Česi budú mať vlastnú tabuľu hanby. Na „register hriešnikov“ sa dostane každý, kto poruší tieto opatrenia

  • Česká vláda schválila takzvaný „register hriešnikov“, na ktorý sa dostane každý, kto opakovane poruší vládne nariadenia
  • Register má pomôcť polícii získať prehľad o tom, kto opakovane porušuje nariadenia
  • Porušovanie nariadení sa bude trestať finančným trestom alebo dokonca zákazom činnosti na jeden rok
Praha
TASR/AP, David Josek
  • Česká vláda schválila takzvaný „register hriešnikov“, na ktorý sa dostane každý, kto opakovane poruší vládne nariadenia
  • Register má pomôcť polícii získať prehľad o tom, kto opakovane porušuje nariadenia
  • Porušovanie nariadení sa bude trestať finančným trestom alebo dokonca zákazom činnosti na jeden rok

Česká vláda v pondelok schválila takzvaný register „hriešnikov“, na ktorý sa dostane každý, kto opakovane poruší vládne nariadenia, informovalo české Ministerstvo vnútra na Twitteri.

Podľa portálu Novinky.cz má register pomôcť polícii získať prehľad o tom, kto opakovane porušuje vládne nariadenia. Novela zároveň umožní pri opakovanom porušovaní opatrení potrestať aj firmy a podnikateľov zákazom činnosti na jeden rok. Návrh novely predstavil minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD).

Podnikatelia opakovane porušujú opatrenia 

Priestupok je podľa novely spáchaný opakovane v prípade, keď od prechádzajúceho rovnakého porušenia neprešlo 12 mesiacov. Priestupky sa týkajú porušenia zákazu prevádzkovania služieb alebo porušenia obmedzenia pohybu. Naopak, neriešia porušovanie povinnosti nosenia rúšok.

„Určitá časť prevádzkovateľov reštaurácií, hotelov alebo lanoviek opakovane a cielene porušuje vládne nariadenia. Komplikujú tým prácu polícii i preplneným nemocniciam. Štát musí dostať efektívny nástroj, ako tomu zabrániť,“ komentoval Hamáček návrh pre Novinky.cz.

V Česku sa napriek zákazom rozbehli vleky. Prevádzkovatelia hovoria, že im nič iné nezostáva

Hamáček tak narážal na opakované porušovanie opatrení prevádzkovateľmi. Niektoré reštaurácie opakovane, napriek pokutám, otvorili svoje brány zákazníkom. Medializované boli aj prípady otvorených lyžiarskych vlekov, kde dokonca napadli kameramana jednej českej televízie.

Fyzickým osobám by mohla byť za opakované porušovanie nariadenia uložená pokuta až 30-tisíc korún českých, firmám a podnikateľom až štyri milióny.

Situácia je naďalej vážna

Podľa TASR v Česku pribudlo v pondelok 7 663 nakazených novým koronavírusom, čo je o 463 viac než pred týždňom. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR, informoval server Novinky.cz.

Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) zostáva na 71 bodoch a stále zodpovedá 4. stupňu. V ČR však napriek tomu už dlhšie platia pandemické obmedzenia na úrovni piateho stupňa. Reprodukčné číslo kleslo na 1,04.

Aktuálne nakazených je v krajine 95 479. V nemocniciach je 5 855 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 1 032 je vo vážnom stave.

Počet hospitalizovaných sa od konca januára pohybuje pod hranicou 6 000 a počet nakazených vo vážnom stave okolo tisícky. V pondelok zomrelo podľa neúplných čísel ďalších 67 ľudí, celkom je obetí už 17 497. Pod stovku neklesol denný počet obetí od 18. decembra, píšu Novinky.cz.

Počet vyliečených pacientov stúpol na 932 156. Koronavírusom SARS-CoV-2 sa od začiatku pandémie preukázateľne nakazilo už viac ako milión obyvateľov Českej republiky.

Zdroje: Novinky.cz, Novinky.cz, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech