Čaputová: Európu musíme chrániť pred národným sebectvom aj extrémistickými ideológiami

  • Úlohou našej generácie je podľa Čaputovej plnenie prísľubu spoločnej Európy
  • Heger si želá, aby ľudia Európsku úniu vnímali ako svoju rozšírenú vlasť
Zuzana Čaputová, prezidentka
SITA/Branislav Bibel
  • Úlohou našej generácie je podľa Čaputovej plnenie prísľubu spoločnej Európy
  • Heger si želá, aby ľudia Európsku úniu vnímali ako svoju rozšírenú vlasť

Úlohou súčasnej generácie je vrátiť Európu späť do rovnováhy. Ak ju neobnoví, prísľub spoločnej Európy zostane len ambíciou. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti pondelkového Dňa Európy.

Zároveň vyjadrila presvedčenie, že táto generácia svoju rolu zvládne.

Boj za Európu neustal

Rovnováha musí byť podľa Čaputovej medzi právami ľudí a záväzkami. Tiež medzi tým, čo potrebujú jednotlivci alebo európske štáty, a tým, čo je najlepšie pre Európu ako celok. Ďalej poukázala na rovnováhu, v ktorej môžu mať ľudia rozdielne názory, ale kde sú všetci viazaní hodnotami slobody, solidarity, právneho štátu a liberálnej demokracie.

Hlava štátu pripomenula slová bývalého predsedu Európskej rady Donalda Tuska o tom, ako každá generácia lídrov musí bojovať za Európu. Povojnová generácia európskych politikov musela podľa jeho slov prebudovať západnú polovicu kontinentu.

„Druhá generácia musela spojiť Západ a Východ po páde železnej opony. A plne s ním súhlasím, že úlohou tej tretej, našej generácie, je splniť prísľub spoločnej Európy,“ poznamenala.

Súčasná generácia európskych lídrov je podľa prezidentky generáciou európskych strážcov a ochrancov, a to pred národným sebectvom aj extrémistickými ideológiami.

Deň Európy sa oslavuje 9. mája. Pred 72 rokmi predstavil Robert Schuman návrh na vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele a jeho deklarácia sa stala základom projektu európskej integrácie. Pri tejto príležitosti organizujú inštitúcie Európskej únie celý rad aktivít, rovnako je to aj v členských krajinách Únie.

Späť na začiatok, tvrdí Heger

Na ukrajinských bojiskách sa rodí nová Európa. „A práve preto, že máme dôvod pozerať sa na ňu s obavami, musíme sa vrátiť ku koreňom, k vznešeným ideálom i realistickým myšlienkam, ktoré stáli na počiatku Európskej únie,“ uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO) pri príležitostí pondelkového Dňa Európy.

„Zostaňme naďalej príťažlivými pre všetky národy, ktoré si želajú slobodu, mier a prosperitu. Buďme svetlom na majáku pre ukrajinský ľud. Dajme Ukrajine európsku perspektívu,“ vyhlásil Heger.

Eduard Heger
zdroj: TASR/Martin Baumann

Základy EÚ opäť plne naberajú na význame

Želá si, aby sme strhávali na svoju stranu stále viac ľudí, ktorí budú Európsku úniu cítiť ako svoju rozšírenú vlasť. Slová – sloboda, demokracia, ľudské práva, spravodlivosť a trhová ekonomika – ukrývajú podľa premiéra spletitý, ale úspešný príbeh Európskej únie.

„Ako občan bývalého sovietskeho satelitu mám k tomuto európskemu projektu mimoriadne vrúcny vzťah. Vstup Slovenska do Európskej únie v roku 2004 bol výsledkom zápasu a znamenal pre nás zásadný civilizačný pokrok,“ zhodnotil.

Dnes, keď sa na Ukrajine odohrávajú vojnové apokalypsy, keď ruský militarizmus vystúpil proti mieru a pokoju, európska spolupatričnosť a solidarita znovu podľa Hegera naberajú na význame.

„Nie sú to staré, vyprázdnené pojmy, zapadnuté prachom v skladoch studenej vojny. Znova je tu agresia, znova vyhasínajú ľudské životy, tečie krv i slzy,“ skonštatoval.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá