Bývalý slovenský klenot vzdelávania nemá z čoho zaplatiť plyn. Žiakov poslali domov

  • Kremnická umelecká škola bola nútená prejsť na dištančné vzdelávanie
  • Dôvodom sú nedoplatky za plyn
  • Vzdelávacie zariadenie je blízko zániku
škola plyn
Ilustračná fotografia, TASR/Jana Vodnáková, Unsplash/Ilse Driessen
  • Kremnická umelecká škola bola nútená prejsť na dištančné vzdelávanie
  • Dôvodom sú nedoplatky za plyn
  • Vzdelávacie zariadenie je blízko zániku

Študenti zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu a Súkromného gymnázia v Kremnici sa vrátili o kúsok späť v čase. Vyučujú sa ako za čias pandémie, a teda dištančne. Tentokrát však za to nemôže žiadny vírus, ale obyčajné nedoplatky za plyn. TASR o udalosti informuje s odvolaním sa administrátorku školy Alexandru Kováčovú.

V budove je príliš chladno

Budova, v ktorej obe školy v zriaďovateľskej pôsobnosti spoločnosti Swedish Education Group sídlia, bola odpojená od plynu a priestory tak nie je možné vykurovať.

Žiaci sa učia dištančne už druhý týždeň a určite budú v dištančnej forme pokračovať až do 9. januára,“ uviedla Kováčová. Ako priblížila, na SŠUP aktuálne študuje 25 žiakov, v prípade gymnázia ide o 11 študentov.

Škola, ktorá vzdeláva umeleckých rytcov, kováčov, zlatníkov či dizajnérov má v Kremnici dlhoročnú tradíciu. Pôvodne Stredná umelecko-priemyselná škola v Kremnici bola založená v roku 1966, neskôr fungovala aj pod názvom Škola úžitkového výtvarníctva.

Swedish Education Group je zriaďovateľom SŠUP a súkromného gymnázia od roku 2011. Budova na Ulici Pavla Križku, v ktorej obe školy sídlia, je majetkom ich dovtedajšieho zriaďovateľa, Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý prevádzku škôl pre klesajúci počet študentov v tom čase posunul do súkromných rúk.

Budú si musieť nájsť novú školu

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, kraj na výchovno-vzdelávací proces v súkromných školách nemá vplyv a obe spadajú priamo pod gesciu rezortu školstva. BBSK podľa jej slov vo vzťahu k súkromnému zriaďovateľovi škôl vystupuje len ako vlastník budov.

Ak škola svoju činnosť oficiálne ukončí, zanikne aj opodstatnenosť nájomného vzťahu medzi BBSK a zriaďovateľom a kraj podnikne kroky, aby svoj majetok získal späť do svojej správy,“ konštatovala hovorkyňa.

žiaci
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

V prípade, ak sa zriaďovateľ rozhodne školu zatvoriť, je kraj pripravený poskytnúť rodičom a žiakom súčinnosť pri umiestňovaní detí do iných škôl s podobným zameraním. Rodičom žiakov tejto školy sme už proaktívne zaslali zoznam takýchto škôl, aby mali prehľad o možnostiach štúdia,“ dodala Štepáneková.

Budúcnosť školy je pritom reálne ohrozená. SŠUP pritom bola svojho času jednou z najkvalitnejších vzdelávacích inštitúcií s umeleckým zameraním na Slovensku. Ako informuje mesto Kremnica na svojej stránke, škola prežíva dlhodobo kritické obdobie a zrejme aj posledné mesiace svojej existencie.

Viní kraj

Majiteľ školy Kemal Benali sa pre RTVS vyjadril, že k spomínaným krokom ich núti krajská samospráva napríklad aj všemožnými kontrolami. „A keď v nich neuspejú, nachádzajú iné zámienky, aby nám nezaplatili riadne za to, čo poskytujeme našim študentom,“ konštatoval majiteľ.

Ako kremnickú radnicu informovali na odbore komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Súkromná škola umeleckého priemyslu zo siete nebola vyradená, naďalej poskytuje vzdelávanie v príslušných odboroch vzdelávania. K obavám rodičov sa teda nevedia v tejto fáze vyjadriť.

Nový minister školstva Ján Horecký
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na doplnenie iba uvádzame, že návrh na vyradenie školy zo siete môže podať v súlade so zákonom iba zriaďovateľ, regionálny úrad školskej správy alebo hlavný školský inšpektor, ak zistí závažné nedostatky v kontrolovanom subjekte,“ konštatuje sa v stanovisku ministerstva.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá