Búrlivá nedeľa na Slovensku spôsobí chaos. V týchto krajoch platia výstrahy (PREDPOVEĎ)

  • V mnohých Slovenských okresoch to dnes vyzerá na búrlivú nedeľu
  • SHMÚ vydal výstrahy vo viacerých krajoch
Búrlivá nedeľa, predpoveď počasia na nedeľu
Ilustračné foto SHMÚ/reprofoto, Archív Canva
  • V mnohých Slovenských okresoch to dnes vyzerá na búrlivú nedeľu
  • SHMÚ vydal výstrahy vo viacerých krajoch

Dnes je to deň číslo 10, čo sa Slováci musia pripraviť na veľmi nepriaznivé počasie ovplyvnené vlhkým vzduchom, v ktorom opäť vzniknú búrky. Tie včerajšie v krajine spôsobili poriadnu kalamitu. Krátko po 16:00 na juhu postúpili z Maďarska, sprevádzal ich silný vietor, padali stromy a cesty zostávali neprejazdné.

Ako píše iMeteo, búrky odtiaľ postupovali na severozápad a cez Púchov smerom do Česka, kde sa nakoniec rozpadli. U susedov však pôsobili aj ďalšie, podstatne silnejšie a zrážky a prehánky. Česi bojovali s približne 50 milimetrovými krúpami a prívalovým dažďom. V obci Stradonice zaplavilo domy a do dediny voda priniesla aj bahno z okolia.

Predpoveď na nedeľu

Nedeľa ako desiaty deň v poradí podľa iMeteo prinesie na Slovensko silné búrky a začalo sa to už po polnoci zrážkami v okolí Nitry. Očakávať treba aj naďalej polooblačnú až oblačnú oblohu, hroziť bude aj hmla a meteorológovia preto vodičov vyzývajú, aby jazdili opatrne.

Západ:

Prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšie ranné teploty 15 až 12 a najvyššie denné teploty 22 až 25 stupňov Celzia.

Stred:

Prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšie ranné teploty 14 až 9 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov Celzia.

Východ:

Prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 14 až 10 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov Celzia.

Chladnejšie by malo byť na Orave a pod Tatrami, fúkať bude slabší vietor, no pri búrkach môže zosilnieť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré časti Slovenska pred búrkami aj aj výstrahu prvého stupňa. Tá patrí pre väčšinu Banskobystrického, prakticky celý Žilinský a časti Prešovského, Trenčianskeho, Trnavského či Nitrianskeho kraja.

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra do 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Zlepší sa už počasie?

SHMÚ varuje pred podobným vývojom počasia aj počas prvého dňa nového týždňa. Nad strednou Európou sa v tentokrát už teplejšom a o niečo suchšom vzduchu bude naďalej udržiavať rovnomerne rozložené tlakové pole, čo na Slovensko prinesie ojedinelé prehánky a zrážky. Teploty však začnú atakovať 30 stupňov Celzia.

Ojedinelé búrky a prehánky podľa meteorológov budú hroziť v podstate celý týždeň. Hlásia ich aj počas nasledujúcich dní, pričom v utorok nad Česko a Rakúsko postúpi od západu studený front spojený s tlakovou nížou nad severným Atlantikom. Celý týždeň na Slovensku možno počítať s najvyššími dennými teplotami od 22 do 29 stupňov Celzia.

Ako sme ťa informovali, upršané počasie Slovákov síce potrápilo, no minimálne niekoľkým nadšencom prinieslo vzácny úkaz. Vidieť ho mohli obyvatelia obce Jasenov v humenskom okrese a jeho okolí. Šlo o oblaky typu asperitas – vzácnu a výraznú oblačnosť oficiálne uznanú v Medzinárodnom atlase oblakov v roku 2017.

Zdroje: iMeteo, iMeteo 2, TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá