Čaputová: Matovič má dvere paláca vždy otvorené. Ficov protest bol politickým dnom

  • Čaputová uviedla, že odozva na nadávky adresované na jej adresu bola silná
  • Vyjadrila sa tiež k hlasovaniu, ktoré sa týkalo väzby Roberta Fica
zuzana čaputová
TASR/Pavel Neubauer
  • Čaputová uviedla, že odozva na nadávky adresované na jej adresu bola silná
  • Vyjadrila sa tiež k hlasovaniu, ktoré sa týkalo väzby Roberta Fica

Hosťom politickej diskusnej relácie Sobotné dialógy Rádia Slovensko bola prezidentka Zuzana Čaputová.

Posledný prieskum agentúry AKO ukázal, že 55,3 % opýtaných Slovákov je s prezidentkou spokojných. Naposledy Čaputová hosťovala v relácii Na hrane, kde uviedla, že ďalšiu kandidatúru nezvažuje.

Tiež skonštatovala, že po konci svojho prezidentského mandátu neplánuje viesť stranu. V Sobotných dialógoch uviedla, že o svojom rozhodnutí chce informovať skôr než Andrej Kiska. Bude to dostatočne skoro a momentálne sa sústredí na to, čo má robiť.

V relácii Čaputová uviedla, že jej výkon funkcie je iný a je poznačený krízami, ktoré sa dejú. Poukázala na pandémiu koronavírusu a vojnu na Ukrajine. 

„Pokiaľ ide o moju snahu, v ktorej chcem ďalej pokračovať, včera ma potešili správy z posledného prieskumu. Viac ako polovica ľudí rezonuje s mojim štýlom politiky, a to ich spája. V spájaní však vidím ešte veľa roboty a dlhú cestu,“ povedala.

Ficov protest prirovnala k politickému dnu a tvrdí, že odozva na urážky na jej adresu je dôkazom toho, že ľudia takúto politiku nechcú. „Nemyslela som si, že strana trojnásobného premiéra môže byť súčasťou takejto kultúry,“ vyhlásila.

Takéto prejavy nevníma negatívne len v súvislosti s jej osobou, ale aj vzhľadom k tomu, čo to robí so spoločnosťou. Politici podľa jej slov nastavujú úroveň komunikácie a štandardy správania.

Prezidentka sa vyjadrila aj k Matovičovi, ktorý ju označil za falošnú ženu. Skonštatovala, že podobné urážky z jej strany na jeho adresu nehrozia. „Dvere paláca má vždy otvorené, no zdá sa, že nedôvera ministra financií voči mne je hlboká,“ dodala.

Predčasné voľby nehrozia

V diskusii sa prezidentka tešila, že vďaka ustupujúcej pandémii môže chodiť viac na výjazdy. Po poslednej návšteve východného Slovenska uviedla, že vidí dve Slovenská. Tiež porovnala ľudí na sociálnych sieťach a ľudí mimo nich. Povedala, že ľudia mimo sociálnych sietí sú úplne iní a pozitívnejší.

Čaputová neskrývala svoje sklamanie z hlasovania týkajúceho sa väzby Roberta Fica. NR SR mala dať podľa nej voľný priebeh spravodlivosti, čo poslanci neumožnili.

„Fico je stále stíhaný, ale časť poslancov vyjadrila falošnú solidaritu a druhá to pochopila úplne inak. Mali len dať súhlas, aby to posúdil súd, čo sa nestalo. To prinieslo veľké sklamanie verejnosti,“ vysvetlila.

„Nemyslím si, že je to úplná prehra. Sme spoločnosť, v ktorej funguje právny štát a opravné mechanizmy. Pokiaľ ide o stíhanie opozičného politika, musíme byť pozorní. Je to test pre demokraciu. Procesy však musia prebiehať v súlade so zákonom a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tak nedialo,“ dodala.

Na otázku predčasných volieb prezidentka odpovedať nevedela, pretože Heger ich neavizoval. Prestrelku medzi poslancami eviduje, no stráca sa v nej. „Nezaregistrovala som dôvody na rozpad koalície,“ tvrdí.

Jeden zdroj je nebezpečný

Tému týkajúcu sa Ukrajiny a cien energií označila za veľmi vážnu. Závislosť Slovenska na Rusku je podľa nej top témou a uviedla, že naša krajina musí ostať pri Európskej únii.

„Je jasné, že byť závislý na jednom zdroji, je nebezpečenstvo,“ povedala. Dodala, že v tomto prípade o partnera, ktorý je vojenským agresorom a ktorý nás môže vypnúť.

Čaputová potvrdila aj to, že disponuje pozvaním na Ukrajinu a návštevu krajiny zvažuje. Kedy tam pôjde, nie je známe, pretože návštevu Ukrajiny nechce premeniť na vojenskú turistiku, ale chcem tam ísť s cieľom. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá