„Čaute, otroci, vypnú vám Facebook!“ Božka využila pád sociálnych sietí a šírila hoax, nad ktorým sa rozum zastavuje

  • Sociálne siete sú liahňou dezinformácií
  • Priestory internetu sú tak dokonalým prostredím pre konšpirátorov
Ilustračný obrázok
TASR/AP Photo/Vadim Ghirda, Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR
  • Sociálne siete sú liahňou dezinformácií
  • Priestory internetu sú tak dokonalým prostredím pre konšpirátorov

Scéna konšpirátorov využila situáciu spojenú s výpadkom Facebooku. V súvislosti s ním šírili informáciu o tom, že Slovákov čaká masívny výpadok sociálnych sietí.

Sme vraj otroci

„Božka využila výpadok Facebooku a zdieľala hoax o chystanom vypnutí sociálnych sietí na dlhé mesiace a na následnom obsadení Slovenska zlými Američanmi,“ hovorí v úvode Polícia Slovenskej republiky.

Vyššie spomenutá Boženka totiž na svojom Facebooku následne zverejnila video muža, ktorý začína slovami „Čaute, otroci.“ Neskôr dodáva, že dostal informáciu o tom, že do konca mesiaca začne aj u nás identický scenár, aký je v Austrálii. Kedy a od akého zdroja informácie čerpal už muž neuviedol.

Jeden blud väčší ako druhý

„Vypne sa Facebook, Instagram a ďalšie sociálne siete, ako to bolo predvčerom, ale tentokrát na týždne až mesiace. Prečo? No veď to je jasné, prídu zlí Američania zo západu aj z východu a každému pichnú smrtiacu vakcínu,“ poukazuje na video Polícia Slovenskej republiky.

Okrem spomenutých informácií mal muž vo videu hovoriť aj o zabíjaní 24 000 detí v Austrálii, ktoré mali údajne nahnať na očkovanie. „Jeden blud väčší ako druhý. Status zdieľa viac ako tisíc ľudí,“ dodáva polícia, ktorá sa neskôr zamerala aj na objasnenie náhleho výpadku sociálnych sietí.

Prečo vlastne padol Facebook?

Hoci sa špekulovalo o internej sabotáži, vysvetlenie je o niečo prozaickejšie. Ako informovala agentúra Reuters, výpadok spôsobila bežná údržba datacentra.

Viceprezident pre siete Facebooku Santosh Janardhan na svojom blogu priblížil, že výpadok vyvolal systém, ktorý tvorí celú chrbtovú kosť kapacity siete.

Tento systém sietí Facebook vybudoval, aby prepojil všetky výpočtové kapacity. Pozostáva z desiatok kilometrov optických káblov po celom svete a prepája datacentrá.

Zdroje: Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, reuters, engineering.fb

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie