Bývalý spoluzakladateľ firmy Aeromobil predstavil v Šanghaji vlastné lietajúce auto

  • Hoci Slovensko vlastný pavilón na importnom veľtrhu nemá, prišla misia dvadsiatky inovatívnych slovenských firiem
  • O prestíži veľtrhu hovorí aj účasť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona
Štefan Klein
press.aeromobil.com
  • Hoci Slovensko vlastný pavilón na importnom veľtrhu nemá, prišla misia dvadsiatky inovatívnych slovenských firiem
  • O prestíži veľtrhu hovorí aj účasť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši sa so zástupcami slovenských podnikateľov zúčastnil v Šanghaji prestížneho medzinárodného importného veľtrhu. Ten ponúka firmám z celého sveta šancu preniknúť na čínsky trh. Píše o tom SITA.

Aj slovenské inovatívne firmy majú v týchto dňoch príležitosť predstaviť svoje produkty čínskym spotrebiteľom. Šancu preniknúť na obrovský čínsky trh im ponúka medzinárodný importný veľtrh China International Import Expo – CIIE 2019 v Šanghaji. Hoci Slovensko vlastný pavilón na podujatí nemá, šancu predstaviť sa v Šanghaji využila napríklad spoločnosť Klein, s.r.o. so svojím lietajúcim automobilom.

„Sú tu dve firmy zo Slovenska, z toho firma Klein je tu vyslovene na pozvanie organizátorov, pretože vytvorila unikátny projekt lietajúceho auta, ktorý sa síce vyvíja niekoľko rokov, ale stále patrí medzi absolútnu špičku na svete. Je záujem aj z čínskej strany sa podieľať na rozvoji asi mobility budúcnosti,“ povedal v utorok na veľtrhu CIIE v Šanghaji podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši novinárom.

Bývalý dizajnér Aeromobilu

Štefan Klein z Aeromobilu odišiel už pred viac než 2 rokmi. Viackrát sa spomínali interné nezhody medzi Kleinom a CEO Aeromobilu Jurajom Vaculíkom. V tom čase nám však ani jeden z nich konflikt výslovne nepotvrdil, no je jasné, že ich názory sa v pokročilých fázach projektu začali rozchádzať.

V roku 2017 Klein v rozhovore pre Denník N uviedol, že Aeromobil sa dostal do fázy, ktorá ho už viac nenapĺňala.

„Celkom logicky sa stále viac riešila komerčná stránka veci a ako sa z toho stane finálny produkt. Prišli noví ľudia, ktorí zrazu robili aj veci, ktoré som robil ja a miloval som to. Mne však začala chýbať tvorivá robota. Mal som rád vývoj, hľadanie riešení, konceptov a v Aeromobile som zrazu túto možnosť postupne strácal,“ dodal.

zdroj: Štefan Klein

Čo sa deje s AeroMobilom?

V súčasnosti už veľká medializácia, ktorá niekedy pretrvávala ohľadom projektu Aeromobil, akosi utíchla. Spoločnosť je už dlhšiu dobu neaktívna na svojich sociálnych sieťach a neodpovedá ani na telefonáty či e-maily. Je preto otázne, či plánujú nejaký nový projekt alebo sa spoločnosti nedarí a je na bode mrazu.

Podľa dostupných údajov sa spoločnosť AeroMobil s.r.o.  v roku 2018 dostala do straty z 172 907 eur na mínus 350-tisíc a tržby jej klesli o 100% presne na nulu. Spoločnosť AeroMobil R&D s. r. o. v roku 2018 zvýšila stratu o 151% na mínus 924 -tisíc eur a tržby jej narástli o 2% na 3,9 mil. eur.

Na druhej strane, spoločnosť Klein Vision s. r. o. sa v roku 2018 dostala do straty z 1 462 eur na mínus 397 795 eur a tržby jej narástli o 11% na viac ako 400-tisíc eur.

Prestížny veľtrh môže pomôcť Slovensku

Richard Raši pripomenul, že hoci Slovensko vlastný pavilón na importnom veľtrhu v Šanghaji nemá, prišla misia dvadsiatky inovatívnych slovenských firiem.

„Našou myšlienkou je priniesť sem a potom do Pekingu podnikateľov, ktorí si tu budú hľadať partnerov. Výsledkom toho môžu byť dve veci. Investície, ktoré prídu z Číny na Slovensko, alebo naopak prerazenie na čínsky trh,“ dodal Raši s tým, že práve medzinárodný importný veľtrh ponúka firmám z celého sveta možnosť dostať sa na čínsky trh.

O prestíži veľtrhu hovorí aj účasť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na jeho otváracom ceremoniáli. Podujatia sa zúčastňuje aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podľa ktorého majú slovenské firmy napriek svojmu málopočetnému zastúpeniu na veľtrhu čo ponúknuť.

Zdroj: SITA, Finstat, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK