Čaputová: Výsledky ŠÚKL hovoria v prospech vakcíny Sputnik V. Skritizovala správanie Matoviča

  • Slovenská vláda sa snaží urobiť všetko pre to, aby bolo možné používať Sputnik V
  • Vakcína by však nemala byť spájaná s útokmi na inštitúcie, hovorí prezidentka Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Slovenská vláda sa snaží urobiť všetko pre to, aby bolo možné používať Sputnik V
  • Vakcína by však nemala byť spájaná s útokmi na inštitúcie, hovorí prezidentka Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila Slovenskú akadémiu vied. Na tlačovej besede po stretnutí prezradila, že výsledky ŠÚKL hovoria jednoznačne v prospech vakcíny Sputnik V, ktorá na Slovensku nedávno vyvolala konflikty.

Len pred niekoľkými dňami požiadal minister financií Igor Matovič susedné Maďarsko o posúdenie vakcíny, pretože slovenské laboratória považuje za nedostatočné. Čaputová však upozornila na to, že vakcíny, ktoré putovali do Maďarska boli odlišné od tých slovenských. 

„Dnes som sa oboznámila so stanoviskom Maďarskej lekárskej komory, ktorá Sputnik neodporúča. Maďarský Sputnik bol však vyrobený inde ako ten, čo bol dovezený na Slovensko. Je potrebné počkať na preskúmanie a nerobiť zbytočné závery, ktoré teraz nie sú absolútne na mieste,“ hovorí Čaputová.

Prezidentka sa taktiež vyjadrila k nedávnej ceste Igora Matoviča do Maďarska. Považuje za nemiestne a nevhodné, že obišiel ministerstvo zahraničných vecí. „Stretnutia sa nezúčastnil žiaden zástupca slovenského veľvyslanectva, hoci je to bežná prax,“ kritizuje prezidentka ministra financií. 

💊Štátny ústav pre kontrolu liečiv v posledných dňoch dostáva veľkú podporu zo strany odbornej verejnosti i vyjadrenia…

Posted by Štátny ústav pre kontrolu liečiv on Monday, April 12, 2021

Zuzana Čaputová dodala, že zámerom vakcíny nie je rozdeliť Slovensko a vyvolať zbytočné konflikty, ale pomáhať. „Liečivo má byť účinné a bezpečné,“ uzatvára. Zajtrajší program prezidentky bude pozostávať zo stretnutia s premiérom Eduardom Hegerom. 

Ponižovanie a vyhrážky 

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) Juraj Kopáček žiada ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o verejné ospravedlnenie. TASR o tom informovala PR manažérka BMC SAV Zuzana Vetrecin Čeplíková.

Kopáček tvrdí, že šéf rezortu financií v piatok (9. 4.) počas tlačového vyhlásenia mimoriadne nevhodným spôsobom poškodil meno Virologického ústavu BMC SAV, znevážil prácu a ponížili vedcov ústavu. „Vedcov, ktorí v tejto pandémii od samého začiatku dobrovoľne pomáhajú našej krajine pri testovaní, vývoji a validácii testov, pilotných štúdiách, sekvenovaní, poskytovaní odborných rád a informácií,“ uviedol vedecký riaditeľ virologického ústavu.

zdroj: TASR/AP, Matthias Schrader

Nepríjemná situácia neminula ani šéfku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Zuzanu Baťovú. Najnovšie dostáva vyhrážky smrťou. Výhražný list zverejnil jej manžel Rado Baťo. List mal prísť na služobný mail Zuzany Baťovej.

„A toto je pre mňa konečná. Zodpovednosť za toto osobne má nula zvaná Igor Matovič, ktorá ponižuje a šikanuje vlastnú krajinu pred celým svetom. A chceš ma vyhodiť z práce? Nech sa páči, skús to,“ komentoval Baťo v príspevku, ktorý neskôr zo sociálnej siete odstránil, no jeho znenie je možné nájsť v novej petícii s názvom „Výzva predsedovi vlády SR, eduardovi hegerovi, a vláde SR k situácii okolo ŠÚKL“.

Práca maďarských vedcov je zbytočná

Maďarsko očkuje vakcínou Sputnik V už od februára. Slovensko už očkovacie látky má, no Štátny ústav pre kontrolu liečiv látku neodporučil. Našli sa nezrovnalosti nielen v dokumentácii, ale aj v zložení vakcíny. Náš Sputnik teda posúdia vedci v Maďarsku. Tí už majú testovanie ruskej vakcíny za sebou. 

Ako však upozornil maďarský investigatívny portál Népszavahttps.hu ešte v januári, schválenie vakcíny bolo pravdepodobne skôr politickým rozhodnutím. Aj maďarská verzia ŠÚKLu totiž zistila, že testovacia vzorka sa nezhoduje so šaržou, ktorú mali Maďari dostať. Národný inštitút farmácie a potravín (OGYÉI) vakcínu odporučil aj napriek tomu, že sa viacero vedcov postavilo proti tomuto rozhodnutiu.

Schvaľovanie Sputnika V bolo v Maďarsku prinajmenšom zvláštne. Portál 444.hu pripomína, že vláda nezverejnila ani to, koľko štát zaplatil za dodávky ruskej a čínskej vakcíny a ani samotnú dokumentáciu k nim. Maďari si objednali dva milióny dávok vakcíny Sputnik a 5 miliónov dávok čínskych vakcín.

 

 

 

Zdroje: TASR, 444.hu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech