Cena zlata zlomila všetky rekordy: Ak si kúpil zlatú tehlu pred 5 rokmi, dnes skáčeš od radosti

  • Zlato prekonalo hranicu 2 000 dolárov za uncu
  • Cena zlata tak prekonala rekord z roku 2011
  • Dopyt po zlate je vyvolaný neistotou vo svete, najmä vzťahmi USA a Číny
zlato
TASR/AP Photo/Gemunu Amarasinghe
  • Zlato prekonalo hranicu 2 000 dolárov za uncu
  • Cena zlata tak prekonala rekord z roku 2011
  • Dopyt po zlate je vyvolaný neistotou vo svete, najmä vzťahmi USA a Číny

Ceny zlata v pondelok prekročila hranicu 2 000 amerických dolárov za uncu (cca 31 gramov). Vzácny kov podporuje dopyt po aktívach, ktoré sa v čase zvýšenej neistoty považujú za bezpečnejšie investície. Zlatu prospieva aktuálne napätie v čínsko-amerických vzťahoch aj obavy z ekonomických dopadov pandémie koronavírusu.

V rannom ázijskom obchodovaní si cena zlata pripísala vyše 30 USD a presiahla úroveň 2 000 dolárov za uncu. Ide tak o denný rekord v obchode so zlatom na burze. V piatok zlato uzavrelo na úrovni 1 926  dolárov za uncu, čo je najviac od roku 2011. 

Analytici dokonca predpokladajú, že cena zlata sa vyšvihne až na 3 000 dolárov za uncu. V celkovom meradle cena zlata neustále stúpa, teda ide o perfektnú dlhodobú investíciu. Ideálny čas na nákup bol koncom roka 2015, kedy bola cena zlata na úrovni okolo 1 000 dolárov za uncu. 

S titulom zarobíš na Slovensku o stovky eur viac. Plat vyštudovaných atakuje 2 000 eur

Cenu zlata ženie nahor zvýšený dopyt po drahom kove. V neistých časoch investori často siahajú po konzervatívnych investíciách. Zlato je komodita, ktorá si svoju hodnotu bez problémov drží aj v čase, kedy na trhoch vládne neistota.

Jednou z príčin neistoty je koronakríza. Centrálne banky sa snažia znižovaním úrokov a ďalšími stimulačnými opatreniami zmierniť negatívne dopady pandémie na ekonomiku. Zlato sa teda oproti iným investíciám, napríklad dlhopisom, ukazuje ako omnoho výnosnejšia investícia. Dopyt po zlate tiež podporuje slabý dolár.

Druhou hlavnou príčinou sú vzťahy medzi USA a Čínou, ktoré sú podľa svetových médií najhoršie za posledné desaťročia. USA napríklad oznámili zatvorenie konzulátu v čínskom meste Čcheng-tu, čo je odvetou za zatvorenie čínskeho konzulátu v americkom Houstone.

Zdroje: SITA, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK