Dáta bez pátosu: Slovenský okres, ktorý sa nepoučil. Namiesto za vakcínou chodia do nemocnice s kašlíkom a bez kyslíka

  • V raste počtu úmrtí za minulý a predminulý týždeň je Slovensko na prvej priečke v Európe
  • Za posledných 7 dní narástli úmrtia o 248 %
  • Čadca opakuje scenár z roka 2020
nemocnica covid
COVID oddelenie, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Vadim Ghirda
  • V raste počtu úmrtí za minulý a predminulý týždeň je Slovensko na prvej priečke v Európe
  • Za posledných 7 dní narástli úmrtia o 248 %
  • Čadca opakuje scenár z roka 2020

Napriek tomu, že sa Slovensko drží na aktuálne pomerne nízkych číslach denných úmrtí na Delta variant, dostalo sa na vrchol rebríčka v raste úmrtí, a teda rýchlosti zhoršenia situácie v krajine. Na fakt upozornili analytici z Dát bez pátosu na Instagrame.

Zvýšenie takmer o 300 % znie hrozivo, z 23 úmrtí sme „vybehli“ na 80 za 7 dní. V ponímaní exponenciálneho rastu prípadov a tým pádom aj úmrtí to so Slovenskom nevyzerá ružovo. Napriek tomu analytici upozorňujú, že by sme sa nemali dočkať horšej situácie, ako v druhej vlne. Výraznú rolu zohráva aj premorenosť z predošlej vlny.

My sme písali aj články, že sme optimisti, že Deltu, jej priebeh a dopady na Slovensko vidíme v porovnaní s druhou vlnou ďaleko miernejšie, počty pacientov a obetí nižšie. Vidíme to inak a ďaleko lepšie ako ostatní analytici, ale to si málokto všimol.

Sú na tom omnoho horšie

Aj keď opäť „svietime“ v rebríčku, počty úmrtí iných krajín sú aj omnoho horšie. Rumunsko zaznamenalo 1 227 úmrtí za 7 dní a nárast 43 %, Ukrajina 1 169 a 46-percentný nárast. V Rusku umrelo za posledných 7 dní 6 122 pacientov na Covid-19, no rast činí len 8 %, a tak je táto krajina na 20. priečke.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dáta bez pátosu (@databezpatosu)

Naopak, hneď po Slovensku nasleduje ostrov Isle of Man s jediným úmrtím, no vďaka tomu 100-percentným rastom. Ďalej nasleduje Maďarsko s 59 mŕtvymi a 69-percentným rastom.

Slovensko však ako jediná krajina zažíva stúpanie úmrtí až 3 či 4 razy väčšie, oproti predošlému týždňu.

Čadca „zhorela“

Analytici tvrdia, že Čadca nasleduje scenár z roka 2020. „Je symptomatické, že respiračný vírus zas zasiahol sever Slovenska, zas okresy s multigeneračnými domami, s veľkou mobilitou za prácou aj do zahraničia, s vyšším počtom detí v rodinách. Len starčekov ubudlo, lebo za kovidovú II. vlnu bolo na Kysuciach veľa pohrebov hlavne starých a zdravotne znevýhodnených ľudí,píšu analytici.

Podľa ich slov sa mali Slováci poučiť z predchádzajúcej vlny, no je zrejmé, že sa tak nestalo. Okres kopíruje graf spred roka.

„Čadca a Kysucké Nové Mesto mali za včera 125 a 42 pozitívnych. Ak by také počty malo celé Slovensko, tak dnes hlási NCZI 7 500 pozitívnych. Realita je 2 406. Už sme písali, že pozitívnych bude ako dreva a nie je to primárne problém, zvlášť u detí.

Ale Čadca má dnes vyše 50 pacientov v nemocnici s potvrdeným kovidom a 14 z nich sa buď dusí na JISke alebo už spí na umelej ventilácii. Tých 50 pacientov na 90 tisícový okres je 10-krát viac pacientov ako v Bratislavskom kraji. V celom kraji. Lebo aj Bratislava má 50 pacientov aj zo Senca a Pezinku a v Malackách sú 4.

Jediným okresom so zaočkovanosťou obyvateľov nad 50 rokov nad 75 % ostáva naďalej Bratislava. Za ňou nasleduje Dunajská streda (73,30 %), Pezinok (69,28 %), Senec (69,21 %). Hranicu zaočkovaných nad 50 rokov nad 65 % prekročila Galanta (65,92 %), Šaľa (65,37 %) a Trnava (65,03 %).

Pár ľudí chýba Komárnu a Žiline. Komárno ho veľmi nepotrebuje, ale v našej mape tmavá Žilina by si zaslúžila. Žilina by bola po Bratislave a Trnave tretím krajským mestom, čo je pre ekonomiku silný a potrebný signál a „uvoľnenie“. Ďalším krajským mestom, asi budúci týždeň, by mohol byť Prešov a Trenčín,píšu Dáta bez pátosu na Facebooku.


Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 406 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 722 228, pričom takto bolo pozitívne testovaných 429 886 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 877 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 20 prípadov. Celkový počet úmrtí je 12 772.

Zdroje: Instagram/Dáta bez pátosu, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK