Česká republika hlási problém: Delta variant sa chopil vedenia, tvorí až 80 % prípadov

  • Delta variant získal v susednej republike prevahu
  • Tvorí až 80 % z 1 405 sekvenovaných vzoriek
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, SVET STARTITUP
  • Delta variant získal v susednej republike prevahu
  • Tvorí až 80 % z 1 405 sekvenovaných vzoriek

Delta variant koronavírusu SARS-CoV-2 je v ČR zodpovedný za 70 až 80 percent všetkých pozitívnych testov. Vyplýva to z údajov zozbieraných za ostatné dva týždne, uviedol v pondelok český Štátny zdravotný ústav (SZÚ). Ako uvádza spravodajská stanica ČT24, experti už skôr predpokladali, že tento variant, objavený najprv v Indii, bude v ČR čoskoro prevládať, údaje však definitívne potvrdzujú, že táto situácia už nastala.

Alfa, Beta, Gama, Delta

Laboratória z celej republiky za posledné dva týždne vyšetrili celkovo 1 405 vzoriek pozitívnych na prítomnosť SARS-CoV-2 Vedci za základe výsledkov tzv. diskriminačných PCR testov zistili, aký variant je zodpovedný za nákazu. Hlásenie laboratórií do Informačného systému infekčných ochorení (ISIN), ktorý spravuje Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) sa podľa správy SZÚ významne zlepšilo a údaje tak začínajú poskytovať potrebný prehľad o celej ČR.

Pondelková správa SZÚ ďalej uvádza, že variant Alfa, objavený v Británii, ktorý bol dominantný v minulosti, je teraz zodpovedný za približne 10 percent prípadov nákazy. Variant Beta, objavený v Juhoafrickej republike, sa vyskytuje v menej ako jednom percente pozitívnych testov. Rovnako ojedinelo našli českí vedci vo vzorkách aj variant Gama, objavený v Brazílii.

Medzi európskymi krajinami, ktoré čelia rozmachu variantu delta, sú Británia a Portugalsko. Vysoká miera zaočkovanosti v oboch štátoch však mierni následky tohto nákazlivejšieho variantu. V Británii, kde sú plne zaočkované dve tretiny dospelých obyvateľov, momentálne umiera v súvislosti s covidom jeden zo 750 nakazených, pričom v zime zomrel jeden z 50 infikovaných, pripomína ČT24.

Vážnu hrozbu predstavuje nákazlivejší delta variant najmä pre rozvojové krajiny, ktoré majú nízku mieru zaočkovanosti, komentuje ČT24. Po prvý raz bol v ČR detegovaný aj variant delta plus, a to v Juhomoravskom kraji.

Obávaš sa tretej vlny pandémie?

„Čo sa týka v ČR novo zachyteného variantu, ktorý nesie označenie delta plus, v Európe sa tento variant vyskytol po prvý raz v apríli v Anglicku a doteraz bolo v Európe sekvenovaných 196 SARS-CoV-2 pozitívnych vzoriek s týmto genómom. Nakazenou je tridsaťročná žena z Juhomoravského kraja. Prípad vyšetrovala príslušná krajská hygienická stanica a ďalšie výskyty ochorenia (spôsobného variantom delta plus) neboli zaznamenané,“ priblížila riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu Barbora Macková.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie