtedajší líder opozície Igor Matovič využil situáciu vo svoj prospech. „To bola Matovičova šikovnosť. Kúpil si reklamný priestor v kine – posledný spot pred filmom,“ upresňuje Biermann s tým, že išlo o narýchlo zbúchané predvolebné video. V kinosálach sa navyše pokúšali priživiť aj ďalší politickí aktéri. Hoci ich tvorcovia dištancovali a nepozvali, kúpili si lístky, sadli si medzi ľudí a po skončení filmu im podávali ruky. „Je to smiešne, sú to všetko len šaškovia,“ nešetrí kritikou Biermann.
Tvrdá cenzúra na Slovensku: Žiadna domáca televízia film neodvysielala
Napriek tomu, že film Sviňa trhal rekordy návštevnosti a vyvolal na Slovensku nevídaný spoločenský fenomén, domáci diváci ho na televíznych obrazovkách doteraz nevideli. Biermann potvrdzuje, že za týmto krokom stojí jednoznačné politické rozhodnutie a strach z kritiky. „O niečom svedčí aj to, že to dodnes žiadna slovenská televízia nekúpila a neodvysielala. A už asi ani neodvysiela,“ konštatuje režisér.
Súčasné dianie a zásahy do fungovania verejnoprávnych médií označuje za priamu likvidáciu nepohodlného obsahu. „Samozrejme, že to je cenzúra natvrdo. Cenzúra môže byť rozličná, napríklad už len preto, že politik stratí nervy, keď si ho niekto dovolil kritizovať,“ uzatvára Biermann. Súčasná vládna garnitúra sa podľa neho rozhodla inštitúcie jednoducho privlastniť, no mladú generáciu, ktorá žije na YouTube a TikToku, už politici týmito totalitnými praktikami neovplyvnia.
Celý rozhovor si môžeš pozrieť TU:
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo Peter Pellegrini podľa Biermanna nikdy verejne neprizná, že je gay, hoci to celý národ považuje za hotovú vec?
- Ako reagovali staršie babky na Záhorí, keď prišla reč na sexuálnu orientáciu nového slovenského prezidenta?
- V akom reálnom, nebezpečnom slovenskom nevestinci natáčal štáb film Vojna policajtov podľa predlohy Arpáda Soltésza?
- Ktorý zavraždený policajt mal byť definitívne vymazaný z histórie a ako bol jeho prípad zametený pod koberec?
- Kedy sa dočkáme celovečerného filmu o súčasnej vládnej garnitúre a prečo má z neho politická elita strach už dnes?
- Akú drsnú pravdu povedal herec Jozef Vajda v zákulisí slovenskému expremiérovi hneď po vyhratých voľbách?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítaj viac z kategórie: Politika