Černák na slobodu zatiaľ nepôjde. Súd odročil pojednávanie
- Dnes sa mohol dostať bývalý mafiánsky boss bližšie k slobode
- O jeho ďalšom osude rozhodoval súd v Leopoldove

- Dnes sa mohol dostať bývalý mafiánsky boss bližšie k slobode
- O jeho ďalšom osude rozhodoval súd v Leopoldove
Dnes v leopoldovskej väznici pokračovalo súdne pojednávanie o možnom podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka. Pred súd bývalý mafiánsky boss predstúpil už na začiatku apríla, keď vypovedali odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie. Tí u neho podľa vlastných slov nezistili žiadnu závažnú psychickú poruchu ani ochorenie osobnosti.
Tentokrát sa súd presunul z piešťanského pracoviska Okresného súdu Trnava priamo do prísne stráženého Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. Súd si zároveň vyhradil aj ďalší termín na štvrtok 22. mája, ak by pojednávanie v utorok nestačilo.
Oneskorený začiatok
Verejné pojednávanie sa začalo s oneskorením približne 20 minút, píše Denník N. Dnes mal senát pod vedením sudcu Petra Vrbjara posúdiť, či sú splnené podmienky na prepustenie muža, ktorý bol pôvodne odsúdený na doživotie. Krátko po začiatku dnešného zasadnutia súd vyhlásil 20-minútovú prestávku.
Dôvodom bolo predloženie návrhov na doplnenie dokazovania zo strany prokuratúry zo 16. mája. Keďže ide o rozsiahly spisový materiál, obhajoba požiadala o čas na jeho oboznámenie.
Nečakaná situácia
Pri rozhodovaní o prepustení Mikuláša Černáka z doživotného výkonu trestu došlo k nečakanej situácii. Prokuratúra pár dní pred začiatkom konania predložila návrh na doplnenie dokazovania v rozsahu stoviek strán. Informoval o tom denník SME.
Obhajoba to označila za neštandardné. Stotožnil sa s ňou aj súd. „Je jasné, že verejné zasadnutie bude odročené,“ povedal sudca Peter Vrbjar. Portál píše, že následne ešte pristúpil sudca k výsluchu Adiny Ioany Popa – riaditeľky OZ Reštart, ktoré podávalo návrh na prepustenie Černáka.
Spochybnený postup
Obhajcovia Mikuláša Černáka spochybnili postup prokuratúry, ktorá podala dokazovacie návrhy tesne pred verejným zasadnutím. Advokát Gereg žiadal ich zamietnutie argumentujúc, že prokuratúra mala na ich prípravu celý rok. Informoval o tom Denník N.
Obhajoba kritizovala zaradenie anonymného podania medzi dôkazy a advokát Magál označil konanie prokuratúry za snahu predĺžiť konanie. Prokurátorka Brodanská tieto obvinenia odmietla a vysvetlila, že spracovanie rozsiahleho návrhu si vyžadovalo čas.
Predseda senátu Vrbjar naznačil odročenie zasadnutia, keďže ani súd nemal dostatok času na preštudovanie návrhov. Černák, odsúdený na doživotie za 20 vrážd, sa po 27 rokoch usiluje o podmienečné prepustenie.
Na súdnom pojednávaní vystúpila Adina Ioana Popa z občianskeho združenia Reštart, dodal portál. Rumunská občianka potvrdila, že Černák je jej prvým prípadom odsúdeného na doživotie, pre ktorého žiadala podmienečné prepustenie, hoci má skúsenosti s resocializáciou z Rumunska aj Rakúska. Štatutárka združenia sa v rámci príprav stretla s Černákovou rodinou a zabezpečila spoluprácu s psychológom Ivanom Netíkom.
Zdôraznila dôležitosť prvých 90 dní po prípadnom prepustení. „V prípade jeho prepustenia urobím všetko vo svojich silách, aby bol úspešne splnený jeho cieľ, a to je dožiť na slobode,“ povedala Popa na súde. Vyjadrila presvedčenie, že ako veriaca osoba verí v druhú šancu pre každého.
Súd opäť odročili
V doobedných hodinách súd rozhodol o odročení pojednávania. Informovala o tom TASR. Súdne konanie o možnom podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka bolo odročené bez stanovenia nového termínu. Senát Okresného súdu Trnava potrebuje čas na preskúmanie návrhov na doplnenie dokazovania od oboch procesných strán.
Plánované štvrtkové (22. mája) zasadnutie v leopoldovskej väznici bolo zrušené. Riaditeľka združenia Reštart-nový život Adina Ioana Popa počas svojej výpovede zdôraznila význam prvých 90 dní po prípadnom prepustení a potvrdila existenciu individuálneho resocializačného plánu pre Černáka. Pre združenie ide o prvý prípad žiadosti o podmienečné prepustenie odsúdeného.
Prokuratúra predložila návrhy na doplnenie dokazovania, ktoré Černákovi právni zástupcovia považujú za nesúvisiace s konaním a žiadajú ich zamietnutie. Prokurátorka Monika Brodanská však tvrdí, že predložené materiály umožňujú zhodnotiť správanie odsúdeného počas výkonu trestu.
Priaznivá prognóza
Bývalý boss slovenského podsvetia je za mrežami už 27 rokov. Po uplynutí 25 rokov výkonu trestu mu slovenské zákony umožňujú požiadať o podmienečné prepustenie – za predpokladu, že splní zákonom stanovené podmienky. V jeho prípade iniciovalo návrh občianske združenie Reštart – nový život. K nemu sa neskôr pridal aj samotný Černák, pripomína SITA.
Na verejnom zasadnutí začiatkom apríla vystúpili traja znalci z odboru psychiatrie a psychológie. Podľa ich odborného posudku má odsúdený priaznivú resocializačnú prognózu. Súd zároveň disponuje aj hodnotením väzenskej správy, ktoré vyznieva podobne pozitívne ako minulý rok.
Počas aprílového pojednávania dostal slovo aj samotný Černák. Roky, počas ktorých pôsobil na čele mafie, označil za temné obdobie svojho života. Uznal tiež, že jeho konanie viedlo k vraždám. Zdôraznil však, že s prokurátormi začal spolupracovať dobrovoľne a bez nároku na výhody.
Kto nakoniec rozhodne
Odborníci hovoria, že o prepustení Mikuláša Černáka rozhodne súd, verdikt však ešte nebude konečný. Súd sa tento týždeň opäť zaoberá návrhom na podmienečné prepustenie Černáka, ktorý si odpykáva doživotný trest za šesť vrážd a vydieranie. Niekdajší šéf slovenského podsvetia sa po zatknutí priznal aj k ďalším štrnástim vraždám, čo vyvoláva vážne pochybnosti, či je pripravený vrátiť sa na slobodu.
Sudca Peter Šamko pre TA3 pripomína, že hoci zákon umožňuje doživotne odsúdeným žiadať o prepustenie po 25 rokoch, ide len o možnosť, nie o právo. „Právo na podmienečné prepustenie neexistuje. To znamená, nikde nie je napísané, že súd musí podmienečne prepustiť v žiadnom prípade,“ zdôrazňuje sudca.
Podľa neho musí súd brať do úvahy nielen aktuálne posudky, ale aj celý kontext prípadu. Černákovi doteraz vypracovali pozitívne posudky znalci z odboru psychiatrie a psychológie, návrh podporil aj riaditeľ väznice. No podľa Šamka to nestačí. „Veľa vrahov nemá žiadnu duševnú chorobu. Často je to v podstate vada osobnosti. Je to nejaký psychopat, sociopat,“ poznamenal.
Súd má zároveň možnosť uložiť prepustenému viacero obmedzení, ako zákaz vycestovania či elektronický monitoring. V prípade doživotne odsúdených platí desaťročná skúšobná lehota, z toho päť rokov podliehajú priamemu dohľadu. Aj ak súd tento týždeň rozhodne v prospech Černáka, proces sa tým neskončí. „Na 100 percent prokurátor podá sťažnosť. A tým pádom posledné slovo bude mať Krajský súd v Trnave,“ uzatvára sudca Šamko.
Čítajte viac z kategórie: Krimi
Zdroje: Archív Startitup, TA3, Denník N, SITA, SME, Denník N, Denník N, TASR