Česi sa pýtajú, kde sú vakcíny, ktoré im nasľubovali „priateľské“ krajiny. Svoju časť nedodalo ani Slovensko

  • Na začiatku apríla neuspel premiér Českej republiky Andrej Babiš vo vyjednávaní s Európskou komisiou
  • Komisia prerozdeľovala 10 miliónov dodatočných dávok, Babišovi sa prídel zdal malý. Nakoniec nedostal ani ten
  • Zo solidarity k Česku mali „priateľské“ krajiny darovať Česku 80-tisíc vakcín
  • Slovensko sľúbilo 10-tisíc dávok Moderny. Tie doteraz neprišli. Česi sa pýtajú, kde sú
Babiš Heger
SITA/Úrad vlády SR
  • Na začiatku apríla neuspel premiér Českej republiky Andrej Babiš vo vyjednávaní s Európskou komisiou
  • Komisia prerozdeľovala 10 miliónov dodatočných dávok, Babišovi sa prídel zdal malý. Nakoniec nedostal ani ten
  • Zo solidarity k Česku mali „priateľské“ krajiny darovať Česku 80-tisíc vakcín
  • Slovensko sľúbilo 10-tisíc dávok Moderny. Tie doteraz neprišli. Česi sa pýtajú, kde sú

Na začiatku apríla neuspel premiér Českej republiky Andrej Babiš vo vyjednávaní s Európskou komisiou. Zo solidarity k Česku mali „priateľské“ krajiny darovať Česku 80-tisíc vakcín. Svojou časťou malo prispieť aj Slovensko, a to 10 000 kusmi vakcíny Moderna. Tie však doteraz neprišli. Česi sa pýtajú, kde sú.

Putin zaradil Česko na zoznam nepriateľských krajín. Hneď vedľa USA

Komisia prerozdeľovala 10 miliónov dávok vakcíny od výrobcu Pfizer/BioNTech, ktoré získala dodatočne. Časť vakcín sa prerozdeľovala solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna (zaočkovanosť  v krajinách  EÚ sa mala pohybovať  od 31 % až do 90 %).

Šlo o krajiny, ktoré si objednali najviac vakcín od spoločnosti AstraZeneca, ktorá ohlásila meškanie dodávok. Výpadok AstraZenecy najviac zasiahol Bulharsko, Estónsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Slovensko. Naša krajina si odniesla z balíka 687 590 vakcín.

Je to škandál, označil Babiš rozhodnutie Komisie

Zvyšok vakcín sa prerozdelil štandardným systémom pro-rata, teda podľa počtu obyvateľov. Andrejovi Babišovi sa to ale zdalo málo, a tak rokoval s Komisiou aj napriek tomu, že Česko nepatrí ku krajinám, ktorú svoju vakcinačnú stratégiu zakladali na AstraZenece, naopak objednalo si viac vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Vyjednávanie ale pre Česko nedopadlo dobre a Babiš prišiel aj o vakcíny, ktoré mala krajina pôvodne sľúbené. Namiesto pôvodných 140-tisíc sa prídel Česku skresal na 70-tisíc. Babiš si vyslúžil nemalú kritiku od opozície, ale aj od koaličného partnera, strany ČSSD.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/DPA/Sven Hoppe

Babiš sa bránil, že to nie je jeho chyba, a že to nie je solidárne. „Portugalské predsedníctvo je skôr bábkou v rukách veľkých štátoch,“ uviedol vtedy Babiš pre České noviny. „Je to škandál, čo si to vlastne dovolili,“ povedal Babiš a pustil sa aj do Slovenska, ktoré podľa neho ani nevedelo prečo dostalo vakcíny.

Český premiér sa dokonca ponosoval, že Komisia nedokáže Česku zabezpečiť dostatok vakcín. Preto si ich budú hľadať sami, čo plánovali spraviť cestou do Moskvy. Potencionálny nákup ruskej vakcíny Sputnik V, ale skrachoval na prevalení kauzy Vrbětice. 

Heger sľúbil 10-tisíc dávok Moderny

Zo solidarity s Českom prisľúbili „priatelia“ ako ich Babiš nazval darovanie vakcín Česku. Slovinsko, Rakúsko a Maďarsko mali dokopy dodať 80-tisíc vakcín. Ku krajinám sa malo pridať aj Slovensko, ktoré prisľúbilo 10-tisíc dávok vakcíny od spoločnosti Moderna.

„Chcel by som dnes z tohto miesta vyjadriť také poďakovanie za to, že máme také dobré vzťahy, a prejaviť solidaritu a oznámiť, že Slovensko venuje 10-tisíc vakcín od Moderny v tom boji s pandémiou práve České republike,“ cituje Hegera portál Novinky.cz. „Radi sa o tieto vakcíny Moderna podelíme,“ dodal.

zdroj: SITA/Úrad vlády SR

Portál Seznam Zprávy sa teraz pýta, kde sú sľúbené vakcíny pre Česko. Zatiaľ nedorazili vakcíny od žiadnej krajiny.

„Slovinsko, Rakúsko a Maďarsko možno na politické úrovni deklarovali úmysel nám vakcíny darovať, ale tento úmysel nebol nikdy realizovaný – nikto nás nekontaktoval ani s predbežnými informáciami, ani s konkrétnou ponukou,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Jana Schillerová na otázku Seznam Zprávy.

Úrad českej vlády ale vzápätí reagoval a tvrdí, že sľúbené vakcíny prídu do konca júna. Portál oslovil aj ambasády potencionálnych darcov, od tých ale odpoveď neprišla.

zdroj: TASR/AP, Michael Sohn

O slovenskom dare majú aktuálne prebiehať rokovania. „Na českej a slovenskej strane sa aktuálne dojednávajú detaily daru. To sú legislatívne náležitosti, ale aj formálne záležitosti typu kedy a kam majú byť vakcíny dovezené apod.,“ povedala Schillerová portálu.

Výber vakcíny Moderna bol kritizovaný práve na Slovensku. Ide o vakcínu, ktorá je najdrahšia a zároveň jej máme najmenej. Na otázky Denníka SME, prečo padol výber práve na túto vakcínu odpovedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, že „šlo o technický výber.“

Zdroje: ČTK, Novinky.cz, Seznam Zprávy, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech