Bukovský zažaloval Matoviča, hovorí o nezákonnej cenzúre. Jeho „liečebné metódy“ na YouTube dostali stopku

  • YouTube zablokoval kanál Igora Bukovského, ktorý si založil pred 6 rokmi
  • Popularita kanálu „Dr. Igor Bukovský – AKV“ vzrástla počas pandémie COVID-19
  • Ide o trvalé zrušenie kanálu, bez udania konkrétneho dôvodu, píše na sociálnej sieti
bukovský
Facebook/Dr. Igor Bukovský, Unsplash/NordWood Themes
  • YouTube zablokoval kanál Igora Bukovského, ktorý si založil pred 6 rokmi
  • Popularita kanálu „Dr. Igor Bukovský – AKV“ vzrástla počas pandémie COVID-19
  • Ide o trvalé zrušenie kanálu, bez udania konkrétneho dôvodu, píše na sociálnej sieti

YouTube 26. 9. 2021 zablokoval kanál Igora Bukovského. Dietológ Igor Bukovský si ho založil pred 6 rokmi, popularita kanálu však vzrástla počas pandémie COVID-19.

Od októbra 2018 do septembra 2021 zverejnil kanál „Dr. Igor Bukovský – AKV“ takmer 400 videí. Ku dňu zrušenia mal 151 000 odberateľov a až 38 miliónov pozretí jednotlivých videí, píše Bukovský na svojom Facebooku.

YouTube mu dal stopku

V takzvanej tlačovej správe na svojom facebookovom profile uvádza: Podľa informácii správcu platformy YouTube ide o trvalé zrušenie kanálu z dôvodu opakovaného porušenia komunitných pravidiel. Bez udania konkrétneho dôvodu.“

Tvrdí, že prvé varovanie za „porušenie komunitných pravidiel služby YouTube“, ktoré následne viedlo k zrušeniu celého kanálu, bolo prijaté v júli 2021 a odvtedy opakovane kontaktovali „správcu služieb“ platformy YouTube a žiadali o konkrétne výhrady a vysvetlenie.

Bukovský so svojím tímom žiadal o možnosť priamej komunikácie so zodpovednou osobou a podrobnejšie informácie, aby sa prípadným porušeniam komunitných pravidiel v budúcnosti vyhli.

Nový projekt na obzore 

„Do dnešného dňa sme neboli zo strany YouTube informovaní o tom, akým konkrétnym spôsobom malo z našej strany dôjsť k porušeniu komunitných pravidiel. Rovnako sme sa nedozvedeli, kto konkrétne a na základe čoho vyhodnocuje porušenie zmienených pravidiel a následné kroky,“ vysvetľuje a dopĺňa sociálne siete, vrátane platformy YouTube.

Avšak, podľa princípu právnej hierarchie nadradenosti vyšších právnych noriem sú všetky ustanovenia akejkoľvek zmluvy, ktoré sú v rozpore so zákonom, považované za neplatné.

Zrušenie kanálu zo strany slovenského „správcu služieb“ na platforme YouTube považuje Bukovský za nezákonnú cenzúru. „So znepokojením sledujeme, že takáto prax zo strany „správcov“ sociálnych sietí je čoraz častejšia a nositelia utajených ideologických cieľov, ktorí stoja v pozadí týchto nedemokratických, cenzorských činov, už celkom bez zábran porušujú Ústavu SR, Listinu základných práv a slobôd, aj právne predpisy EÚ,“ vyjadril sa a podotkol, že plánujú podniknúť všetky právne kroky, ktoré im umožňuje právny poriadok SR.

Okrem toho prezradil, že aktuálne pripravuje nový projekt, o ktorom bude verejnosť včas informovať.

Hoaxy a dezinformácie 

Vo svojich videách sa častokrát vyjadroval k súčasnej pandemickej situácii a k ochoreniu COVID-19. Neraz svojimi videami šíril dezinformácie. V minulosti prostredníctvom svojho kanálu šíril klamlivú správu o tom, že 83 % tehotných žien po vakcinácii proti koronavírusu potratí v prvom trimestri.

Po zverejnení videa sa medzi odbornou verejnosťou spustila roztržka. Mnohí lekári upozorňovali, že si Bukovský len vytiahol neúplné informácie zo zahraničnej štúdie a vsadil ich do svojho kontextu.

Napokon si šírenie poplašnej správy priznal aj sám Bukovský, otázkou ostáva, či si stačí čin priznať, alebo zaň môže byť aj trestne stíhaný. „Nie je dnes ľahké vyhýbať sa informačnému chaosu, nástrahám a dezinformáciám. Veľmi si dávam záležať na tom, aby informácie, ktoré vám prinášame, pomáhali pravdu odkrývať, nie zahmlievať. Preto ma o to viac trápi, že som urobil chybu. Nebola prvá a nebude zrejme ani posledná,“ napísal Bukovský na sociálnej sieti.

Facebooková stránka Od buka do buka však dlhodobo vyvracala aj iné Bukovského tvrdenia. YouTube už v minulosti proti videám Igora Bukovského zasiahol. Ako uvádza Roman Hanajík na blogu Denníka N, YouTube zmazal minimalne 3 videá Igora Bukovského. 

„Vo videách so spoločensko-politickým obsahom bolo z našej strany zámerne zakázané zobrazovanie reklamy tretích strán, a preto žiadne video s touto tematikou nebolo zdrojom finančného zisku v prospech kanálu „Dr. Igor Bukovský – AKV“, alebo jeho autora,“ vyjadril sa na sociálnej sieti.

Myslíš si, že očkovanie by malo byť podmienkou prijatia do zamestnania?

Dodal však, že informácie na youtubovom kanáli, ktoré sa týkali prevencie vírusových ochorení a ochorenia COVID-19, či potrebných podporných opatrení v prípade pozitívneho výsledku testu na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, často o niekoľko mesiacov predbiehali nielen informácie z oficiálnych médií, ale aj z oficiálnych zdrojov, ako je Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Odbornú reputáciu MUDr. Bukovského v médiách a očiach verejnosti zásadne poškodil najmä vtedajší predseda Vlády SR Igor Matovič, ktorý ho pred rokom, teda 25. septembra 2020, verejne osočil a dehonestoval nielen na tlačovej besede Vlády SR ale aj na rokovaní NR SR. V tejto veci podal MUDr. Igor Bukovský, PhD. voči bývalému predsedovi vlády žalobu a o výsledku súdneho sporu bude verejnosť informovať,“ dodáva na Facebooku.

Zdroje: Facebook/Dr. Igor Bukovský, Facebook/Od buka do buka, dennikn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie