Česi sú ešte horší ako Slováci, v Prahe mnohí nenosia rúško. Minister chce preto zakázať varené víno

  • Obyvatelia Česka si užívajú rozvoľnené opatrenia. Chodiť môžu do reštaurácií, obchodov aj na verejné priestranstva vo večerných hodinách
  • V centre Prahy sa zhromaždili tisícky ľudí počas víkendu. Mnohí bez rúšok a bez rozostupov
  • Česko zaznamenalo zhoršené skóre v protiepidemickom systéme PES, ktoré už druhý deň ostáva na hodnote 64
  • Minister zdravotníctva Jan Blatný sa chystá pritvrdiť, reštauráciám a výdajným okienkam skráti prevádzkovú dobu. Zatočiť chce aj s vareným vínom
pjimage (2)
Twitter
  • Obyvatelia Česka si užívajú rozvoľnené opatrenia. Chodiť môžu do reštaurácií, obchodov aj na verejné priestranstva vo večerných hodinách
  • V centre Prahy sa zhromaždili tisícky ľudí počas víkendu. Mnohí bez rúšok a bez rozostupov
  • Česko zaznamenalo zhoršené skóre v protiepidemickom systéme PES, ktoré už druhý deň ostáva na hodnote 64
  • Minister zdravotníctva Jan Blatný sa chystá pritvrdiť, reštauráciám a výdajným okienkam skráti prevádzkovú dobu. Zatočiť chce aj s vareným vínom

Česko len minulý štvrtok uvoľnilo epidemiologické opatrenia, ktoré mali zabrániť rozšíreniu nákazy a už sa znovu borí so zhoršením epidemiologickej situácie.

Aktuálne môžu Česi navštevovať obchody aj reštaurácie s menšími obmedzeniami, napríklad v reštaurácii môžu pri stole sedieť maximálne štyria ľudia. Stravovacie zariadenia môžu byť v prevádzke od 06.00 h do 22.00 h a naplnené na 50 percent svojej kapacity. Dovolené je opäť aj nočné vychádzanie.

Pražania si užívali Mikuláša 

Práve nočné vychádzanie si naplno užili Pražania počas mikulášskej noci, keď sa v hlavnom meste zhromaždili tisícky ľudí. Tradičné vianočné trhy na Staromestskom námestí, Václavskom námestí, Námestí republiky alebo na Pražskom hrade sa tento rok nekonajú, no napriek tomu prišli do centra mesta tisícky ľudí, ktorí chceli vidieť vianočný stromček.

Návštevníci sa mali kde občerstviť aj bez trhov, po celom centre Prahy sú umiestnené trvalé stánky s občerstvením a reštaurácie, pri ktorých postávali ľudia a niektorí z nich bez rúška. Podľa príspevkov zo sociálnych sietí sa davy ľudí zhromažďujú na Staromestskom námestí pravidelne, hlavne vo večerných hodinách. 

Rovnaká situácia sa opakovala aj na pražskej Kampe, kde tradične chodí Mikuláš s čertami. Zábery niektorých médií ukazujú ľudí, ktorí sa plavia na uzavretej lodi bez rúšok. Nechýbali preplnené nočné dopravné prostriedky MHD.

Podobné úkazy sa opakovali nie len v Prahe, ale po celom Česku, napríklad v Brne.  

Podľa informácií iDNES.cz pražský mestský strážnici počas mikulášskej noci riešili sedem prípadov porušenia opatrení zo strany prevádzok a šesť desiatok ľudí bez rúšok. S obavami sledoval situáciu aj minister zdravotníctva Ján Blatný (za ANO), ktorý uviedol, že má z toho strach. Na jednom mieste podľa neho boli stovky až tisícky ľudí, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.

Situácia sa zhoršuje

V Česku v nedeľu pribudlo 1113 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, uvádza web ministerstva zdravotníctva ČR. Podotýka, že je to o 39 prípadov viac ako pred týždňom. 

Za pondelok zaznamenali 4 239 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a podľa zatiaľ neúplných údajov 52 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z informácií zverejnených v utorok ráno na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva. Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa v ČR od vypuknutia pandémie zvýšil na 9 036. Údaje o dennom náraste úmrtí však bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa celková bilancia obetí často mení.
Česko v súčasnosti eviduje 57 253 aktívnych prípadov nákazy. Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 551 070 ľudí. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 484 781 osôb.
Do utorka 07.57 h bolo v nemocniciach hospitalizovaných 4 348 pacientov, z toho 555 je vo vážnom stave, približuje portál Novinky.cz.

Aká pandémia? Bratislavu zaplavili tisícky ľudí pri stánkoch s občerstvením

Česko zaznamenalo zhoršené skóre v protiepidemickom systéme PES, ktoré už druhý deň ostáva na hodnote 64, čo odpovedá prísnemu štvrtému stupni pohotovosti z piatich. Doteraz platia opatrenia z tretieho stupňa. Politici nevylúčili opätovné sprísnenie opatrení.

Vicepremiér Ján Hamáček (ČSSD) v pondelok na tlačovej konferencii uviedol, že neočakáva, že by vláda zatiaľ prijala sprísnenie opatrení. Opačný názor má minister zdravotníctva Jan Blatný, ktorý avizoval, že skráti prevádzkovú dobu reštaurácií a výdajných okien na 20:00 h a zakáže aj konzumáciu alkoholu a jedla na trhoch, ktoré organizované sú. Minister chce zatiaľ nechať PES na treťom stupni. 

Vlna kritiky sa valí aj na primátora Prahy Zdeněka Hřiba (Piráti), ktorý mal umožniť Mikulášske slávnosti. Premiér Andrej Babiš ho kritizoval v jednom zo svojich videí, ktoré začína so slovami „čau lidi“. Hřib sa bráni, že obyvatelia Prahy nič zlé neurobili a väčšina z nich opatrenia dodržiava a tí išli len na prechádzku počas pekného počasia. 

Česká verejnosť je rozdelená

Česká verejnosť ostáva v otázke dodržiavania epidemiologických opatrení rozdelená. Na sociálnych sieťach sa ozývajú ľudia, ktorí si uvoľnené opatrenia užívajú bez toho, aby chránili seba a ostatných, rovnako ako tí, ktorí si myslia, že takéto správanie sa v konečnom dôsledku nevyplatí.

Zdroje: iDNES.cz, TASR, Aktuálně.cz , Ministerstvo zdravotníctva ČR/Koronaweb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech