Ceny nehnuteľností idú hore raketovou rýchlosťou. Ich rast prerazil úroveň 10 %

  • Rast cien podľa štatistického úradu koncom roka kulminoval a bol najvyšší zo všetkých štvrťrokov 2021
  • V rovnakom období roku 2020 ceny rástli pomalšie
pjimage – 2022-02-28T113153.883
Unsplash/Malcolm Shadrach Unsplash/Alexander Mils
  • Rast cien podľa štatistického úradu koncom roka kulminoval a bol najvyšší zo všetkých štvrťrokov 2021
  • V rovnakom období roku 2020 ceny rástli pomalšie

Nehnuteľnosti na bývanie v poslednom štvrťroku 2021 zdraželi o viac ako 10 percent. Vyplýva to z aktuálnej správy Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). „Ceny predajov zaznamenaných v katastri nehnuteľností v závere roka 2021 dynamicky rástli, domy a byty sa medziročne predávali drahšie o viac než 10 percent, v porovnaní s letnými mesiacmi boli ceny vyššie o 3,6 percenta,“ uvádza ŠÚ SR.

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie vo štvrtom štvrťroku 2021 naďalej rástli, ale tempo ich rastu sa v porovnaní s tretím štvrťrokom mierne spomalilo.

„Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predali, boli medziročne vyššie o 10,7 percenta. Rast cien koncom roka kulminoval a bol najvyšší zo všetkých štvrťrokov 2021,“ dodáva ŠÚ SR.

V rovnakom období roku 2020 ceny rástli pomalšie, v rovnakom období pred dvomi rokmi bol rast na približne aktuálnej úrovni. Vlaňajšie a staršie údaje však ŠÚ SR spracúval z menšej vzorky dát z Cenovej mapy nehnuteľností vybraných realitných kancelárií.

Od druhého štvrťroka 2021 spracúva ŠÚ SR štatistiky o cenách nehnuteľností z komplexnej databázy katastra nehnuteľností na Slovensku. „Vysoké hodnoty medziročného rastu v štvrtom štvrťroku 2021 sme zaznamenali ako pri existujúcich nehnuteľnostiach o 10,5 percenta, tak pri nových nehnuteľnostiach o 10,9 percenta,“ poznamenal ŠÚ SR s tým, že svoj medziročný rast výrazne zdynamizovali najmä nové nehnuteľnosti.

Zdroj: SITA 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá