Časť diaľnice D1 bude dočasne bezplatná. Obyvatelia hromžia, obávajú sa dopravného armagedonu

  • Časť diaľnice D1 bude dočasne bezplatná
  • Dôvodom je rekonštrukcia železničnej trate
  • Zadarmo by mala byť približne 1,5 roka
  • Časť diaľnice D1 bude dočasne bezplatná
  • Dôvodom je rekonštrukcia železničnej trate
  • Zadarmo by mala byť približne 1,5 roka

Na určitom úseku diaľnice D1 budeš v blízkej budúcnosti môcť jazdiť zadarmo. Na svojej stránke na sociálnej sieti o tom informovalo mesto Poprad. Výnimka bude však pre vodičov platiť len dočasne.

Výhodu cesty zadarmo si budeš môcť užívať vďaka tomu, že na ceste bude prebiehať rekonštrukcia. Keď sa dokončí, budeš si musieť opäť zakúpiť diaľničnú známku, cesta sa totiž znovu spoplatní.

Plánovaná modernizácia

Mesto Poprad avizuje, že dôvodom zmeny bude modernizácia železničnej trate. Železnice SR ju majú realizovať na úseku trate Poprad-Tatry-Krompachy. Spolu s tým súvisí aj rekonštrukcia a rozšírenie cesty I/66 nachádzajúcej sa pod železničným mostom.

Ďalej mesto informuje, že uzávierka cestnej premávky na tomto úseku bude trvať cca 1,5 roka.

Nie je to však prvýkrát, čo sa Poprad daným úsekom a problematikou zaoberá. Uvádzajú, že situáciu začali riešiť už v roku 2009 a následne v tom pokračovali aj v ďalších rokoch, keď pripravovali možné scenáre dopravného riešenia.

„Na začiatku roku 2023 začalo mesto Poprad riešiť obchádzkovú trasu prostredníctvom zabezpečenia dočasného vyňatia úseku diaľnice D1 zo spoplatnených úsekov diaľnic,“ upresnili v oficiálnom stanovisku.

Komunikácia s ministerstvom

Mesto tvrdí, že situáciu sa snažili komunikovať už dávno, konkrétne v roku 2009. „Za tým účelom mesto odoslalo na Ministerstvo dopravy a výstavby SR žiadosť a následne niekoľko zdôvodnení a reakcií na zamietavé odpovede,“ uviedli s dôvetkom, že sa pokúšali domôcť pomoci aj predchádzajúcej vlády, ale nevyhoveli im. Tentokrát by to malo byť na dobrej ceste ako sami hovoria, ale isté to ešte nie je.

„Nevzdali sme sa, pretože táto téma je pre nás prioritou. Veril som, že nová vláda bude viac načúvať hlasu samospráv. A hlavne pomáhať. Stalo sa. Súčasný minister dopravy Jozef Ráž ml. je rokovaniu s nami prístupný a je skvelé, že v najbližšom čase príde do Popradu osobne, aby sme túto záležitosť dotiahli k spokojnosti všetkých občanov Popradu. Významne nám v komunikácii s ministerstvom pomáha poslanec NR SR Peter Šuca, ktorému týmto ďakujem za pomoc a spoluprácu,“ povedal primátor Anton Danko.

Za vyjadrenie týkajúce sa neochoty vlády ale v komentároch zožali vlnu kritiky. Ľudia nevidia problém v predchádzajúcej vláde, keďže téma úseku diaľnice je na stole už dlho.

Komentujúci hovoria, že mesto by malo radšej dokončiť cestu popri Potoku v Strážach, postaviť dlho odkladanú cestu od NTC s mostom cez Veličanku a napojiť ju na už dávno dokončenú cestu do Veľkej. Rovnako im vyčítajú, že nepostavili už dlho sľubovaný cyklochodník z Matejoviec popri rieke. 

Nepozdáva sa im ani spôsob, ako sa mesto rozhodlo problém riešiť. „Pri tejto zaspatosti mesta to bude Armageddon v Poprade, keď si pomyslíme, že to má trvať min. 1,5 roka, čo bude hlavná dopravná tepna na Štefánikovej uzatvorená,“ napísala jedna z obyvateliek mesta.

Petícia

Vrásky na čele narobila diaľnica obyvateľom aj v roku 2022. Ako informoval Korzár, spísali vtedy petíciu. Protestovali za dočasné zrušenie spoplatnenia diaľnice D1 v úseku medzi zjazdom č. 504 Vysoké Tatry a zjazdom č. 509 Poprad – Východ. Podpísaní pod petíciou navrhovali využívanie tohto úseku použiť ako dočasný obchvat pre mesto Poprad.

S petíciou sa organizátori vtedy obrátili aj na vládu, Národnú radu a ministerstvo dopravy a výstavby.

„Doprava na tranzite cez mesto Poprad po ceste č. I/66 je v kritickom stave, spôsobuje problémy vo vnútromestskej doprave, nepriaznivo pôsobí na životné prostredie a významne znižuje kvalitu života nielen obyvateľov mesta Poprad,“ citoval Korzár petičiarov.

Doplnili tiež, že podľa internetovej stránky organizátori uviedli, že projekt bol prerokovaný aj s vtedajším predsedom vlády Eduardom Hegerom a teraz už bývalým ministrom financií Igorom Matovičom.

Zdroje: Facebook/Poprad - oficiálna stránka mesta, Korzár

Najnovšie videá

Trendové videá