Ceny podnájmov sa dotkli spodnej hranice. Lacnejšie už pravdepodobne nebudú

  • Hoci ceny niektorých podnájmov stále klesajú, tento trend sa čoskoro zastaví
  • Na slovenskom realitnom trhu je nedostatok garsónok a jednoizbových bytov
pjimage – 2021-08-17T145657.109
Unsplash/Thorsteinn Svavars Unsplash/Ruslan Bardshav
  • Hoci ceny niektorých podnájmov stále klesajú, tento trend sa čoskoro zastaví
  • Na slovenskom realitnom trhu je nedostatok garsónok a jednoizbových bytov

Pandemická situácia na Slovensku sa zlepšuje a s ňou sa zastavuje aj pokles cien podnájmov. Aj napriek tomu, že situácia je v súčasnosti na dobrej úrovni, prenajímatelia čakajú na jeseň, či sa študenti vrátia späť do škôl.

Podľa údajov portálu Nehnuteľnosti je zrejmé, že významné pohyby cien prenájmov 2-izbových bytov za uplynulý štvrťrok nenastali. Ceny v niektorých okresoch stále klesajú, no pokles je minimálny. Pokles v žiadnom prípade neprekračuje úroveň 5 percent. 

zdroj: Unsplash/Manson Yim

Nájde sa aj niekoľko regiónov, v ktorých ceny podnájmov vzrástli. Najväčší nárast cien bol zaznamenaný v lukratívnych košických častiach, kde išli ceny hore o 5 až 7,2 percent. V týchto lokalitách sa však na trh dostávajú novostavby. 

„Prenajímatelia sa neponáhľajú ceny prenájmov v lete znižovať. Čakajú na vývoj situácie, keďže je možné, že na väčšine územia sa školy v septembri otvoria a pracovný trh sa tiež vyvíja sľubne,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Prenájmy väčších bytov výrazne stúpli

Krízu zažívajú prenájmy garsónok a jednoizbových bytov, ktorých je v súčasnosti extrémne málo. Ich obmedzený počet znamená, že v ponukách realitných kancelárií ich je ešte menej. Ich ceny teda ovplyvňuje individuálna ponuka a dopyt v konkrétnom regióne. Najviac prenájmov sa nachádza v Bratislave (315 + 623), Nitre (23 + 30) a Žiline (25 + 44).

Jasný trend vzostupu je viditeľný najmä pri cenách prenájmov trojizbových bytov. Byty zdraželi nielen v Košiciach, ale aj v Bratislave, Trenčíne, Trnave a Banskej Bystrici. Nárast cien v týchto mestách sa pohybuje na rôznych úrovniach. V Bratislave to je 5,4 percenta až 9,3 %, no v Banskej Bystrici a Trnave hodnota predstavuje menej ako 2 %.

zdroj: Nehnuteľnosti.sk

„Rast prenájmov väčších bytov v lete čiastočne ovplyvnili aj rekreačné nehnuteľnosti, priemer však dvíhajú aj investičné byty v čerstvo dokončených developmentoch, ktoré sa postupne dostávajú na realitný trh,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj: nehnuteľnosti.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá