Ak v olympijskom výbore zvýšime počet žien, debata nebude mať konca. Expremiér Japonska si svojim výrokom zavaril

  • Šéf organizačného výboru olympijských hier v Tokiu urazil ženy svojim kontroverzným tvrdením
  • Za svoje vyjadrenie sa ospravedlnil
  • Z vedúcej pozície však odmieta odstúpiť
Tokio, olympiáda
Wikimedia/ Stemoc Unsplash/Bryan Turner
  • Šéf organizačného výboru olympijských hier v Tokiu urazil ženy svojim kontroverzným tvrdením
  • Za svoje vyjadrenie sa ospravedlnil
  • Z vedúcej pozície však odmieta odstúpiť

Kontroverzný bývalý premiér Japonska Yoshiro Mori sa opäť vyznamenal. Verejne dal pocítiť ženám, čo si o nich myslí. Jeho sexistické názory rozprúdili vlnu debát po celom svete. Ženy označil za príliš „ukecané“ a zo zväčšovania ženského osadenstva Japonského olympijského výboru nadšený nebol. Z vedúcej pozície organizačného výboru olympijských hier však odstúpiť odmieta. 

Akcia vyvoláva reakciu, v tomto prípade prísť nemusela

Svojím výrokom reagoval na návrh, s ktorým prišli organizátori. Plánujú zdvojnásobiť počet podielu žien v predstavenstve Japonského olympijského výboru z 20 % na 40 %. 

Podľa informácii Bloomberg, sa Mori na daný návrh vyjadril nasledovne: „Ak zvýšite počet žien, musíte obmedziť čas na ich vyjadrenie, inak sa dostanete do problémov, pretože tá debata nebude mať konca“.

Róbert Slovák: Sexizmus je v našej spoločnosti hlboko zakorenený. Reklama to nezmení

Svoje vyjadrenia ospravedlňoval tak, že vychádzal zo štúdii, ktoré poskytla rada japonskej rugbyovej únie. Mori tvrdí, že dĺžka porady sa po pridaní ženských účastníčok zdvojnásobila. Je to však tvrdenie proti tvrdeniu. Iné výskumy preukázali, že ženy majú tendenciu na stretnutiach hovoriť menej ako ich mužskí kolegovia. 

Nelistuj v kalendári, naozaj žijeme v 21. storočí

Smutným faktom je, že pracovné pozície v olympijskom výbore nie sú rodovo vyvážené. 8:2, taký je pomer mužov a žien v predstavenstve Japonského olympijského výboru. Ešte smutnejším faktom je, že vrcholní predstavitelia štátu majú aj v 21. storočí problém s tým, že by žena mala zastávať vedúcu funkciu. 

Na Twitteri sa k Morimu vyjadruje veľa ľudí a jeho vyjadrenia považujú za absurdné. Vyzývajú ho na odstúpenie z verejnej funkcie. Rozhorčení ľudia sa zoskupujú pod značkou #Moriresign. 

Ospravedlnil sa opäť svojsky 

Ako uvádza BBC, bývalý vodca krajiny sa za svoje vyjadrenia ospravedlnil. Za výrok mu vynadali aj jeho vnučka a dcéra. Na otázku, či sú ženy naozaj tak neznesiteľne „ukecané“ odpovedal, že „V poslednej dobe so ženami toľko nehovorím, takže neviem“. Uzavrel to tým, že na svoju rezignáciu nevidí dôvod a olympiádu povedie do úspešného konca. 

Zdroje: Bloomberg, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech