Čelí masívnym obvineniam o kradnutí osobných údajov. Zisťovali sme, ako úspešne vymazať históriu AI raz a navždy

  • S nástupom AI do našich životov rastú obavy ohľadom ochrany súkromia
  • Čo všetko sa môže diať s našimi údajmi a ako sa pred tým spoľahlivo ochrániť?
AI
Ilustračné foto, Archív Canva
  • S nástupom AI do našich životov rastú obavy ohľadom ochrany súkromia
  • Čo všetko sa môže diať s našimi údajmi a ako sa pred tým spoľahlivo ochrániť?

Nástroje umelej inteligencie (AI) sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, ponúkajúc širokú škálu výhod a podporných funkcií.

Jedným z najpoužívanejších AI nástrojov je v súčasnosti ChatGPT od spoločnosti OpenAI, ktorý sa stal populárnym vďaka svojej schopnosti generovať text na základe vstupných informácií.

Hoci tieto nástroje prinášajú nepopierateľné výhody z hľadiska efektívnosti a produktivity, zároveň so sebou nesú aj nové riziká, ktoré sa týkajú uchovávania dát a bezpečnosti informácií.

AI systémy pri trénovaní a zdokonaľovaní svojich algoritmov využívajú obrovské množstvo údajov, ktoré môžu obsahovať citlivé osobné informácie. Mnoho používateľov pritom ani len netuší, na čo všetko môžu byť tieto informácie použité.

Nie je to tak dávno, čo právnická firma Clarkson podala žalobu na spoločnosť OpenAI. Tá sa týkala „nezákonného a škodlivého správania OpenAI pri vývoji, marketingu a prevádzke ich produktov AI, ktoré využívajú ukradnuté súkromné ​​informácie od stoviek miliónov používateľov internetu bez ich informovaného súhlasu alebo vedomia“, uviedol portál Investopedia.

V žalobe sa uvádzalo, že spoločnosť OpenAI zhromažďuje, uchováva a zverejňuje široké spektrum údajov od používateľov vrátane mien, kontaktov, prihlasovacích údajov, internetových vyhľadávaní, informácií zo sociálnych sietí a geolokácií.

Firma Clarkson ďalej zdôraznila, že zhromažďovanie osobných údajov a ich využívanie na vývoj technológie OpenAI „vystavuje všetkých riziku, ktoré je nevyčísliteľné a neprijateľné z hľadiska zodpovednej ochrany a používania údajov“.

OpenAI však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá čelila obvineniam z nezákonného zaobchádzania s údajmi používateľov a z využívania verejných databáz na trénovanie svojich AI nástrojov. Aj technologické giganty ako Meta, Google, Apple, Amazon a Microsoft sa už stretli s podobnými obvineniami.

Čo všetko môže generatívna AI zneužiť?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Investopedia, McAfee, GroupIB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá