Centrom Kyjeva otriasli explózie. Nad celým mestom sa vznáša hustý dym

  • Kyjevom otriaslo v pondelok ráno viacero výbuchov
  • Reportéri agentúry AFP zatiaľ hlásili tri hlasné explózie
Výbuch v Kyjeve a hasič na mieste výbuchu niekde v Ukrajine
Ilustračný obrázok Twitter/UkraineNews/Screenshot, TASR/AP Photo/Leo Correa
  • Kyjevom otriaslo v pondelok ráno viacero výbuchov
  • Reportéri agentúry AFP zatiaľ hlásili tri hlasné explózie

Viacero explózií bolo po niekoľkých mesiacoch relatívne pokojnej situácie počuť v pondelok ráno v ukrajinskej metropole Kyjev. Informujú o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na regionálnych predstaviteľov Ukrajiny a tamojšie médiá.

Útoky ruských síl

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zverejnil po 08.30 h miestneho času (07.30 h SELČ) na svojom účte na platforme Telegram príspevok, v ktorom píše, že „v Ševčenkovom obvode v centre hlavného mesta došlo k niekoľkým výbuchom“. V tejto mestskej štvrti sa nachádza historické centrum, ako aj viacero vládnych budov.

Reportéri AFP, ktorí sa nachádzajú v Kyjeve, hlásili tri hlasné explózie, ktoré nastali okolo 08.15 h, pričom náletové sirény sa rozozvučali už vyše hodinu pred samotnými výbuchmi. Podľa AP došlo k dvom výbuchom, ktoré boli zrejme dôsledkom raketových útokov. Obete na životoch ani zranenia bezprostredne hlásené neboli.

Ruské sily v súčasnosti útočia hlavne na oblasti severne od Krymského polostrova vrátane Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, ktorú ostreľovali aj v noci na pondelok.

Útok na civilnú infraštruktúru

Ruský prezident Vladimir Putin naopak v nedeľu obvinil ukrajinské tajné služby z výbuchu, ktorý v sobotu zasiahol Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s anektovaným Krymom.

Putin počas stretnutia so šéfom vyšetrovacieho výboru za „tvorcov, páchateľov i sponzorov“ tejto explózie označil ukrajinské tajné služby, píše AFP s odvolaním sa na videozáznam, ktorý sprostredkoval Kremeľ.

„Niet pochýb, že je to teroristický čin namierený na zničenie kritickej ruskej civilnej infraštruktúry,“ povedal Putin.

Ukrajina sa zatiaľ k zodpovednosti za výbuch neprihlásila, pripomína AFP. Šéf Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) Alexander Bastrykin povedal, že tento teroristický útok pomohli pripraviť ruskí občania a zahraničné krajiny. Povedal to na stretnutí s Putinom, z ktorého ruské štátne médiá sprostredkovali krátke videozáznamy, píše DPA.

Kremeľ oznámil, že Putin na pondelok v reakcii na útok na most zvolal zasadnutie Rady bezpečnosti Ruskej federácie. Explózia bomby uloženej vo vozidle v sobotu ráno spôsobila rozsiahly požiar na Kerčskom moste. O život prišli tri osoby.

Tento most sa doposiaľ využíval na prepravu ruských vojakov a vojenských zásob na Krym a odtiaľ do ďalších častí južnej Ukrajiny. 

Reakcia Ukrajiny

Predstaviteľ strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil sobotňajší výbuch na Kerčskom moste za dôsledok ruskej anexie Krymu a snáh integrovať polostrov s ruskou pevninou. Podobne ako ďalší ukrajinskí činitelia však neuviedol, že zodpovedný je Kyjev, informovala stanica BBC.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

„Ruská nelegálna výstavba sa začína rozpadať a horieť. Dôvod je jednoduchý: ak postavíte niečo výbušné, tak to skôr či neskôr vybuchne,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu strany Sluha národa Davyd Arachamija. Poškodenie Kerčského mosta, dôležitého pre zásobovanie ruských jednotiek na juhu Ukrajiny, označil za „začiatok“.

Iní ukrajinskí predstavitelia sa vyjadrili radostnejšie, avšak tiež bez prihlásenia sa k zodpovednosti, informovala agentúra AP. Niektorí želali „všetko najlepšie“ ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý mal v piatok 70. narodeniny.

Moskva takéto postoje odsúdila. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že „reakcia kyjevského režimu na ničenie civilnej infraštruktúry ukazuje jeho teroristický charakter“, informovala agentúra AFP.

Ukrajinské ministerstvo obrany prirovnalo explóziu na moste spájajúceho okupovaný Krym s Ruskom k aprílovému potopeniu ruského krížnika Moskva. „Dva notorické symboly ruskej moci na ukrajinskom Kryme padli. Čo bude ďalej?“ píše sa na účte ministerstva na Twitteri.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá