Ceny bratislavských bytov sú závratné. Tisícky eur za meter štvorcový už nie sú ničím výnimočným

  • Na internete sa objavil inzerát, ktorý ponúka extrémne drahý byt
  • Nachádza sa v centre mesta a stojí takmer 700 tisíc eur
  • Kam sa až dokážu vyšplhať ceny nehnuteľností v Bratislave?
pixabay
Pixabay
  • Na internete sa objavil inzerát, ktorý ponúka extrémne drahý byt
  • Nachádza sa v centre mesta a stojí takmer 700 tisíc eur
  • Kam sa až dokážu vyšplhať ceny nehnuteľností v Bratislave?

Inzerát na závratne drahý byt zverejnila realitná kancelária na realitnom portály. „3 izbový moderný byt s priamym výhľadom na Dunaj, lokalita Staré Mesto, novostavba, byt je vo výmere 98 m2 + 10 m2 terasa s výhľadom na Dunaj, 5 NP/7, k bytu patria dve parkovacie státia v podzemnej garáži a pivnica, je moderne zariadený a prevedený, obývačka má južnú orientáciu… Cena pri predaji bytu vrátane dvoch parkovacích miest, pivnice a zariadenia: 690,000 eur,“ uvádza sa v inzeráte.

Cena za meter štvrocový teda presahuje 7 000 eur. Realitná kancelária sa nám k téme odmietla vyjadriť, ale vyhlásila, že záujemcov o kúpu majú.

Podobne vysoko sa však hýbu aj ceny niektorých bytov v novom komplexe Eurovea. Hoci je cena nižšia než v uvedenom inzeráte, predsa len ju môžeme považovať za nadpriemernú. Ceny niektorých bytov v tomto komplexe sa šplhajú aj nad 600o eur. „Ku každému klientovi pristupujeme individuálne a ponuku mu pripravujeme podľa jeho požiadaviek. Ceny sú nastavené individuálne,“ povedal pre StartitUP výkonný riaditeľ JTRE Pavol Pelikán.

Menšie 3-izbové byty ale za vyššiu cenu

Vzhľadom na aktuálny vývoj na realitnom trhu, kedy cena nehnuteľností za meter štvorcový rastie, môžeme očakávať, že výmery bytov sa budú postupne zmenšovať. To znamená, že napríklad trojizbové byty síce budú mať 3 izby, no tie budú mať menšiu rozlohu. Tento trend zachovania počtu izieb, no na menšej výmere sa už teraz prejavuje v novostavbách.

Takže pod označením luxusný byt už len ťažko nájdete byt s veľkou výmerou. „V prípade rodinných domov označovaných ako “vila“ si viacerí predstavia honosné sídlo s minimálne 3-podlažnou budovou, rozsiahlou záhradou či niekoľkometrovým bazénom. Samozrejme v prípade Bratislavy by ste takéto pozemky hľadali veľmi ťažko. Za luxusné bývanie sa považujú stavby umiestnené v najžiadanejších lokalitách Bratislavy s vybavením najmodernejších technológií dnešnej doby. Z tohto hľadiska sa preto nebavíme už len o rodinných vilách ale aj o výškových budovách, ktoré budú disponovať nielen modernými technológiami no zaručujú aj priamy kontakt s centrom mesta a úžasné výhľady,“ upresnil pre StartitUP Tomáš Neuschl z Remax Elite. Podľa jeho názoru môžeme za astronomickými cenami bratislavských bytov hľadať aj obmedzenú ponuku nehnuteľností v hlavnom meste.

Prekvapivé je, že nakupujúci priemer tvoria hlavne mladý ľudia vo veku od 25 – 35 rokov a to práve z dôvodu výhodných hypotekárnych úverov, potvrdil T. Neuschl.

pixabay
zdroj: pixabay

Drahá Bratislava

Cena realít v Bratislave závisí predovšetkým od polohy, charakteru lokality a rozlohy nehnuteľnosti. Dalo by sa povedať, že nehnuteľnosti sa v priemere pohybujú okolo 120 tisíc eur. Dáta k téme redakcii StartitUp poskytla Poštová banka, ktorá potvrdila, že priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti na Slovensku dosiahla v druhom kvartáli výšku 1 556 eur. No ceny v jednotlivých regiónoch sú rozdielne.

Najviac za meter štvorcový, teda 2072 eur, samozrejme zaplatíš v Bratislavskom kraji. Za ním nasleduje trnavský s 1 146 eur a žilinský región s cenou 1 099 eur. Naopak najmenej stojí meter štvorcový v Banskobystrickom kraji a to len 843 eur či Nitrianskom kraji s 857 eur.

Dlhodobo sú najdrahšie jednoizbové byty, kde ťa meter štvorcový vyjde na 2071 eur za meter štvrocový. Hneď za ním nasleduje dvojizbový byt, kde zaplatíš 1934 eur. S klesaním cien nehnuteľností najbližšie rátať nemôžeme.

Viac si môžeš prečítať tu>>Veľký prehľad cien nehnuteľností: Vieme, kde si kúpiš najlacnejší a najdrahší byt na Slovensku

To redakcii StartitUp potvrdila aj analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. „Podľa údajov NBS v druhom kvartáli tohto roka priemerné ceny bývania išli nahor medziročne o 6,4 %. Tempo rastu cien tak spomalilo, keďže v záverečnom kvartáli vlaňajška dosahovalo 7,7 % a v úvodnom kvartáli tohto roka 7,5 %. Oproti prvému kvartálu boli ceny bývania v druhom štvrťroku vyššie o 1,1 %. Ide tak o výrazne pomalšie tempo rastu ako v prvom štvrťroku [2,5 %],“ uviedla L. Dovalová.

pixabay
zdroj: pixabay

Treba sa zadĺžiť

Rast cien nám potvrdil aj Tomáš Neuschl z Remax Elite, ktorý uviedol, že na zastropovanie cien nehnuteľností majú vplyv banky. „Túto možnosť má vo veľkej miere v rukách rozhodnutie bánk a ich poskytovanie “lacných“ hypoték. Pri znížení dopytu po nehnuteľnostiach si ponuky budú musieť začať konkurovať, čo v ich prípade bude viesť k zníženiu cien. No vždy bude platiť pravidlo, že cenu nehnuteľností taktiež ovplyvňuje kupec, podľa toho, koľko je ochotný za ňu zaplatiť,“ potvrdil vo svojom vyjadrení.

Priemerné ceny nehnuteľnosti prekročili historické maximá z predkrízového roku 2008 o 0,5 %. Podľa Dovalovej to znamená, že meter štvorcový je v súčasnosti o 7 eur drahší než v tomto období. Zatiaľ, čo ceny domov sú nižšie o 5,6 %, ceny bytov už maximá z toho roku prekročili. Rozdiel v cenách domu a bytu pretrvávajú už od roku 2006 a v súčasnosti sú tieto rozdiely oveľa väčšie.

„Keďže sú ceny nehnuteľnosti u nás, v porovnaní s priemerným príjmom vysoké, tak väčšina obyvateľov túžiacich po vlastnom bývaní je odkázaná siahnuť po úvere. Priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve v Bratislavskom kraji bola v prvom štvrťroku 1 310 eur, čo vychádza po zaplatení odvodov a dane zhruba na 980 eur. Ak by celý tento príjem bol použitý na kúpu nehnuteľnosti, to znamená bez akýchkoľvek výdavkov na čokoľvek iné, tak napr. na kúpu 3-izbového bytu [o rozlohe 70m2 v Bratislavskom kraji pri prepočte priemernou cenou 2 072 EUR/ m2 ] zhruba za 145 tis.  eur by musel odpracovať 12 rokov a 4 mesiace,“  vysvetlila analytička Lucia Dovalová.

pixabay
zdroj: pixabay

Viac si môžeš prečítať tu>>Slováci predstierajú bohatstvo. Spýtali sme sa odborníka, prečo to tak je

Investície pre bohatých cudzincov

To, že Bratislava je cieľovou destináciou pre investujúcich cudzincov z Ruska, Číny či Kórei je verejne známe. „Na Slovensku máme pomerne veľkú základňu zahraničných klientov, ktorí sa rozhodli pre kúpu nehnuteľnosti. Ide zväčša o bonitnú klientelu platiacu v hotovosti, vyhľadávajúcu hlavne novostavby za účelom investície,“ potvrdil Neuschl.

Podľa Dovalovej zlepšuje dostupnosť bývania kombinácia rastúcich miezd a nízkych sadzieb. Banky podmienky už sprísnili. „Prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov sú od júla zavedené už v plnom rozsahu a preto aj očakávame postupné pribrzďovanie dopytu po nehnuteľnostiach. Ten ale bude aj napriek tomu v nasledujúcom období pomerne silný, čo bude podporovať prostredie nízkych úrokových sadzieb. Okrem dopytu bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým čo sa bytov týka. Ponuka novostavieb sa už nezvyšuje takým tempom ako v minulosti,“ potvrdila pre StartitUP.

pixabay
zdroj: pixabay

Aký bude ďalší vývoj?

Nízke úrokové sadzby, a teda lacné peniaze lákajú ľudí popri vlastnom bývaní kupovať ešte nehnuteľnosti ako investíciu, resp. za účelom prenájmu. Úrokové sadzby by sa nemali meniť ešte minimálne ďalší rok. Nízka ponuka nehnuteľností bude tlačiť ceny smerom nahor za predpokladu priaznivého rastu našej ekonomiky a stabilnej situácii na  trhu práce.

„Predpokladáme, že ceny nehnuteľností budú aj po zvyšok tohto roka rásť, no dynamika rastu cien nehnuteľností sa bude zmierňovať aj vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov,“ dodala analytička poštovej banky, ktorá doplnila, že o poklese cien nehnuteľností je ešte predčasné hovoriť.

Domnieva sa, ale, že cenové rasty sa budú postupne zmierňovať a neskôr môže dôjsť k miernej korekcii. Ťažko ale predvídať, kedy dôjde k poklesu cien nehnuteľností, nakoľko to závisí aj od viacerých externých faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako sa darí našej ekonomike.

Vplyv má aj to, ako sa vyriešia zahranično-obchodné vzťahy medzi USA a Čínou a akou formou odíde Británia z únie. Slovenská ekonomika je naviazaná aj na to, ako sa bude dariť nemeckej ekonomike. Práve do Nemecka smeruje viac ako pätina nášho vývozu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech