Česko chce vysadiť strom za každého jedného obyvateľa krajiny

  • Nový projekt na ochranu životného prostredia chce vysadiť približne jeden strom na obyvateľa
  • Všetko odštartuje už na jeseň 2019
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Nový projekt na ochranu životného prostredia chce vysadiť približne jeden strom na obyvateľa
  • Všetko odštartuje už na jeseň 2019

Globálne otepľovanie spôsobuje okrem extrémnych teplôt aj extrémne sucho. Uvedomujú si to aj naši českí susedia a rozhodli sa zakročiť ešte predtým, ako bude neskoro. Ako uviedol portál ekolist, veria, že výsadbou veľkého množstva zelene, budú môcť zmierniť dopady meniacej sa klímy na krajinu. Projekt naplánovalo Ministerstvo životného prostredia spolu s Nadáciou partnerstva a ďalšími tromi desiatkami organizácií.

Česká republika by chcela vysadiť strom za každého jedného obyvateľa krajiny, dokopy by ich teda bolo približne 10 miliónov.

„Výsadba stromov a zelene v mestách aj vo voľnej krajine je veľmi účinným nástrojom, ako zadržovať vodu tam, kde ju potrebujeme. Taktiež dokážu ochladzovať naše mestá či zlepšovať kvalitu ovzdušia, rovnako ako pomáhajú spomaľovať eróziu pôdy vďaka tomu, ako člení bloky orné pôdy na menšie celky,“ vysvetlil minister životného prostredia Richard Brabec pre ekolist.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Iniciatíva by mala odštartovať už túto jeseň a nadväzovať bude na úspešnú kampaň Stromy slobody 1918–2018, ktorá v roku 2018 pomohla vysadiť  2 762 nových stromov. Svojou troškou môže prispieť každý a voliteľnou čiastkou tak pomôcť k výsadbe nových stromov. Tie sa budú vysádzať ako vo voľnej prírode, tak aj v mestách či obciach.

Na Slovensku existuje od roku 2012 iniciatíva Zasaď strom Make a Home, ktorá si kladie za cieľ vysadiť 1 milión stromov.  Ten bude pokračovať aj v roku 2019, zameriava sa na oblasť Tatier, ale aj na slovenské mestá a je realizovaný v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAP. Do pomyselnej knihy rekordov za zapísali hneď v prvom roku fungovania, kedy sa im podarilo vysadiť historicky najviac stromčekov za jeden deň, ich počet dosiahol 2 525.

Zdroj: Ekolist, Reflex, Zasadstrom.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech