Bývalý elitný policajt na úteku vypovedal cez telemost. „Ide o pomstu mojich kolegov, páchali zverstvá“

  • Expolicajt na úteku vypovedá cez telemost
  • Svoje trestné stíhanie považuje za pomstu svojich kolegov
  • Hrozí mu viac ako 10 rokov za mrežami
Ján Kaľavský
Na fotografii je stíhaný expolicajt Ján Káľavský. minv.sk/FB PZ SR
  • Expolicajt na úteku vypovedá cez telemost
  • Svoje trestné stíhanie považuje za pomstu svojich kolegov
  • Hrozí mu viac ako 10 rokov za mrežami

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa začal proces s expolicajtom Jánom Kaľavským.

Bývalý člen elitných jednotiek a ostreľovač čelí obžalobe z korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, pokračovacieho prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Exšéf operatívcov NAKA je na úteku v Bosne a Hercegovine. Jeho meno dodnes svieti medzi najhľadanejšími zločincami a je naňho vydaný medzinárodný zatykač.

Samosudca Miroslav Mazúch už v novembri minulého roka rozhodol, že proti Kaľavskému bude konať ako proti ušlému. Znamená to, že jeho zastupovanie má v plnej moci jeho advokátka Eva Mišíková.

Obhajkyňa na úvod uviedla, že Kaľavský nepristúpi na dohodu o vine a treste, pretože sa k trestnej činnosti ani nepriznáva.

Čo hovorí obžaloba

Prokurátor Ladislav Masár na úvod hlavného pojednávania predniesol obžalobu. Expolicajt sa mal trestnej činnosti dopúšťať v rozmedzí rokov 2019 – 2020.

„V postavení príslušníka NAKA opakovane prijal od Petra Petrova dary a peniaze za informácie, ktoré by sa mohli týkať Petra Petrova,“ vyhlásil Masár.

Ich peňažnú hodnotu dokopy vyčíslil na tisícky eur. Kaľavský od svojho informátora Petrova prijal telefón v hodnote 1 149 €, okná na chatu za 1 400 €. Ďalej mu Petrov podľa obžaloby uhradil poplatok za prepis auta, nové pneumatiky aj servis v celkovej výške takmer 3 000 €.

V ďalšom prípade mu mal jeho informátor požičať 5-tisíc na nové auto, ktoré mu vraj Kaľavský nikdy nevrátil, a zaplatiť ďalších tisíc za rozvody a náhradné diely.

Na oplátku mal šéf operatívcov NAKA Petrovovi podľa obžaloby vyzradiť informácie súvisiace s jeho trestnou činnosťou, ktorá sa mala týkať najmä daňových podvodov.

Konkrétne mal Kaľavský Petrovovi povedať o zadržaní Ľudovíta Makóa, vtedajšieho šéfa Úradu finančnej správy.

Jan Kaľvský v pátraní
zdroj: Polícia SR

Prezradil mu aj plánovanú akciu Judáš, pri ktorej boli zadržaní bývalý námestník SIS Boris Beňa a bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorí mali podľa Kaľavského ohrozovať práve Petra Košča, záhadného pána X.

Petrov sa od expolicajta mal dozvedieť aj o tom, že je nasadený agent na konateľa spoločnosti Benzinol a že sa bude realizovať jeho zadržanie.

Vyzradiť mu mal aj plánovanú akciu na zadržanie exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského či Tomáša Rajeckého, muža z takzvaných mafiánskych zoznamov.

Informátor Petrov však podľa prokurátora nebol jediný, kto sa od Kaľavského dozvedal informácie. „Mariánovi Kučerkovi ukázal zoznam osôb – Gašpar, Bisták…, že majú byť zadržaní a má byť u nich vykonaná domová prehliadka,“ uviedol prokurátor.

Kaľavský svojmu vtedajšiemu kolegovi na NAKA Kučerkovi ďalej prezradil aj to, že má byť zadržaný. Kučerka vtedy podľa prokurátora zničil svoj telefón a čakal na príchod policajtov, ktorí ho prišli zadržať.

Petrovi Koščovi mal zasa Kaľavský vyzradiť zadržanie Borisa Beňu, ktorý mu to oznámil, a námestník SIS Beňa následne spravil opatrenia na zakrytie svojej trestnej činnosti. „Nebol doma a na políciu sa dostavil sám v sprievode svojho obhajcu,“ konštatuje prokurátor.

Kaľavského advokátka Eva Mišíková obžalobu nepovažuje za dôvodnú, poukazuje na procesné pochybenia v prípravnom konaní a nerešpektovanie práva na obhajobu svojho klientka.

S Kaľavským sa spojili cez telemost

Krátko pred desiatou hodinou sa Špecializovaný trestný súd v Pezinku spojil s tým v Bosne a Hercegovine. Prítomný bol aj tlmočník, ktorý pomáhal slovenskému sudcovi a zahraničnej sudkyni sa dorozumieť.

Expolicajt na úteku prišiel na súd v Sarajeve a zakrátko ho bolo vidieť na televíznej obrazovke v Pezinku. Sedel pri svojom advokátovi. Samosudca Miroslav Mazúch však už z tejto časti pojednávania nedovolil vyhotovovať videozáznam, ani fotografovať.

„Ja by som sa chcel vyjadriť k jednotlivým bodom obžaloby a chcem, aby ste počuli pravdu, ako to celé bolo,“ povedal cez videokonferenciu Kaľavský s tým, že chce spontánne vypovedať.

ján kaľavský
zdroj: Polícia SR, TASR/Jakub Kotian

„Necítim sa byť vinný, žiaden skutok som nespáchal,“ čítal zo svojich poznámok, načo ho sudca upozornil, nech do nich len nahliada.

Svoje trestné stíhanie si vysvetľuje ako pomstu kolegov

„Ide o pomstu mojich bývalých kolegov, za to, že som sa rozhodol vypovedať o ich nezákonných vyšetrovacích postupoch,“ vyhlásil na úvod expolicajt na úteku.

„Mobil, ktorý Petrov tvrdil, že som dostal za nejaké informácie, je to klamstvo, tento mobil som zaplatil ešte v ten deň, v Modre som mu zaň dal 500 €. Čo sa týka chaty, ja som Petra poprosil, aby mi kúpil okná na firmu, tvrdil mi, že faktúru nemá, nakoniec mi povedal, že je to dar pre mňa,“ hájil sa Kaľavský.

Peniaze na kúpu auta mu vraj vrátil. Opravy za auto mu údajne splácal v splátkach po 500 € mesačne. „To, že tam robil nejaké gumy, nejaký servis, to som vôbec nevedel,“ povedal sudcovi cez telemost.

Aj za iné výhody mu vraj riadne zaplatil, len Petrov mu veľakrát nechcel vystaviť faktúru.

K informáciám, ktoré mal svojmu informátorovi vyzradiť, sa vyjadril, že Peter Petrov klame. Sám Petrov mu vraj telefonoval, či nevie o akcii s názvom Tiger. Údajne sa bál, pretože celá Bratislava vedela, že ho volajú Tiger. Petrovi ukázal asi tri dni po akcii, keď už bola medializovaná, fotky zadržaného pri akcii. „Nerozumiem, prečo takto klame,“ dodal.

„Celý čas mi tvrdil, že ho Slobodník s Makóom vypaľujú, celý čas mi dával záznamy, informácie, kde sa pohybujú…,“ vysvetľoval pri výsluchu pred súdom. K akcii Judáš mu vraj znova Petrov tvrdil, že bude realizovaný Gašpar, Hraško… „Takto to aj bolo, boli realizovaní.“

Nikdy vraj Petrovovi nevravel o nejakých akciách ani realizáciách. „Peter mi dával informácie k Rajeckému do akcie Mýtnik. Peter Petrov ma celý čas informoval, bol to môj informátor, nie ja jeho. Celý čas sa ma snažil skorumpovať.“

Ako dôkaz na kameru ukázal papierik so spisovou značkou a sudkyňou v prípade, kde bol Petrov stíhaný. Jeho informátor ho vraj prosil, aby mu v tejto veci pomohol.

„Nie ja som telefonoval Kučerkovi, on mne volal pred tým zásahom, pýtal sa ma, či neviem, že bude realizácia, ja som o tom nevedel. Sú to výmysly Petra Petrova. Rozumiem tomu, že Petrov začal na mňa vypovedať, pretože má silné postavenie na NAKA, ktorá mu teraz pomáha. Mali sme bližší vzťah, ako si myslíte,“ presviedčal prokurátora Kaľavský.

O Vladimírovi Pčolinskom mu vraj taktiež povedal Petrov, Kaľavský o nej podľa vlastných slov nevedel, pretože bol v tej dobe na PN s palcom.

Samosudca ho po celý čas jeho spontánnej výpovede upozorňoval, že sa má vyjadrovať len k skutkom v jeho obžalobe. „To, že policajti NAKA páchajú nejakú trestnú činnosť, nie je obsahom skutku,“ napomenul Kaľavského Mazúch.

Spýtal sa ho stručne na to, aký mal podľa neho Petrov dôvod ho krivo usvedčovať. „Nechajte mi trochu priestoru, ja vám to musím povedať. Všetko, čo som vypovedal, som videl, počul a bol som pri tom. Tu nejde len o Petrova, ale o širokú skupinu ľudí,“ nedal sa odbiť expolicajt na úteku.

Utiekol, lebo sa nemohol pozerať na tie zverstvá

Prvýkrát povedal o „praktikách Petra Petrova“ vtedajšiemu riaditeľovi NAKA Branislavovi Zurianovi, pretože vedel, že Petrov posiela dezinformačné správy, ktoré mali slúžiť na Zurianovu diskreditáciu.

„Inštruovali sme svedkov, ako majú vypovedať. Prípravu vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu celú zinscenoval Peter Petrov. Inštruovali sme Bernarda Slobodníka, ktorý si nič nepamätal. Zastavili sme Mikulca na hraniciach, aby sa nevracal na Slovensko, pretože mal službu nesprávny sudca. Účelovo sme zamieňali Lúčanskému listy,“ opakoval pri výsluchu Kaľavský slová, ktoré už verejnosť mala možnosť počuť z úst hlavných predstaviteľov strany SMER.

Advokátka Eva Mišíková
zdroj: SIU/Ivan Mego. Eva Mišíková, advokátka obvineného Rudolfa Kusého.

„Peter Petrov, ako som neskôr zistil, ma dával sledovať. O Bernardovi Slobodníkovi mi hovoril, že je pedofil, že mu platí mladých chlapcov. Hovoril mi, že užíva Lexaurin a zapíja to rumom,“ snažil sa spochybniť kľúčových svedkov.

Pre útek do zahraničia sa vraj rozhodol preto, že sa bál o svoj život po tom, čo videl, „akých zverstiev sú schopní jeho kolegovia“. Bližšie však nešpecifikoval, čo mu na Slovensku hrozí, nevedela to ani jeho advokátka.  

Pri svojej výpovedi odkazoval aj na kľúčový výsluch pred vyšetrovateľkou policajnej inšpekcie Dianou Santusovou, ktorá na základe informácií od Kaľavského začala stíhať policajtov okolo Jána Čurillu, no Kaľavského trestná činnosť sa začala vyšetrovať až na základe trestného oznámenia od jeho informátora Petra Petrova.

Sudca sa ho na záver utorkového pojednávania pýtal, ako si predstavuje ďalší priebeh pojednávaní. „Ja chcem byť nápomocný na diaľku, lebo sa bojím, ešte raz o život a zdravie,“ zopakoval Káľavský. 

V akom stave je jeho žiadosť o azyl súdu nevedel ozrejmiť, vraj však ešte extradičný súd v Bosne a Hercegovine nerozhodol. 

Pojednávanie samosudca odročil na 30. marec. Postupne začne predvolávať svedkov, medzi nimi aj Petra Petrova, či Mariána Kučerku, ktorého výsluch sa zrejme taktiež uskutoční prostredníctvom videokonferencie, keďže sa nachádza v Bosne a Hercegovine.

Najnovšie videá

Trendové videá