Čekan: Vedcov máme za milionárov. Bývam v podnájme, auto mám na lízing, moje deti chodia do školy električkou

  • Vedci sa stávajú častým terčom agresie a nenávisti
  • Ich prácu si nevážime, naopak, haníme ich
  • Najnovšie sa útoky vďaka „kauze Sputnik“ vyostrujú
  • „Rozmohl se nám tady takový nešvar“ – vedcov si asociujeme ako milionárov, čelia obvineniam, že z pandémie bohatnú
  • Pavol Čekan však upozornil na to, že vedcom sa na Slovensku nežije kráľovsky
Pavol Čekan
TASR/Martin Baumann
  • Vedci sa stávajú častým terčom agresie a nenávisti
  • Ich prácu si nevážime, naopak, haníme ich
  • Najnovšie sa útoky vďaka „kauze Sputnik“ vyostrujú
  • „Rozmohl se nám tady takový nešvar“ – vedcov si asociujeme ako milionárov, čelia obvineniam, že z pandémie bohatnú
  • Pavol Čekan však upozornil na to, že vedcom sa na Slovensku nežije kráľovsky

Na Slovensku už dlhodobo hráme hru: Kopni si do vedca. Vďaka pandémii nabrala táto hra úplne iný rozmer. Vedci – i keď nechcene – začali zapĺňať mediálny priestor, čím sa vytvoril veľký priestor pre kritiku. Ako je na Slovensku zvykom, kritika nie je konštruktívna. Vedecká obec sa stala terčom nenávistných útokov, vyhrážok a agresie. Nenávistné komentáre musí dennodenne pod svojimi facebookovými príspevkami čítať aj Pavol Čekan. 

Vedeckou obcou najnovšie otriasa „kauza Sputnik“. Obvinenia voči ŠÚKL-u vzniesol aj minister financií Igor Matovič. Krátko po tom, ako ŠÚKL zverejnil stanovisko, že na posúdenie bezpečnosti vakcíny Sputnik V im chýba dostatočné množstvo informácií, začal Igor Matovič regulátora liekov očierňovať.

Šéfke ŠÚKL sa kvôli Sputniku vyhrážajú: Ty si zavraždila naše deti, my zavraždíme tvoje decko a manžela

Matovičov pohár pretiekol až vtedy, keď nás Rusi požiadali o vrátenie 200-tisícovej dodávky Sputnika V. Minister financií Igor Matovič, zrejme pod návalom emócií, najskôr napísal na Facebook status, v ktorom ľudí, ktorí mali brániť očkovaniu Sputnikom V na Slovensku, nazval idiotmi. Nekonkretizoval, no pravdepodobne mal na mysli vedcov, ktorí Sputnik V testovali. 

Neskôr usporiadal verejné vyhlásenie, kde vedcov opäť zhadzoval a rozprával o akejsi „geopolitickej vojne“. Vedci sa voči útokom ohradili. Vedcov sa zastal aj hlavný hygienik Mikas, reagovali aj viacerí politici. Vznikla aj petícia, ktorá vyzýva premiéra Eduarda Hegera, aby Matovičove útoky na adresu vedcov verejne odsúdil. 

Nestalo sa tak po prvý raz, čo Igor Matovič spochybnil prácu vedcov. V jednom z komentárov na to upozornil aj Pavol Čekan. „On veľakrát už spochybnil prácu vedcov na Slovensku. Spochybnil aj mňa, Riša Kollára, vedcov z Vedy pomáha, konzílium odborníkov, atď.“

Pavol Čekan Matovičove výroky odsúdil 

Pavol Čekan včera na svojom facebookovom profile zverejnil status, v ktorom odsúdil výroky Igora Matoviča na adresu ŠÚKL. „Dnešný „útok“ Igora Matoviča na ŠÚKL a BMC SAV kvôli Sputniku V je niečo nehorázne. Plne stojím za kolegami, odborníkmi a vedcami z týchto inštitúcií. Navyše keď to, že ŠUKL zveril validáciu tejto vakcíny BMC SAV, je klamstvo. Veď predsa skúšky Sputnika V robilo BMC SAV na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Dnešný "útok" Igora Matoviča na ŠÚKL a BMC SAV kvôli Sputniku V je niečo nehorázne. Plne stojím za kolegami, odborníkmi…

Posted by Pavol Cekan on Friday, April 9, 2021

Slovensko trápi odliv mozgov, no a Pavol Čekan zdôraznil, že práve takéto útoky môžu byť kľúčovým faktorom, prečo vedci odchádzajú do zahraničia. „Toto je naozaj veľmi vážna situácia pre budúcnosť vedy a vedcov na Slovensku. Takto vyháňame tých najlepších do zahraničia, kde vedci budú mať ten potrebný kľud, finančné zázemie, dôstojný život, spoločenské postavenie a kredit pre svoju dôležitú prácu. A nám zostanú len oči pre plač a holé ruky pre manuálnu prácu. “

Nejde tu o Matoviča, ale o celú spoločnosť

Igor Matovič je, žiaľ, jedným z mnohých ľudí, ktorí majú potrebu vedcov osočovať. Podobné nenávistné komentáre sa objavujú pod príspevkami vedcov neustále. Aktuálne vedci čelia obrovskej vlne nenávisti. Napríklad Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová obdržala list, v ktorom sa jej vyhrážajú smrťou.

Prejavom agresie musí čeliť aj Pavol Čekan. Niektorí ľudia akoby mali pocit, že pandémia vedcom vyhovuje a profitujú z nej. Obdobný názor už neraz vyslovil aj bývalý premiér Robert Fico. Pavol Čekan ale upozornil na to, že vedci pomáhajú, kde sa dá, a aj Čekanova firma poslala viacerým krajinám tisícky testov ako humanitárnu pomoc. 

Minulý rok sme darovali Slovensku 250-tisíc PCR testov, 100-tisíc PCR testov sme poslali ako humanitárnu pomoc do Kene, na Ukrajinu, do Srbska, Vatikánu a Čiernej Hory. Ľudí nabádam na očkovanie, aby sa čo najskôr pandémia skončila a je mi úplne jedno, že potom nebude treba PCR testy, keďže náš primárny cieľ je vývoj diagnostických metód pre onkologických pacientov,“ vysvetľuje Čekan. 

Zdá sa, že vedcov si asociujeme ako milionárov. Táto predstava je ale mylná, z omylu ťa môžu vyviesť slová Pavla Čekana. „Stále bývam v podnájme, auto Peugeot mám na lízing, moje deti chodia do školy električkou, o exotických dovolenkách môžem len snívať, obleky si kupujem v Ozete, platím solídne výplaty 30 vedcom a tomuto štátu poctivo odvádzam nemalé dane a odvody (myslím najmä za firmu). Ak by ste vedel, že kde som zarobil a kde mám uložené tie peniaze, prosím pekne, dajte mi vedieť, lebo ja neviem.“

Na Slovensku sa vedcom skutočne nežije kráľovsky. Namiesto toho, aby sme si ich prácu vážili, očierňujeme ich a útočíme na nich. Nádejam sa ale, že Hra Kopni si do vedca čoskoro skončí. 

Zdroje: Facebook/Igor Matovič, Facebook/ Pavol Čekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech