Čekan: Obávam sa, že nás čakajú veľmi turbulentné časy. Prezradil, dokedy vydrží „zdravé“ leto

  • Biochemik Pavol Čekan konštatuje, že v prípade prijatia nových opatrení môžeme očakávať oprávnený hnev zaočkovaných ľudí
  • Tvrdí, že kvôli nezaočkovaným ľuďom nám opäť hrozia preplnené nemocnice
cv
TASR/Pavel Neubauer, Dano Veselský
  • Biochemik Pavol Čekan konštatuje, že v prípade prijatia nových opatrení môžeme očakávať oprávnený hnev zaočkovaných ľudí
  • Tvrdí, že kvôli nezaočkovaným ľuďom nám opäť hrozia preplnené nemocnice

Vedec Pavol Čekan na sociálnej sieti upozorňuje na dáta NCZI, podľa ktorých by mala zaočkovanosť v dospelej populácii presahovať 50 %. Verejnosť informuje o tom, že v týchto dátach je chyba a do kategórie dospelých sa započítava aj veková kategória od 12 do 18 rokov.

„Po odpočítaní je to stále nad 49 % a je to len otázka dní, kedy naozaj bude väčšina dospelých na Slovenska zaočkovaná minimálne jednou dávkou vakcíny,“ hovorí skúsený biochemik.

Delta variant nám už podľa jeho slov klope na dvere. „Zatiaľ sa držíme a pevne verím, že pekné a ‚zdravé’ leto vydrží až do konca augusta. A potom príde začiatok školského roka, masívny návrat dovolenkárov, rozbehne sa ekonomika na plné obrátky.“

Je presvedčený, že zaočkovaných bude ešte viac. Pri nástupe tretej vlny sa ale veľmi obáva oprávnenej frustrácie zaočkovaných. Tá príde v prípade, ak Slovensko bude musieť pristúpiť k sprísneniu opatrení, ako si pamätáme z druhej vlny.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Pripomína, že v týchto dňoch vidíme stovky ľudí demonštrovať pred parlamentom. „Nadávajú vláde, politikom, odborníkom, všetkým, ktorí si dovolili niečo pozitívne povedať o vakcínach na COVID-19. Osobne som stále za dobrovoľné očkovanie a som hlavne za rozumný dialóg s nerozhodnutými ľuďmi. Je ich stále veľmi veľa.“

Ide o ľudí, ktorí podľa neho váhajú kvôli zdravotnému stavu, strachu, dezinformáciám alebo sa len nevedeli prihlásiť online na očkovanie. S týmito ľuďmi musíme podľa odborníka hovoriť, prísť za nimi, priniesť im vakcínu a povzbudiť ich.

protest nrsr dezolati
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Dôležité je taktiež vysvetliť im dôležitosť očkovania, bezpečnosť a účinnosť vakcín. Zároveň musia byť transparentne informovaní o raritných rizikách, no hneď by im malo byť ponúknuté monitorovanie ich zdravotného stavu.

„Mnohé krajiny hlasno deklarujú, že pandémia sa pre zaočkovaných skončila. A na jeseň táto väčšina na Slovensku bude pochopiteľne odmietať možné prísne opatrenia. Veď urobili všetko, čo bolo treba a postavili sa k riešeniu pandémie zodpovedne aj napriek veľmi raritným rizikám,“ konštatuje.

Na druhej strane varuje, že druhá skupina kričí, demonštruje, vyhráža sa, nadáva a nechce žiaden dialóg. „Hoc je ich oveľa menej, je ich veľmi počuť. Obávam sa, že nás čakajú veľmi turbulentné časy.“

zdroj: Facebook/ Pavol Čekan

Dnes by mali podľa jeho názoru dostať priestor najmä politici a lídri, ktorí dokážu ľudí spájať, dokážu viesť dialóg, hľadať kompromisy a používajú zmierlivý slovník. Pripomína, že všetci sme na jednej lodi. „Buď sa zaočkujeme, alebo musíme COVID-19 prekonať,“ tvrdí Čekan.

Druhá možnosť však so sebou prinesie aj zaplnenie nemocníc a zomierajúcich ľudí. Naopak, pri očkovaní vieme, že síce nie je na 100 %, ale pred smrťou nás ochráni na 99,5 % aj pri delta variante.

„Logicky by malo byť očkovanie pre nás prvou voľbou a malo by nás spájať v boji proti koronavírusu. Ale očkovanie nás neférovo rozdeľuje. Kvôli politikom, dezinformáciám, konšpiráciám, strachu, nevedomosti, kvôli ľuďom, ktorí sa vyžívajú v šírení strachu či nenávisti. Ale nás zaočkovaných bude čoskoro väčšina. Pamätajte si, väčšina,“ dodáva.

USA ide zlým smerom

Spojenie delta variantu vírusu a nezaočkovaných ľudí už začína USA dostávať do veľmi nebezpečnej situácie. Popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci povedal, že USA ide zlým smerom a dodal, že je z toho veľmi frustrovaný. Informuje CNN.

Podľa jeho slov americkí vládni predstavitelia, ktorí majú na starosti verejné zdravie, aktívne zvažujú odporúčanie, aby aj zaočkovaní ľudia nosili rúška. Okrem toho podľa neho budú pravdepodobne odporúčať dodatočnú dávku očkovacej látky pre vakcinovaných ľudí s utlmeným imunitným systémom.

Fauci poznamenal, že miestne správy niektorých oblastí USA, v ktorých počet infekcií prudko stúpa, už vyzývajú ľudí, aby nosili rúška vo vnútorných verejných priestoroch bez ohľadu na to, či sú vakcinovaní. „Ide prevažne o problém nezaočkovaných ľudí, preto sme v tejto situácii a fakticky prosíme nevakcinovaných, aby sa dali zaočkovať,“ dodal Fauci.

Doteraz je v USA podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) úplne zaočkovaných 163 miliónov ľudí, čiže 49 % celkovej populácie krajiny.

Zdroje: Facebook/ Pavol čekan, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech