Čekan oznámil skvelú správu: Na Slovensku môžeme testovať novou metódou, LAMP testy sú rýchle a presné

  • LAMP testy získali potrebný certifikát od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv
  • Sú rýchle ako antigénové testy a presnosťou sa blížia k PCR testom
  • Stoja za nimi slovenskí vedci
Pavol Čekan
TASR/Martin Baumann
  • LAMP testy získali potrebný certifikát od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv
  • Sú rýchle ako antigénové testy a presnosťou sa blížia k PCR testom
  • Stoja za nimi slovenskí vedci

Poslom dobrých správ bol dnes známy vedec Pavol Čekan. Na svojej sociálnej sieti oznámil, že LAMP testy sú už schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Testy sú mimoriadne efektívne, dá sa povedať, že sú rýchle ako antigénové a citlivé ako PCR. Testovať novou metódou by sa mohlo začať už čoskoro. 

Dnes sme dostali ďalšiu z dobrých správ od Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Potvrdil nám citlivosť našich nových LAMP testov a získali sme IVD certifikát,“ informoval vedec Čekan. Znamená to teda, že Slovensko by už čoskoro mohlo testovať práve týmito testami. 

Testy sú mimoriadne efektívne, sú slovenské

Podľa slov Čekana sú testy mimoriadne efektívne. Nielenže sú rýchle, ale presnosťou sa približujú k PCR testom. „Nie, neodchádzame od PCR-testov, ale LAMP testy v sebe kombinujú citlivosť blížiacu sa k PCR-testom, a jednoduchosť a rýchlosť vyhodnotenia vzoriek blížiace sa k Ag testom.“

Za novým typom testov stoja práve slovenskí vedci. „Kus práce odviedol opäť nielen celý tím v MultiplexDX International, ale aj tím Borisa Klempu z BMC SAV pri validácii testov a tím Aleny Koščálovej a Peter Sabaka z kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB pri kloktacích odberoch.“

Šíri sa ďalšia nebezpečná mutácia COVID-19, môže byť až 11-krát smrteľnejšia a nepomôže ani imunita

Slovenské testy už využili aj v zahraničí. Slovenská vláda o ne najprv veľký záujem neprejavovala. „Práve pre nižšie nárok na technické vybavenie a odbornosť personálu, ktorý vzorky vyhodnocuje, použili LAMP testy napríklad aj v anglickom Liverpoole pri pilotnom plošnom testovaní minulý rok alebo sa používajú ako mobilné testovanie využívajúc minibus vo Viedni.

Na LAMP testy upozornil vedec Čekan už v minulosti 

Ďalší test, ktorý Čekan navrhuje pre červené okresy, je test LAMP. Je pomerne presný a mobilný, nevyžaduje laboratórium a dokonca ani výter. Jeho nevýhodou je, že ho na Slovensku nemáme. „LAMP sa už validuje na pacientských slinách. Bude skoro,“ dodáva biochemik. Uplatnil by sa v regiónoch, ktoré ešte nemajú veľa prípadov, ale ich počet rýchlo rastie. 

Biochemik Čekan navrhuje testovací semafor. Plošné testovanie v ňom nehľadaj, antigénové testy však áno

Na to, aby to fungovalo, aby sa aj metodika/stratégia testovania prispôsobovala epidemiologickej situácii v regiónoch, treba: 1. štandardizovať PCR testovanie na Slovensku; 2. dovalidovať zvyšné testy; 3. mať dostatok finančných prostriedkov, aby sa tento systém dal efektívne udržiavať,“ upozorňuje Pavol Čekan. „O tom, ako by takýto semafor testov pomohol v boji proti pandémii, nie je ani diskusia. Zostáva len jedna otázka. IDEME TO SPRAVIŤ?“.

Zdroj: Facebook Pavla Čekana

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá