Česi antigénové testy zavrhli. Ak sa nestane zázrak, bude treba v opatreniach ešte pritvrdiť

  • Českí odborníci otestovali antigénové testy, ktoré chcú použiť v celoplošnom testovaní sociálnych a zdravotných zariadení
  • Výsledkom bol záver, že antigénové testy sú nespoľahlivé
  • V Česku pribúda hospitalizovaných aj úmrtí
  • Sprísňujú sa opatrenia, no cintoríny budú ľudia môcť navštevovať aj počas dušičiek
Praha
TASR/AP, David Josek
  • Českí odborníci otestovali antigénové testy, ktoré chcú použiť v celoplošnom testovaní sociálnych a zdravotných zariadení
  • Výsledkom bol záver, že antigénové testy sú nespoľahlivé
  • V Česku pribúda hospitalizovaných aj úmrtí
  • Sprísňujú sa opatrenia, no cintoríny budú ľudia môcť navštevovať aj počas dušičiek

Českí odborníci otestovali antigénové testy, ktoré chcú použiť v celoplošnom testovaní sociálnych a zdravotných zariadení. Výsledkom bol záver, že antigénové testy sú nespoľahlivé, neodhalili nákazu ani u niektorých ľudí, ktorí už mali príznaky ochorenia.

Štúdiu uskutočnili pracovnici Ústavu lekárskej mikrobiologie 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a pražskej Fakultnej Nemocnice v Motoly. Pracovníci otestovali 591 jedincov odberom z nosohltanu, pričom až 290 ľudí (49 %) na sebe pozorovalo jeden alebo viac príznakov ochorenia COVID-19.

PREHĽAD: Ako bude vyzerať celoslovenské testovanie. Všetko, čo potrebuješ vedieť

„Výsledky štúdie sú naozaj ďaleko za očakávaním. Celková senzitivita antigénových testov sa podľa nášho zistenia pohybuje pod hranicou 70 %. Náš odhad bol pritom zhruba 85 %,“ uviedol Pavel Dřevínek prednosta Ústavu lekárskej mikrobiológie 2. LF UK a FN Motol v tlačovej správe. „Dá sa povedať, že 3 z 10 Covid+ pacientov, a to dokonca aj pokiaľ majú príznaky, antigénové testy vôbec nerozpoznajú!“

Česi použili na testovanie dva typy testov, ktoré následne preverili pomocou PCR testov. Podľa spravodajského webu ČT 24 bola spoľahlivosť u jedného typu testu na 67 percentách a u druhého len na 63 percentách. Pričom v dvoch prípadoch sa objavili aj falošne pozitívne výsledky.  

Na to, že antigénové testy neodhalia všetkých pozitívnych, upozorňuje aj predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič, ktorý ľudí upozorňuje, na fakt, že testy vedia odhaliť infekčných ľudí, ale nemusia zachytiť ľudí, ktorí infekční ešte len budú.

testovanie na koronavírus covid19
zdroj: TASR/Kay Nietfeld/dpa via AP

Pribúda hospitalizovaných aj úmrtí

V  Českej republike potvrdili za pondelok 10.273 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, vyplýva z najnovších údajov českého ministerstva zdravotníctva.

Česko momentálne eviduje 162 785 aktívnych prípadov nákazy. Od začiatku pandémie sa v ČR celkovo potvrdilo už 268 370 prípadov nákazy, pričom z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo 103.220 pacientov. Hospitalizovaných bolo do pondelka 18:00 h 5 613 pacientov.

 Za pondelok pribudlo v súvislosti s ochorením COVID-19 aj 75 nových úmrtí, čím sa ich celkový počet od vypuknutia pandémie zvýšil na 2 365.

koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
zdroj: TASR/AP-Cecilia Fabiano

Sprísňujú sa opatrenia, no cintoríny budú ľudia môcť navštevovať 

Česká vláda sa v pondelok rozhodla znovu pritvrdiť a prijať opatrenia, ktoré by mali pomôcť zastaviť masívne sa šíriaci koronavírus. Kabinet rozhodol o zákaze nočného vychádzania (s výnimkou cestovania do zamestnania, venčenia psa do 500 metrov od bydliska a podobne) a čiastočne aj denného vychádzania. Zákaz platí od stredy 28. októbra do polnoci v utorok 3. novembra. Zákaz nočného vychádzania bude podľa Mladej fronty DNES platiť  medzi 21:00 a 04:59.

Obmedzí sa aj maloobchodný predaj, v nedeľu budú musieť mať malé predajne s výnimkou lekárni, čerpacích staníc a podobne zatvorené. V ostatných dňoch bude platiť obmedzená otváracia doba od 05:00 do 20:00.

Firmy, ktoré môžu udeľovať home office tak musia učiniť. Obmedzí sa aj neakútna zdravotná starostlivosť. 

Obmedzenie sa dotkne aj predajcov na trhoch a mobilných predajniach potom, čo Česko pobúrili zábery s preplnených trhov na pražskej Náplavke. Obmedzenie sa nedotkne predajcov potravín, ktorí predávajú mobilnou formou a tak zásobujú odľahlé české dediny.

Otvorené ostávajú aj české cintoríny, odborníci aj politici sa zhodli, že riziko pri návšteve cintorína je minimálne, ak budú ľudia dodržiavať potrebné opatrenia.

Tvrdšie kroky avizoval už v nedeľu český premiér Andrej Babiš. Vtedy vyzval ľudí, aby dodržiavali všetky opatrenia, a uviedol, že keď sa nestane zázrak, bude musieť vláda znovu ďalej opatrenia sprísňovať.

Andrej Babiš už avizoval, že bude žiadať ďalší mesiac núdzového stavu, kedy školy ostanú zatvorené.  

Zdroje: Fakultná nemocnica Motol, ČT24, Mladá fronta DNES, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech