Centrum na prevenciu chorôb stiahlo dôkaz o prenose vtáčej chrípky z mačky na človeka, informácia vyvolala obavy
- Vtáčia chrípka sa prvýkrát preniesla z mačiek
- Nakazili sa dvaja ľudia a chorých je 85 mačiek
- Vírus zabíja zvieratá do 4 dní

- Vtáčia chrípka sa prvýkrát preniesla z mačiek
- Nakazili sa dvaja ľudia a chorých je 85 mačiek
- Vírus zabíja zvieratá do 4 dní
Americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) nedávno zverejnilo znepokojujúce údaje o možnom prenose vtáčej chrípky z domácich mačiek na ľudí. Tieto informácie však rýchlo stiahli zo svojej webovej stránky. Pre milióny amerických domácností, kde žijú mačky, to môže znamenať vážne riziko.
CDC tieto zistenia pôvodne uviedlo vo svojej pravidelnej správe o chorobnosti a úmrtnosti. Zaujímavé je, že zvyšok správy, ktorý sa venoval návštevám pohotovosti počas požiarov v Los Angeles, zostal prístupný verejnosti. Informuje o tom web DailyMail a American Veterinary Medical Association.
Dve domácnosti, kde sa objavil prenos
Správa popisuje prípady z dvoch domácností. V prvej z nich sa nakazila mačka, choroba sa preniesla na druhú mačku a potom sa príznaky objavili aj u tínedžera, ktorý s nimi žil v jednej domácnosti.
Prvá nakazená mačka uhynula už štyri dni po prvých príznakoch. V druhej domácnosti sa choroba prejavila najprv u pracovníka mliečnej farmy. O dva dni na to ochorela jeho mačka, ktorá uhynula deň po pozitívnom teste.
Tieto prípady vyvolávajú obavy, pretože doteraz nikto nezaznamenal prenos vtáčej chrípky z mačiek na ľudí, hoci u vtákov a dobytka sa vírus bežne vyskytuje.
Pre mačky smrteľný, pre ľudí miernejší
Vírus H5N1 zabíja takmer všetky nakazené mačky. Spôsobuje im záchvaty, stratu zraku, depresiu a ťažkosti s dýchaním. Ľudia majú, našťastie, ľahší priebeh – trápi ich horúčka, červené oči, bolesti svalov a únava.
Od konca roka 2022 sa nakazilo už 85 domácich mačiek. Väčšina z nich sa pravdepodobne infikovala pitím surového mlieka alebo jedením surového mäsa – či už z ulovených vtákov alebo na mliečnych farmách. Skutočný počet nakazených mačiek môže byť však vyšší, pretože nie všetky prípady niekto nahlási alebo otestuje.
Tajnosti okolo nových zistení
Rýchle odstránenie údajov vyvolalo u odborníkov obavy. „Ak niekto z politických dôvodov zadržiava nové informácie o víruse H5N1, porušuje tým základnú povinnosť vlády chrániť svojich občanov,“ povedala pre New York Times Jennifer Nuzzo, ktorá vedie Centrum pre pandémie na Brown University School of Public Health.
Celá situácia súvisí s Trumpovým nariadením o zmrazení komunikácie zdravotníckych úradov. Skrývanie takýchto dôležitých informácií môže mať vážne následky pre tretinu amerických domácností, v ktorých žijú mačky.
Súčasný stav a čo nás čaká
CDC sa snaží upokojiť situáciu tvrdením, že riziko pre verejnosť zostáva nízke. Zatiaľ vraj nemajú dôkazy o prenose H5N1 z mačiek na ľudí ani medzi ľuďmi navzájom. Momentálne evidujú nákazu u viac ako 900 stád dobytka a 67 ľudí v USA. Zomrel zatiaľ jediný Američan – 65-ročný muž z Louisiany.
Odborníci však bijú na poplach. „Keď si uvedomíme, koľko mačiek žije v amerických domácnostiach a ako blízko sú k ľuďom, musíme lepšie preskúmať možné riziká,“ upozorňuje veterinár a virológ Dr. Diego Diel z Cornellovej univerzity. Jeho obavy sú na mieste – mačky často spia v posteli s majiteľmi a trávia s nimi väčšinu času v tesnej blízkosti.
Ako sa chrániť
Pozornosť treba venovať aj krmivu pre mačky. Koncom minulého roka musela firma Northwest Naturals stiahnuť z predaja vyše tisíc balení surového krmiva. Dôvodom bolo uhynutie mačky a následné zistenie, že krmivo obsahovalo vírus vtáčej chrípky.
Tento prípad ukazuje, že treba prísnejšie kontrolovať výrobu a predaj krmív pre domáce zvieratá. Veterinári odporúčajú, aby si majitelia mačiek dávali pozor na surové mäso a mlieko. Zároveň by mali zabrániť svojim miláčikom loviť vtáky, ktoré môžu byť nakazené.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: DailyMail, New York Times, American Veterinary Medical Association, CDC, The Washington Post