Česi uvrhli Sputnik do nemilosti. Smolu majú všetci, ktorí sa ním zaočkovali, vrátane Rusov

  • Česko neuzná očkovaciu látku Sputnik V ani u ruských turistov, ktorí vstúpia na územie krajiny a budú musieť podstúpiť karanténu
  • Rusi sa búria, no českí politici na svojom území nechcú vakcínu, ktorá doposiaľ nebola schválená organizáciou EMA
Česi na svoje územie nechcú púšťať Sputnika
Unsplash/isengrapher, TASR/Milan Kapusta
  • Česko neuzná očkovaciu látku Sputnik V ani u ruských turistov, ktorí vstúpia na územie krajiny a budú musieť podstúpiť karanténu
  • Rusi sa búria, no českí politici na svojom území nechcú vakcínu, ktorá doposiaľ nebola schválená organizáciou EMA

Česko neuzná ruskú očkovaciu látku Sputnik V proti koronavírusu ani u ruských turistov, ktorí vstupujú na územie Českej republiky. Tí tak budú považovaní za nezaočkovaných a po príchode do Českej republiky budú musieť absolvovať karanténu. V nedeľu o tom informoval portál iRozhlas.cz s odolávaním sa na hovorcu českého ministerstva zdravotníctva Daniela Köppla.

Rusi žiadajú o schválenie

Ruská očkovacia látka stále čaká na schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA). O jej čiastočné uznanie v ČR sa prednedávnom pokúsila ruská strana.

České úrady totiž v uplynulých dňoch dostali viacero žiadostí od desiatok ruských turistov. Tí žiadali, aby Sputnik V v Česku uznali rovnako ako ostatné vakcíny proti koronavírusu, aby po príchode do ČR nemuseli absolvovať povinnú karanténu. Česká strana to však odmietla.

zdroj: TASR/AP Photo/Matias Delacroix

„Sputnik ako očkovaciu látku u ruských turistov neuznáme a budú tak musieť nastúpiť do povinnej karantény… Nemajú európske očkovacie pasy. Je to nastavené tak, že sa neuznávajú konkrétne vakcíny, ale európsky certifikát. Vakcína Sputnik nie je uznaná v Európskej únii,“ uviedol Köppl.

Nechcú očkovať Sputnikom, kým nebude schválený

Aj napriek tlakom zo strany českého prezidenta Miloša Zemana sa v Česku doposiaľ ruskou vakcínou neočkuje. V blízkej dobe sa zrejme s distribúciou Sputnika V v Česku ani nezačne, keďže podľa agentúry Reuters EMA o jeho schválení zrejme rozhodne najskôr v prvom štvrťroku 2022, píše iRozhlas.

Bývalý český minister zdravotníctva Jan Blatný tiež v minulosti vyhlásil, že „pokiaľ je ministrom, tak sa v Česku nebude očkovať látkou, ktorú neschválila EMA“.

zdroj: SITA/AP, Saeed Kaari

Ruská strana však tvrdí, že oficiálne stanovisko o neuznaní ruskej vakcíny u turistov prichádzajúcich z Ruska doposiaľ nedostala. Ruské veľvyslanectvo v Prahe totiž uviedlo, že „nedisponuje oficiálnymi informáciami k otázke ďalšej turistickej výmeny s Ruskom“.

K zhoršeniu rusko-českých vzťahov prišlo v apríli tohto roku, keď český premiér Andrej Babiš spolu s vicepremiérom Janom Hamáčkom oznámili, že za výbuchom v muničnom sklade v Vrběticiach v roku 2014 boli agenti ruskej vojenskej rozviedky.          

Zdroje: TASR, iROZHLAS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie