Čaputová zmietla Ficove referendové otázky zo stola: Prezidentka nie je právna poradňa. Má však riešenie

  • Zuzana Čaputová sa Slovákom prihovorila z Prezidentského paláca
  • Upozornila, že Smer jej poslal referendové otázky, ktoré sa navzájom podmieňujú, čo zákon zakazuje
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Zuzana Čaputová sa Slovákom prihovorila z Prezidentského paláca
  • Upozornila, že Smer jej poslal referendové otázky, ktoré sa navzájom podmieňujú, čo zákon zakazuje

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes vystúpila s vyhlásením v Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí 1 v Bratislave. Počas neho sa vyjadrila k otázke referenda. Podľa jej slov sa k tejto téme rozhodla vyjadriť z rešpektu k ľuďom.

Sú si vzájomne podmienené

Prezidentka na úvod objasnila, ako boli skonštruované otázky z dielne Roberta Fica a strany Smer. Doručené boli dve otázky, ktoré žiadajú dať do petície k vypísaniu referenda. Prvá otázka sa týkala toho, či si občania želajú zmeniť ústavu tak, aby ľudia cestou referenda skrátili volebné obdobie Národnej rady.

Zuzana Čaputová ďalej vysvetlila, že druhá otázka nadväzuje na predchádzajúcu.

Stojí v nej totiž, že ak by bol platný výsledok v otázke číslo jeden, či by si občania želali vypísanie predčasných volieb voči konkrétnemu zloženiu parlamentu. „Tu nastáva problém. Z  paragrafu 202 odsek 3.  Zákona o podmienkach výkonu volebného práva jednoznačne vyplýva, že otázky v referende nesmú byť vzájomne podmienené,“ hovorí Zuzana Čaputová.

Vyhlásenie k téme referenda

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, November 10, 2021

Jedným dychom dodáva, že lepší príklad vzájomnej podmienenosti si predstaviť nevie. Občanom vysvetlila, že celú vec konzultovala s ústavnými právnikmi a ich názor bol jednoznačný.

„Vytvára sa tu tlak na prezidentku a dávajú sa ultimáta, čo je absolútne absurdné,“ dodáva Čaputová.

Si za predčasné voľby?

Spoločnosti tiež vysvetlila, že vypíše akékoľvek referendum, ktoré by bolo v súlade s ústavou. „Vypíšem akékoľvek referendum aj s otázkou, s ktorou nie som stotožnená, ale nesmie byť v rozpore s ústavou. Otázky sa nesmú navzájom podmieňovať,“ uviedla.

Na vyhlásenie prezidentky zareagovala strana SaS, ktorá ocenila jej „odvážne stanovisko“.

Prezidentka Zuzana Čaputová správne pomenovala dôvody, pre ktoré sa nemôže referendum vypísať a pre ktoré by bolo referendum v rozpore s Ústavou SR a zákonmi. Otázky v referende sa nesmú podmieňovať a je smutné, že to nevie práve Robert Fico, ktorý tu uráža všetkých a šermuje ústavnosťou a právnym poriadkom,“ uviedol štátny tajomník MZVEV a tímlíder pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie