Bývalý prezident Policajného zboru mieri na slobodu. Predĺženie jeho väzby bolo zamietnuté

  • Bývalý šéf polície ide na slobodu
  • S Gašparom sa na slobodu dostane aj Peter Hraško, Róbert Krajmer a ďalší dvaja muži
459d0a5b (2)
  • Bývalý šéf polície ide na slobodu
  • S Gašparom sa na slobodu dostane aj Peter Hraško, Róbert Krajmer a ďalší dvaja muži

S informáciou, že Tibor Gašpar čoskoro opustí väzbu, prišla Televízia Markíza. Ako uvádza zdroj, sudca Špecializovaného trestného súdu zamietol predĺženie ich väzby. Vo väzbe bude Gašpar držaný do 5. novembra 2021. Voči rozhodnutiu súdu podal prokurátor sťažnosť. 

Rozhodnutie súdu sa okrem Gašpara týka aj bývalého šéfa NAKA Petra Hraška, exriaditeľa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera a bývalých policajných funkcionárov Mariána Zetocha a Milana Mihálika. 

Gašpar a ďalší boli zadržaní v rámci minuloročnej policajnej akcie Očistec. V tomto prípade padlo hneď niekoľko obvinení. Išlo o obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Muži boli vo väzbe kvôli možnému pokračovaniu v trestnej činnosti a ovplyvňovaniu svedkov.

tibor gašpar
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

DVD s databázou vyšetrovaných prípadov

Policajti pri prehliadke v rodinnom dome bývalého policajného prezidenta Tibora G. objavili DVD, na ktorom boli databázy vyšetrovaných prípadov. Ako uvádza spravodajský portál Aktuality, obvinený si ho priniesol ešte z jeho predchádzajúceho pôsobiska, keď šéfoval na Úrade boja proti korupcii.

Tibor G. podľa portálu vysvetľoval, že išlo o štandardnú zálohu dát, ku ktorým mal ako riaditeľ úradu prístup. 25. októbra o tom informovala agentúra SITA.

Špecializovaný trestný súd v tejto súvislosti poukázal na to, že obvinený si nosič nechal aj po skončení svojho služobného pomeru v Policajnom zbore. „Ak aj bolo potrebné zálohovať niektoré údaje z jeho pracovného (služobného) počítača, niet rozumného vysvetlenia, kvôli čomu bolo potrebné tieto zálohované dáta uchovávať v domácom prostredí obvineného,“ uviedol súd v rozhodnutí o predĺžení väzby obvineného.

Aktuality pripomínajú, že Tibor G. odišiel z vedenia polície v apríli 2018, v období po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a zadržali ho začiatkom novembra 2020.

„Znamená to, že aj dva a pol roka po odchode z polície mal u seba policajné databázy a citlivé údaje,“ konštatuje portál. Zároveň dodal, že listiny z vyšetrovaných prípadov, ku ktorým nemal mať prístup, mal doma aj ďalší obvinený z kauzy Očistec.

Zdroje: TV Markíza, SITA, Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie