Ceny ubytovania v Tatrách stúpnu. Neobľúbenú daň zvýšili viaceré samosprávy (PREHĽAD)

  • Zvyšovanie daní za ubytovanie negatívne ovplyvní letnú turistickú sezónu
  • Zisti, aká je výška dane za ubytovanie v top dovolenkových destináciách v SR
Rodina na prechádzke a pohľad na jazero Štrbské pleso.
Ilustračné foto TASR/Pavol Zachar
  • Zvyšovanie daní za ubytovanie negatívne ovplyvní letnú turistickú sezónu
  • Zisti, aká je výška dane za ubytovanie v top dovolenkových destináciách v SR

Slovenskí hotelieri minulý rok varovali, že prudké zvýšenie daní za ubytovanie môže negatívne ovplyvniť letnú turistickú sezónu. Napriek tomu niektoré mestá a obce zvýšili tieto sadzby aj v roku 2024.

Prinášame ti prehľad aktuálnych sadzieb dane za ubytovanie v populárnych dovolenkových destináciách na Slovensku. Zisti, v ktorých prípadoch sa dá tejto dani vyhnúť.

Nevhodné načasovanie a skokové zvyšovanie poplatkov

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska vlani apelovala na samosprávy, aby do diskusie o zvyšovaní daní z ubytovania zapojili aj miestnych ubytovateľov. Ako informuje portál peniaze.sk, podľa asociácie je problémom nielen zvyšovanie sadzieb, ale aj spôsoby, akými sa to realizuje. Zdôraznila, že načasovanie je nevhodné, a kritizovala skokové zvýšenie poplatkov počas turistickej sezóny.

Asociácia tiež zdôraznila, že daň za ubytovanie zasahuje nielen turistov, ale aj pracovníkov firiem a študentov, ktorí nemajú výhody oslobodenia podľa miestnych nariadení.

Niektoré mestá a obce na tieto pripomienky reagovali. Bratislava rozšírila okruh výnimiek, kde sa daň neplatí, a viaceré samosprávy sa rozhodli nezvyšovať sadzby. Naopak, niektoré obce dane výrazne zvýšili, ako napríklad Vysoké Tatry, kde od 1. marca 2024 sadzba dane za ubytovanie vzrástla o 75 %.

Daň sa účtuje na osobu a prenocovanie.

Aká je výška dane v top dovolenkových destináciách na Slovensku?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: peniaze.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá