Čaká nás čierna Veľká noc? Dáta bez pátosu zverejnili novú predpoveď, ktorá vyzerá hrozivo

  • Odborníci na dátovú analytiku zverejnili ďalšie čísla
  • Počty úmrtí budú podľa nich stúpať
koronavirus, rusko
TASR/AP
  • Odborníci na dátovú analytiku zverejnili ďalšie čísla
  • Počty úmrtí budú podľa nich stúpať

Iniciatíva Dáta bez pátosu združuje odborníkov na dátovú analytiku, krízový manažment a grafickú interpretáciu dát. Ľuďom sa snažia zrozumiteľne sprostredkovať informácie, ktoré aktuálne najčastejšie súvisia s vývojom pandémie.

“V dobe krízy počas riešenia pandémie COVID-19 sme publikovali naše dátové analýzy založené na všetkých dostupných verejných dátach, ktoré dokázali s veľkou presnosťou odhadnúť vývoj pandémie na území Slovenska, na svojich osobných profiloch na Facebooku,“ uvádzajú na svojom portáli.

Máme neznáme úmrtia

Dnes spomínaná iniciatíva zverejnila ďalšie analýzy, ktoré pozitívnymi rozhodne nie sú. Dáta bez pátosu uviedli, že zajtra bude publikované číslo úmrtí spojených s pandémiou v definícii „na covid“ + „s covidom“ dosahovať číslo 8000.

Ďalej uvádzajú: „Absolútna väčšina krajín má definíciu voľnejšiu a ráta medzi reportované úmrtia viac ľudí, lebo medzi nich zahŕňa kategóriu „s podozrením“ – Belgicko, „pozitívni za posledných 30 dní“ – Škandinávia a podobne. Slovensko reportuje len podmnožinu „na“. Je to v súlade s WHO metodikou, naši patológovia si robia dobrú robotu a sú presní. Vďaka.“

Vedci taktiež vysvetľujú, že z dát Eurostatu vieme, že za november 2020 máme dosť neznámych úmrtí, ktoré pravdepodobne súvisia s úmrtiami ľudí doma. Tí to do nemocnice nestihli, a tak ich už ich nikto netestoval. Dodávajú tiež, že viac sa dozvieme až z konečných štatistík roka 2021.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dáta bez pátosu (@databezpatosu)

Strašideľná Veľká noc?

Dáta bez pátosu na svojom profile vysvetľujú, že Slovensku trvá 11 dní, pokiaľ zaknihuje 1000 úmrtí. Ďalej vysvetľujú: „Za spoledných 30 dní máme 3 000 úmrtí. Od začiatku roka zas 5 000 úmrtí. Za 11 dní budeme mať celkovo 9 000, za ďalších 11 dní 10 000, takto sa dostaneme po Veľkej Noci na 12 000 úmrtí.“

Uvádzajú, že ak vynecháme Gibraltar, San Marino a Čiernu Horu, sme dnes s 1 455 úmrtiami na milión obyvateľov v top 10 v Európe. Po Veľkej Noci budeme podľa vedcov na špici spolu s Belgickom, Českom a Slovinskom. Predpovedajú, že tesne za nami bude Spojené kráľovstvo, Portugalsko a Taliansko.

Pre porovnanie uvádzajú aj ich predošlé dáta, ktoré tvrdili, že vo februári sa budeme tešiť na hodnotu 1 500. V súvislsoti s týmto číslom uvádzajú: „V našej predpovedi z januára sme sa mýlili. Niekedy sme proste optimisti a prianie je otcom myšlienky. Na priemerne 1500 nových prípadov denne sa budeme tešiť v marci 2021.“

Zdroj: Dáta bez pátosu Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá