Čaká nás dlhá pandémia a budúce zdravotné krízy, tvrdí vyslanec WHO. Pribudlo 62 nakazených a 10 úmrtí

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 62
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 234
ockovanie, pandemia
TASR/Jakub Kotian
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 62
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 234

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 913 557 za predchádzajúci deň pribudlo 7 474 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 194 127 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 16 714 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 62 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 36 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 4 234 RT-PCR vyšetrení a 33 066 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (13), nasleduje Košický kraj (12), Trenčiansky (10), Banskobystrický (9), Trnavský (-), Bratislavský (7), Prešovský (2) a Nitriansky (1). Je medzi nimi 29 mužov a 33 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 753 a žien 204 396.

V nemocniciach je hospitalizovaných 230 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 182 ľudí. Na JIS je 20 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 22 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 10 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 456 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 433.

zdroj: cakaren.vercel.app

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 903 570 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 149 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 477 674, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 369 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 706 074. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. 

zdroj: cakaren.vercel.app

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Nepriaznivá prognóza pre svet

Koniec koronavírusovej pandémie je stále v nedohľadne a sľuby krajín zo skupiny G7 v súvislosti s distribúciou vakcín sú nedostatočné. V utorok to na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum uviedol bývalý švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt. Informuje TASR.

vakcinacia
zdroj: TASR/AP Photo/Matthias Schrade

Okrem Bildta, ktorý je osobitným vyslancom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre globálny program spolupráce Access to COVID-19 Tools Accelerator (ACT-A), sa na diskusnom paneli s názvom Globálne perspektívy boja proti COVID-19 zúčastnili aj predseda správnej rady think-tanku Overseas Development Institute (ODI) Suma Chakrabarti a predseda srbskej obchodnej komory (PKS) Marko Čadež.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Chakrabarti a Bildt sa zhodli, že 870 miliónov dávok vakcín, ktoré sa lídri krajín G7 na summite v juhoanglickom grófstve Cornwall zaviazali dodať chudobnejším krajinám, je príliš málo.

„Potrebujeme 11 miliárd (dávok) vakcín. Doteraz ich bolo (na celom svete) podaných 2,1 miliardy. Z toho približne 85 percent v bohatých krajinách. V chudobnejších krajinách je zaočkovaných 0,2 percenta obyvateľstva. Problém nie je vyriešený. Teraz čelíme variantu delta, ktorý bude podľa mňa v najbližších týždňoch dominantným variantom v Európe,“ povedal Bildt.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Mindaugas Kulbis

Zároveň vyjadril pochybnosti, že krajiny G7 naozaj dodajú toľko vakcín, koľko sľúbili. „Kým nebudú všetci v bezpečí, nikto nie je v bezpečí,“ zdôraznil Bildt.

Srbsko podľa Čadeža vďačí za svoj úspešný vakcinačný program sčasti aj skutočnosti, že nie je súčasťou Európskej únie. Nemalo tak „zviazané ruky“ a mohlo rokovať priamo s výrobcami vakcín, ako aj s Európskou úniou a následne nastaviť vlastnú očkovaciu stratégiu.

Častejšie pandémie

Bildt však poznamenal, že napriek úspechu individuálneho prístupu Srbska je na vysporiadanie sa so súčasnou krízou, ako aj budúcimi pandémiami potrebný medzinárodný prístup. „Potrebujeme globálne inštitúcie,“ uviedol a varoval, že v opačnom prípade svet riskuje, že pandémie budú čoraz častejšie a nebezpečnejšie. 

Chakrabarti vyzdvihol dôležitosť spravodlivej distribúcie vakcín a varoval, že životný štýl v západných krajinách bude poznačený pandémiou dovtedy, kým globálny juh nedostane dostatok vakcín. Zároveň vyjadril presvedčenie, že v budúcnosti vypuknú ďalšie pandémie a preto je potrebné zriadiť globálne inštitúcie.

zdroj: SITA/AP,Channi Anand)

Chakrabarti sa vyslovil za zriadenie globálneho zdravotníckeho výboru, ako aj za väčšiu investíciu do programu COVAX, ktorý by sa podľa neho mal stať stálou iniciatívou. Patenty na proticovidové vakcíny podľa Bildta nie sú limitujúcim faktorom pri ich výrobe.

Problémom sú podľa neho najmä nedostatok kvalifikovaného personálu a kontrola kvality. Chakrabarti návrh na zrušenie patentovej ochrany podporil, zároveň však zdôraznil, že pre rozšírenie výrobných kapacít treba urobiť omnoho viac.

V utorok sa v priestoroch bratislavského Grand Hotela River Park začala konferencia GLOBSEC 2021 Bratislava Forum. Hlavnou témou podujatia, ktoré potrvá do 17. júna, je obnova sveta po pandémii.

Zdroje: TASR, NCZISK, MZSR, korona.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK