Byt v Bratislave si už kúpiš za kryptomeny. Najväčší developer skúša odvážnu novinku, tu sú jeho plány

  • Do predaja nehnuteľností na Slovensku prichádza po rokoch čerstvý vánok inovácie
  • V Bratislave je možné zaplatiť rezervačný poplatok za byt formou kryptomien
  • Firma spustila začiatkom leta pilotný projekt ako test záujmu Slovákov o podobné služby v budúcnosti
Krypto Cresco Slnečnice
Unsplash / Cresco
  • Do predaja nehnuteľností na Slovensku prichádza po rokoch čerstvý vánok inovácie
  • V Bratislave je možné zaplatiť rezervačný poplatok za byt formou kryptomien
  • Firma spustila začiatkom leta pilotný projekt ako test záujmu Slovákov o podobné služby v budúcnosti

Predaj nehnuteľností na Slovensku zostával posledné roky bez výraznejších inovácií. Pandémia síce priniesla masovejšie zavádzanie virtuálnych prehliadok a väčšie narábanie s robustnými dátami pri vyhľadávaní ponúk kúpy či predaja, no ide len o zlepšenie okrajových sprievodných procesov.

O kľúčovú inováciu na slovenskom trhu sa však teraz postaral najväčší rezidenčný developer.

Cresco Real Estate totiž začiatkom tohto leta ako prvá developerská spoločnosť umožňuje zaplatiť zálohu za byt kryptomenami, a to v rámci svojho projektu Slnečnice – Nad mestom.

zdroj: slnecnice.sk – Bytový komplex Slnečnice – Nad mestom by mal svojim obyvateľom ponúknuť nezabudnuteľné výhľady na mesto a okolie.

Experiment s kryptomenami

„Svoje rezervačné poplatky môžu kupujúci uhradiť najznámejšími kryptomenami Bitcoin a Ethereum cez kompatibilné kryptopeňaženky a služby. Medzi tie momentálne patria Bitcoin.com, Elly peňaženka a Binance pay,“ vysvetľuje možnosti využitia novinky Michal Pauer, riaditeľ predaja Cresco Real Estate.

Platbu môže záujemca uskutočniť v showroome firmy priamo cez telefón. Táto možnosť je zároveň kompletne zadarmo: „Klient, ktorý sa rozhodne zaplatiť rezervačný poplatok kryptomenami, neznáša žiadne náklady. Všetky poplatky, ktoré sú spojené s touto transakciou, znášame v rámci tejto služby my,“ upresňuje Pauer.

Virtuálne meny sa na Slovensku tešia výraznej popularite – v súčasnosti ich vlastní vyše 140-tisíc Slovákov (okolo 2,5 %). Za prvý kvartál 2021 ich Slováci nakúpili za viac ako 30,8 milióna eur.

Hoci kryptomeny už vláda začala zdaňovať, ich využitie ako reálneho platidla je na Slovensku viac-menej stále v plienkach. Možnosť platiť za nehnuteľnosť v kryptomenách však digitálne meny opäť posúva na vyššiu úroveň.

Finančné riziko s kolísaním hodnôt kryptomien nehrozí

S kryptomenami je automaticky viazané vysoké riziko – tak, ako všetky komodity na burze, ich hodnota vie značne kolísať, čo pri kryptomenach platí o to viac – ich hodnota sa mení rýchlo a nepredvídateľne.

Napríklad Bitcoin mal v januári minulého roka obchodnú cenu 28 149 eur. Do novembra 2021 sa jeho hodnota vyšplhala až na vyše 67 000 eur, no začiatkom roka 2022 sa dostala na hranicu 41 000 eur.

Cresco však kryptomeny vníma ako relevantnú súčasť finančného sveta a riziko kolísania hodnoty z dlhodobého hľadiska ošetril tým spôsobom, že sa kryptomena prevodom na účet firmy instantne mení na fiat menu.

 

Budúcnosť praje tým, ktorí sa kryptu neotočia chrbtom

Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Deloitte uvažuje v USA o zavedení platieb kryptomenami až 75 % obchodníkov a chcú tak spraviť v najbližších 24 mesiacoch.

Jedným z dôvodov napríklad je, že podľa štúdie businesswire.com okolo 40 % zákazníkov, ktorí platia kryptomenami, sú noví zákazníci a objem ich nákupu je tiež dvojnásobne väčší.

Platba kryptomenami má reálne výhody

Jednou z dobre známych výhod platieb kryptomenami je anonymita – vďaka špecifickému reťazcu je prakticky nemožné vystopovať odosielateľa aj príjemcu. Ak sú náhodou zle zadané údaje a financie sú odoslané nesprávnemu adresátovi, transakcia je len veľmi ťažko zvrátiteľná.

Preto sa Cresco spojilo s platobnou korporáciou Global Payments, ktorá developerovi prevádzkuje špeciálnu aplikáciu. Kupcovi tak stačí po naskenovaní aplikáciou vygenerovaného QR kódu transakciu schváliť vo svojej kryptopeňaženke.

Výhodou je okrem rýchlosti a jednoduchosti aj eliminácia rizika nesprávne zadaných údajov.

zdroj: slnecnice.sk – Bytový komplex Slnečnice – Nad mestom je treťou zónou v rámci projektu Slnečnice.
Slnečnice aj s virtuálnymi prehliadkami

Pandémia počas posledných dvoch rokov urýchlila proces digitalizácie vo všetkých smeroch. Do virtuálneho priestoru sa presunuli napríklad divadelné predstavenia, virtuálne prehliadky múzeí – a obhliadky nehnuteľností.

Túto novinku si za krátky čas obľúbilo množstvo realitiek a dnes je už štandardom. Svojím prevedením virtuálna prehliadka kopíruje koncept Google Street View, záujemca sa tak môže po bodoch pohybovať v danej nehnuteľnosti a pomocou myši sa rozhliadať po priestore.

Vo virtuálnej prehliadke Slnečníc – Nad Mestom je možné vyskúšať výhľady napríklad na dominanty bratislavského Starého Mesta, vrátane hradu, či na neďaleké Rakúsko.

Zaujímavú panorámu virtuálnej prehliadky bude čochvíľa podčiarkovať aj veľkorysý zelený park priamo pod oknami, ktorý bude so svojou rozlohou 29-tisíc m2 hneď po Sade Janka Kráľa druhým najväčším parkom v Petržalke.

Virtuálna prehliadka Slnečnice – Nad mestom →

 

Budúcnosť bývania?

Keďže platba kryptomenami je pri predaji nehnuteľností na Slovensku úplnou novinkou, Cresco túto možnosť zatiaľ ponúka len v showroome a v rámci projektu Slnečnice – Nad mestom.

Prvá lastovička v podaní najväčšieho rezidenčného developera na Slovensku však môže inšpirovať ďalšie firmy a z kryptomien na realitnom trhu tak môže byť nový štandard.

„V tejto chvíli ide skôr o testovaciu fázu, pokiaľ však budú kryptomeny aj naďalej také rozšírené a využívané, ako sú dnes, je to jednoznačná budúcnosť. Z našej strany ide o prirodzené rozšírenie možností platieb, chceme, aby budúci obyvatelia Slnečníc mohli využiť aj svoje prostriedky uložené v kryptomenách,“ uvádza Pauer.

„Rovnako ako sa snažíme prinášať do projektov najnovšie urbanistické a architektonické trendy, tak inovujeme aj služby klientom a možnosti platieb,“ predstavuje Pauer jednu z kľúčových hodnôt Cresca, ktoré si týmto krokom pridalo do svojej DNA aj technológie. „Zmena je dôležitá a inovácie nezastavíte,“ dodáva.

Slnecnice nad mestom
zdroj: slnecnice.sk – Obytný komplex Slnečnice – Nad mestom bude podľa developerov prekvitať živými mestskými priestormi a rôznymi príležitosťami na prácu, šport aj zábavu.
V Bratislave sú dobre známi

Cresco Real Estate je najväčší rezidenčný developer na Slovensku. Od roku 1992 realizovali viacero projektov, väčšina je zatiaľ lokalizovaná v Bratislave, hoci ambície firmy sú rozšíriť sa aj do ostatných kútov Slovenska a zahraničia.

Spoločnosť už úspešne realizovala stavbu v Českej republike, konkrétne v Prahe: SO-HO.

Medzi najznámejšie projekty, ktorými sa Cresco Real Estate spolupodieľal na tvarovaní moderného a funkčného vzhľadu hlavného mesta, patria:

Zdroje: Deloitte, NBS, Ekonomika.Pravda, Finreport

Najnovšie videá

Trendové videá