Kedysi viedol útok na Donbas, dnes drsne kritizuje Kremeľ a jeho taktiku

  • Zanietený nacionalista Igor Girkin sa obul do taktík Kremľa
  • Na Ukrajine utrpeli priveľké straty
  • Vojaci sú vyšťavení a strácajú morálku
ukrajina rusko
TASR/AP,Dmitry Azarov, Ukrainian Emergency Service, Mikhail Metzel
  • Zanietený nacionalista Igor Girkin sa obul do taktík Kremľa
  • Na Ukrajine utrpeli priveľké straty
  • Vojaci sú vyšťavení a strácajú morálku

Rusko vo svojej vojne na Ukrajine údajne získalo Luhanskú oblasť spolu s mestom Lysyčansk. Podľa TASR to Putinovi oznámil minister obrany Sergej Šojgu. Boje sa následne presunuli do Sloviansku na území Donbasu. Upozornil na to jeho starosta Vadym Ľach.

Podľa prezidenta Zelenského sa však Ukrajina ničoho nevzdáva. Územia, ktoré stratila, chce získať späť a má na to pripravené taktiky.

„Ak velenie našej armády evakuuje ľudí z určitých miest frontu, kde má nepriateľ najväčšiu palebnú prevahu — konkrétne to platí pre Lysyčansk — znamená to jediné: že sa vrátime vďaka našej taktike, vďaka k zvýšeniu dodávok moderných zbraní. Ukrajina sa ničoho nevzdáva,“ uviedol Zelenskyj.

Tieto „úspechy“ však neoslavovali všetci vyššie postavení Rusi. Ich bývalý vojenský veliteľ Igor Girkin, zanietený nacionalista, ktorý velil ruským vojskám počas vojny na Donbase v roku 2014, zverejnil na svojom telegramovom kanáli ostrú kritiku terajšieho postupu Kremľa.

Girkin taktiež spochybnil význam dobytia mesta Lysyčansk a naznačil, že ruské jednotky nezískali dosť na to, akú vysokú cenu už vo vojne zaplatili. Taktiež sa sťažoval, že armáda vyslaná na Ukrajinu Kremľom nedokázala splniť očakávané ciele „druhej fázy špeciálnej operácie“, uvádza Critical Threats.

Ruské sily sú vyčerpané, Ukrajinci sa sústredili na spôsobenie čo najväčších škôd

Podľa Girkina bolo zo strany ruských veliteľov veľkou chybou pristúpiť na spôsob boja, ktorý chceli viesť Ukrajinci. Tvrdí, že Ukrajinci zámerne obraňovali Lysyčansk tak, aby Rusom spôsobili čo najväčšie škody. 

Girkin tvrdí, že ruskí vojaci si potrebujú odpočinúť a nabrať sily. Potrebujú opäť nájsť svoj ofenzívny potenciál. Bývalý veliteľ tiež poznamenal, že nedostatočná rotácia jednotlivých vojakov a jednotiek vážne znižuje morálku vojska. Jeho slová nepriamo potvrdil aj samotný Vladimir Putin.

CNN uvádza, že prezident Ruskej federácie zrejme oznámil pauzu v „operácii“ pre ruské jednotky, ktoré obsadili väčšinu Luhansku. V pondelok (4.7.) im taktiež zagratuloval. Girkin však varoval aj pred týmto krokom. Čas na „vydýchnutie si“ môže podľa neho ukrajinským vojskám umožniť zaútočiť na miesta, ktoré Rusi získali.

O prestávke pre ruské vojská informoval aj portál Institute for the Study of War (ISW). Girkin však pokračoval a varovne naznačil, že Ukrajina má v ostatných častiach svojho územia nad Ruskom prevahu, čo sa týka vybavenia aj personálu.

Význam Girkinovej kritiky 

Girkin nám svojou kritikou ruských vojenských taktík ponúkol pohľad na to, aký názor majú na inváziu ruskí vojenskí nadšenci. Posudok tohto experta, koniec-koncov, naznačuje, že aj pro-kremeľskí horlivci stratili ilúzie z toho, ako Moskva riešila a vykonávala operácie na Ukrajine.

Girkin svojimi prehláseniami priamo podkopal snahu Kremľa označiť obsadenie Lysyčanska za významné víťazstvo. Jeho analýza a hodnotenie neúspechov ruskej armády sa do veľkej miery zhoduje s tými, ktoré od začiatku vojny ponúkajú verejnosti ISW a ďalšie svetové agentúry či experti.

Ukrajina sa posúva vpred

Zatiaľ čo Rusi „oslavujú“ obsadenie Lysyčanska, Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ukrajinská armáda robí kroky vpred. Územia získava v Charkovskej a Chersonskej oblasti a dokonca aj na mori, čo dokazuje obsadenie Hadieho ostrova.

„Príde deň, keď to isté povieme o Donbase. Nestrácame jediný deň. Presviedčame partnerov, nadväzujeme nové kontakty, využívame všetky príležitosti — politické, diplomatické, informačné,“ uviedol prezident Ukrajiny a pokračoval s tým, že Rusko má dostatočné množstvo raketometov na to, aby ničilo stále ďalšie ukrajinské mestá. 

„Toto je realita. Ničíme preto potenciál okupantov — deň čo deň, vypočítavo, mohutne. Dôležitú úlohu v tom, samozrejme, zohrávajú systémy HIMARS a ďalšie zbrane, ktoré sme dostali od partnerov,“ dodal Zelenskyj.

Zdroje: TASR, Critical Threats, Telegram, CNN, Institute for the Study of War

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá