Cena „sladkej“ komodity rapídne vystrelila, stojí viac o 50 %. Experti predpovedajú problém

  • V druhej polovici roka experti očakávajú určité poškodenie dopytu
  • Rast cien stále pokračuje
Seniori v potravinách a žena s mobilom ruke hľadí do regálu v potravinách.
Potraviny, TASR/František Iván, Freepik/@tonodiaz
  • V druhej polovici roka experti očakávajú určité poškodenie dopytu
  • Rast cien stále pokračuje

Ceny kakaa veľmi stúpajú a podľa analytikov má komodita priestor na predĺženie súčasného rekordného cyklu. Podľa informácií zatiaľ nie sú na obzore žiadne známky výrazného zníženia dopytu, uvádza TASR na základe správy CNBC.

Obavy o dodávky kakaa zo západnej Afriky, ktorá sa podieľa približne tromi štvrtinami na svetovej produkcii, vyhnali jeho cenu v uplynulých mesiacoch nahor, až nad hranicu 6 000 eur za metrickú tonu, čo predstavuje medziročný nárast o vyše 50 %. A rast cien pokračuje.

Prekvapujúce je, že zdražovanie zatiaľ nezabrzdilo globálny dopyt. Analytici špekulujú, že jedným z dôvodov, prečo sa kakao drží pomerne dobre, pokiaľ ide o dopyt, sú pravdepodobne „nutkavé nákupy“ spotrebiteľov. Ale v druhej polovici roka už experti očakávajú určité poškodenie dopytu.

Americký výrobca čokolády Hershey minulý mesiac varoval pred slabším ziskom v súvislosti so stúpajúcimi cenami kakaa. Aj výrobca pochúťky Reese’s Peanut Butter Cups uviedol, že ceny kakaa tento rok obmedzia rast jeho príjmov.

Môže za to El Niño?

Dodávky kakaa zo západnej Afriky zostávajú veľkým problémom. Vlaňajšie výdatnejšie zrážky ako zvyčajne vyvolali obavy o úrodu. K tomu sa pridali problémy s chorobami rastlín. Silné dažde skomplikovali aj dodávky kakaa do prístavov.

Tento rok zase suchšie poveternostné podmienky a silné vetry vyvolávajú nové obavy z toho, aká bude ďalšia úroda. Sucho súvisiace s klimatickým fenoménom El Niňo vo veľkej časti juhovýchodnej Ázie, Indie, Austrálie a v častiach Afriky vyvolalo v uplynulých mesiacoch rast cien mnohých poľnohospodárskych komodít, ako sú kakao, cukor či káva.

Fenomén El Niňo je prirodzene sa vyskytujúci klimatický model, ktorý nastáva, keď teplota mora vo východnom Pacifiku stúpne o 0,5 stupňa Celzia nad dlhodobý priemer. Môže vydláždiť cestu k ďalším búrkam aj suchám.

Analytik hovorí o najväčšom mesačnom skoku

Cena kakaa vzrástla o viac ako tretinu a zaznamenala aj najväčší mesačný skok za posledných 22 rokov. Informoval o tom v stredu komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

„Silné dažde na začiatku sezóny poškodili úrodu. V dôsledku toho sa začali šíriť choroby ešte skôr, ako starnúce stromy museli zabojovať s teplom a suchom. Všetky tieto zmeny prispeli k zníženiu produkcie. Keďže drobní farmári mali veľmi nízke príjmy, budú aj naďalej bojovať s tým, aby si mohli dovoliť potrebné, ale drahé pesticídy a hnojivá na boj proti chorobám a zároveň zachovať produkciu zo starnúcich stromov,“ vysvetlil analytik.

Rallye, ktoré nabralo na sile koncom minulého roka, znamenalo podľa neho prudký nárast cien futures v New Yorku. Ide o zmluvy uzatvorené v súčasnosti o povinnosti predať alebo kúpiť aktívum v budúcnosti. Nárast predstavoval rekordnú úroveň nad 6 000 USD (5 530,46 eura) za tonu kakaa, čo je približne 2,5-krát viac ako päťročný priemer zaznamenaný pred vlaňajškom.

Ako uviedol analytik, dovoz kakaa od pestovateľov do prístavov na Pobreží Slonoviny je v súčasnosti približne o tretinu nižší, ako bol v minulom roku. Nakoľko nevyzerá dobre ani úroda z polovice sezóny, vyvoláva to obavy o dostupnosť kakaa potrebného pre splnenie už dohodnutých predajov. „To by mohlo spôsobiť, že niektorí z hlavných producentov čokolády budú nútení vstúpiť na trh termínovaných obchodov, aby si zabezpečili dodávky a neúmyselne sa tak zmenia na kupujúcich futures namiesto bežnej zaisťovacej činnosti,“ dodal Hansen.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá