Celoplošné testovanie zatiaľ odhalilo 9 783 pozitívnych, prišlo viac ako 1,5 milióna ľudí

  • V druhom kole plošného testovania bolo pozitívnych 0,63% ľudí
  • Podľa premiéra máme na výber medzi lockdownom a plošným testovaním
plošné testovanie druhé kolo koronavírus
TASR/Ján Krošlák
  • V druhom kole plošného testovania bolo pozitívnych 0,63% ľudí
  • Podľa premiéra máme na výber medzi lockdownom a plošným testovaním

V nedeľu 8. novembra do 12:00 otestovali 1 556 100 ľudí, z toho 9 783 malo pozitívny výsledok. Miera pozitívnych testov z celoplošného testovania je tak stále 0,63%. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď.

V sobotu 7. novembra prišlo na plošné testovanie 1 297 571 ľudí. Pozitívnych bolo 8 172, čo predstavuje 0,63 percenta. Povedal to na tlačovej besede premiér Igor Matovič spolu s ministrom obrany.

Dodal, že plošné testovanie môže stiahnuť z obehu až 55% ľudí, ktorí sú infekční. Zároveň vyzval pozitívne testovaných, aby obvolali svoje kontakty, aby sa šli tiež testovať. Podľa Matoviča máme dnes na výber dva nástroje, ako sploštiť krivku nárastu epidémie. Ak si budeme chcieť dopriať viac slobody, budeme musieť pristúpiť k testovaniu. „To sú dva lieky, ktoré máme,“ povedal premiér.

Naznačil, že v zime, začiatkom decembra, si môžeme dovoliť uvoľniť opatrenia pod podmienkou, že sa budeme pravidelne testovať. Uvažuje dokonca aj nad tým, že plošný test pre celú školu, teda žiakov aj rodičov, by bol vstupenkou k normálnemu vyučovaniu. Podľa premiéra to však záleží len na výsledkoch z plošného testovania a najmä výsledkoch PCR testov.

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaro Naď hodnotí výsledky prvého dňa druhého kola operácie Spoločná zodpovednosť

Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Sunday, November 8, 2020

Premiér nevylúčil, že opatrenia sa budú uvoľňovať aj regionálne. „Môže sa stať, že Bratislava sa rozhodne, že chce kultúrne žiť,“ hovorí Matovič s tým, že región si bude musieť vybrať medzi regionálnym celoplošným testovaním a lockdownom. Ak teda bude daný región chcieť uvoľniť opatrenia, bude musieť urobiť plošné testovanie.

SLÍŽIKOVÁ A HRNCETakto pred troma týždňami sme mali v rukách katastrofické predpovede, že v tomto čase budeme mať 4-5…

Posted by Igor Matovic on Sunday, November 8, 2020

 

Antigénové testy podľa Matoviča nie sú ideálnym riešením, ale v súčasnej situácii stačia, ako napísal aj na Facebooku. „Ak si do kuchyne rodina kupuje hrnce, kupuje si ich za účelom, aby v nich varili. Aj slížikovú. ALE, ak rodine začne horieť dom, nikto z rodiny nerozmýšľa, že hrniec je určený prioritne na varenie. Každý hrniec je v tej situácii na hasenie domu dobrý,“ uviedol.

Matovič sa neobáva, že by sa práve testovaním šíril vírus. Ak by boli testovacie miesta ohniskami nákazy, už by to bolo vidieť nielen na výsledkoch plošného testovania, ale aj na PCR testoch, hovorí premiér. Výhody však podľa neho stále prevažujú. „Odbočili sme z cesty do pekla, aj keď s obrovským šmykom a s obrovským vypätím,“ povedal premiér.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech