CDC má nové odporúčania pre očkovaných ľudí. Kritici hovoria o podkopávaní dôvery vo vakcíny

 • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v utorok zverejnilo aktualizované odporúčania pre plne zaočkovaných ľudí
 • Odporúčania upravujú, ktoré aktivity sú bezpečné aj bez nosenia rúška, a ktoré nie
 • Riaditeľka CDC ich označila za prvý krok k normálu. Biden uviedol, že ešte Američanov čaká veľa práce
 • Kritici odporúčaní uvádzajú, že opatrenia sú príliš opatrné a podkopávajú dôveru vo vakcíny
Leto
TASR/AP, Kirsty Wigglesworth
 • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v utorok zverejnilo aktualizované odporúčania pre plne zaočkovaných ľudí
 • Odporúčania upravujú, ktoré aktivity sú bezpečné aj bez nosenia rúška, a ktoré nie
 • Riaditeľka CDC ich označila za prvý krok k normálu. Biden uviedol, že ešte Američanov čaká veľa práce
 • Kritici odporúčaní uvádzajú, že opatrenia sú príliš opatrné a podkopávajú dôveru vo vakcíny

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok zverejnilo aktualizované odporúčania pre plne zaočkovaných ľudí. Podľa Washington Post úplne zaočkovaní Američania nemusia na verejnosti nosiť rúško, pokiaľ nie sú v dave neznámych ľudí.

„Dnes je ďalší deň, v ktorom môžeme urobiť krok späť k normálu, ktorý sme poznali predtým,“ uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walensky na tlačovej konferencii predstaviteľov Bidenovej administratívy. „Za posledný rok sme strávili veľa času rozprávaním, čo ľudia nemôžu, čo by robiť nemali. Dnes vám poviem niečo z toho, čo môžete urobiť, ak ste úplne zaočkovaní.“

Čo je bezpečné?

Nové odporúčania hovoria, že plne zaočkovaní jedinci sa môžu zapojiť do nasledujúcich aktivít bez rúška a bez väčšieho rizika:

 • Chodiť na prechádzky, behať, vykonávať turistiku alebo cykloturistiku vonku sami alebo s členmi ich domácnosti
 • Zúčastňovať sa na malých vonkajších posedeniach s plne zaočkovanou rodinou a priateľmi
 • Zúčastňovať sa na malých vonkajších posedeniach so zmesou plne zaočkovaných a neočkovaných ľudí
 • Stolovať vo vonkajších reštauráciách s priateľmi z viacerých domácností

Plne zaočkovaní ľudia sa tiež môžu zúčastniť „preplnenej akcie v prírode, napríklad živého vystúpenia, prehliadky alebo športového podujatia“, pokiaľ majú rúška. Ukazuje to infografika CDC o nových pokynoch.

Rúško CDC odporúča: 

Vedci z CDC tvrdia, že niektoré podmienky zvyšujú riziko, a tými sú tlačenica, čas strávený na jednom mieste, nedostatok vetrania.

To je dôvod, prečo CDC odporúča, aby plne zaočkovaní ľudia naďalej nosili dobre nasadené rúška v nasledujúcich situáciách:

 • Účasť na preplnenom vonkajšom podujatí, ako napríklad živé vystúpenie, prehliadka alebo športové podujatie
 • Návšteva holičstva alebo kaderníctva
 • Návšteva preplneného vnútorného nákupného centra alebo múzea
 •  Návšteva krytého kina
 •  Účasť na veľkokapacitnej bohoslužbe
 • Spievanie v interiéri

„Som optimistka, že ľudia použijú tieto informácie na prevzatie osobnej zodpovednosti za svoju ochranu a ochranu ostatných,“ uviedla riaditeľka. Walensky zároveň vyzvala Američanov, aby nosili rúška v interiéroch a varovala, že 50-tisíc nových prípadov koronavírusu je ešte stále vysoké číslo.  

Biden uviedol, že pred sebou ešte majú veľa práce

Americký prezident Joe Biden v utorok vo svojom prejave k národu vyhlásil, že Spojené štáty dosiahli ohromujúci pokrok v boji proti koronavírusovej pandémii. Informovala o tom agentúra AFP.

„Hoci stále máme pred sebou ešte dlhú cestu, v máji a júni je potrebné urobiť veľa práce, aby sme sa dopracovali k 4. júlu,“ povedal Biden. Odkazoval tým na Deň nezávislosti, ktorý stanovil za míľnik v boji proti ochoreniu COVID-19 a v ktorý by sa mohli Američania stretnúť v malých skupinách.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Pokrok, ktorý USA dosiahli v boji s covidom, označil Biden za ohromujúci a uviedol, že je to zásluha všetkých Američanov.

V prejave pred Bielym domom prezident USA zároveň podotkol, že od jeho nástupu do úradu „dramaticky klesá“ počet infikovaných i úmrtí v spojitosti s covidom.

Nové odporúčania sú príliš opatrné, odkazujú kritici 

Niektorí odborníci, ale s novými opatreniami nie sú spokojní. Podľa nich sú príliš opatrené, podkopávajú vieru vo vakcíny a nedostatočne motivujú ľudí, ktorí s očkovaním váhajú.

Greta vo virálnom videu: Pandémiu tu máme preto, lebo si ničíme prírodu. Očkovanie je tragédia, chudobní sú v nevýhode

„Ak ľuďom poviete, že ak ste očkovaní, môžete urobiť takmer všetko, to hovorí, že máte dôveru v očkovacie látky,“ uviedol utorok večer pre CNN doktor medicíny a chirurgie Jonathan Reiner z univerzity George Washingtona. „Aký je však odkaz pre túto krajinu, keď poviete ľuďom, ktorí sú úplne očkovaní? Pozor na preplnené miesta. Pochybujete o účinnosti vakcíny. A nemyslím si, že existujú pochybnosti o účinnosti týchto vakcín.“

Podľa údajov CDC je prvou dávkou zaočkovaných 42,7% Američanov. Plne zaočkovaných je 29,1% Američanov. Na očkovanie sa už môžu prihlásiť všetci obyvatelia Spojených štátov, ktorí majú viac ako  16 rokov.

Zdroje: CDC, Washington Post, CNN, CDC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech