Ceny plynu a elektriny narážajú na historické maximá. EÚ hľadá núdzový plán

  • Ceny elektriny a plynu na trhoch stále rastú
  • Blížia sa k historickým rekordom
plyn, elektrina
Ilustračný obrázok, Unsplash/@aindraus, Unsplash/@ko1unb
  • Ceny elektriny a plynu na trhoch stále rastú
  • Blížia sa k historickým rekordom

Trhové ceny elektriny sa blížia k svojim historickým rekordom. Už dva dni po sebe dosiahli vyše 300-eurovú hranicu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa vo štvrtok predávala za takmer 305 eur za megawatthodinu, v piatok si elektrina hodnotu udržala. V polovici júna sa pritom cena elektriny pohybovala ešte na úrovni 226 eur za megawatthodinu.

Rekordné hodnoty

Podobne sú na tom aj trhové ceny plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa v súčasnosti predáva plyn za zhruba 148 eur za megawatthodinu. Od začiatku tohto týždňa si tak cena plynu pripísala vyše 23 eur za megawatthodinu. V polovici júna bola cena plynu na spomínanom trhu ešte na úrovni okolo 80 eur za megawatthodinu.

Plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

Elektrina sa dva dni pred ostatnými Vianocami predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala len za 55 eur za megawatthodinu.

Historické maximá

Okrem toho bol záver júna tiež v znamení prudkého zdražovania elektriny a plynu na trhoch. Cena elektriny už atakuje 300-eurovú hranicu. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v stredu predávala za necelých 291 eur za megawatthodinu. V polovici júna sa pritom cena elektriny pohybovala ešte na úrovni 226 eur za megawatthodinu.

Podobne prudko rastie cena plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa v súčasnosti predáva plyn za zhruba 140 eur za megawatthodinu. Od začiatku tohto týždňa si tak cena plynu pripísala vyše 15 eur za megawatthodinu. V polovici júna bola cena plynu na spomínanom trhu ešte na úrovni okolo 80 eur za megawatthodinu.

Súčasné trhové ceny elektriny a plynu stále neprekonali svoje historické maximá. Plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka.

Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu. Elektrina sa dva dni pred ostatnými Vianocami predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala len za 55 eur za megawatthodinu.

peniaze
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Núdzové plány

Európska únia rieši aj situáciu s plynom. Výkonný orgán Európskej únie sa v piatok zaviazal, že tento mesiac vypracuje núdzový plán, ktorého cieľom je pomôcť členským krajinám zbaviť sa ruskej energie.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že iniciatíva bude stavať na krokoch EÚ s cieľom zbaviť sa ruského uhlia, ropy a zemného plynu a bude dopĺňať celoblokový tlak na urýchlenie rozvoja obnoviteľnej energie, ako je veterná a solárna energia.

„Pripravujeme núdzové plány pre Európu,“ povedala Von der Leyenová v českom meste Litomyšl. „Ceny energií sú vysoké. Ľudia, oprávnene, očakávajú, že s tým niečo urobíme,“ dodala.

Podľa Von der Leyenovej má byť pohotovostný plán hotový približne v polovici júla. Bude zameraný na dva kľúčové body vrátane „jasnej predstavy“ o tom, kde obmedziť ruské dodávky energie a ako to urobiť „inteligentným spôsobom“.

„Potrebujeme dobrý spoločný plán, aby energia alebo plyn prúdili tam, kde je to najviac potrebné,“ povedala Von der Leyenová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá