Čekan: S výhľadom tretej vlny a agresívnych mutácií je čas začať veriť dátam. Pribudlo 38 nakazených a 14 úmrtí

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 38
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 3794
Pavol Čekan
TASR/Martin Baumann
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 38
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 3794

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 927 554 za predchádzajúci deň pribudlo 5 723 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 238 271 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 21 829 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 38 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 37 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 3 794 RT-PCR vyšetrení a 34 147 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (10), nasleduje Prešovský kraj (9), Košický (6), Nitriansky (5), Bratislavský (3), Trnavský (3), Banskobystrický (2) a Trenčiansky (-). Je medzi nimi 20 mužov a 18 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 802 a žien 204 446.

V nemocniciach je hospitalizovaných 229 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 163 ľudí. Na JIS je 16 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 20 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 14 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 478 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 442. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 911 736 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 248 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 564 838, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 442 osôb.

zdroj: cakaren.vercel.app

Celkový počet neaktívnych prípadov je 706 074. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Situáciu máme vo vlastných rukách, tvrdí Čekan

Biochemik Pavol Čekan odkazuje ľuďom, aby sme sa prekonali a spravili to pre seba. Pripomína, že od 1. januára do 30. apríla 2021 bolo v USA reportovaných 225-tisíc úmrtí na COVID-19, z toho len 160 prípadov ľudí, ktorí boli už zaočkovaní (14 dní po druhej dávke vakcíny).

Upozorňuje aj na štúdiu amerického Center for Disease Control), ktorá uvádza, že  išlo najmä o starších ľudí vo veku nad 80 rokov, ktorých imunita aj vzhľadom na vek už asi nezvládla boj s vírusom aj napriek vakcíne.

„O to smutnejší som, keď čítam správy o 35%- nej miere zaočkovania a zároveň vyprázdňovaní sa čakární na očkovanie po celom Slovensku. A to v čase, kedy máme dostatok vakcín na skladoch, a ďalšie na ceste. Ak by sme na Slovensku už zaočkovali všetkých nad 16 rokov, tak podľa týchto dát by sme mohli mať počet hospitalizácií a úmrtí minimálne 1000-krát nižšie,“ konštatuje Čekan.

Prenesené na smutné štatistiky druhej vlny, počet úmrtí by podľa neho bol okolo 10, a nie cez 12 000, celkovo infikovaných by bolo menej než 1000 a nie takmer milión ako sme zažili. Uznávaný vedec tvrdí, že počet hospitalizovaných by bol menej než 100 ľudí. To by podľa Čekana nemocnice „hravo zvládli“ aj bez toho, že by museli odkladať diagnostiku a liečbu ďalších závažných ochorení.

Prečo sa nenecháš zaočkovať proti koronavírusu? (hlasovať môžeš aj za viac možností)

„Viete si to predstaviť? Ja áno. Zvládli by sme to? Určite. Dnes, na rozdiel od jesene minulého roka máme totiž reálnu možnosť ako chrániť svoje zdravie, a zároveň aj zdravie ľudí v našom okolí. Z výhľadom tretej vlny a agresívnych mutácií je na čase prestať pochybovať a začať veriť dátam z celého sveta,“ upozorňuje.

Očkovanie je podľa jeho slov účinnejšie než sme predpokladali. Máme to vo vlastných rukách. „Stačí sa len prekonať a spraviť to pre seba, pre našu spoločnosť, pre Slovensko. Ak sa dáme všetci zaočkovať, ktorí môžeme, 3. vlnu hravo zvládneme s minimálnymi stratami na životoch, s nízkymi číslami hospitalizovaných, s otvorenými školami, divadlami, športovými strediskami, obchodnými centrami, reštauráciami, galériami, atď,“ dodáva.

Zdroje: NCZI, Facebook/Pavol Čekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK