Česko dnes rozhodlo o tom, či bude Babiš trestne stíhaný za nezvládnutie epidémie koronavírusu

  • Dnes sa v Česku rozhodlo o tom, či bude Babiš trestne stíhaný za nezvládnutie epidémie koronavírusu
  • O výsledku rozhodlo Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 1
Belgium_EU_Summit070515734226
TASR/Olivier Hoslet, Pool via AP
  • Dnes sa v Česku rozhodlo o tom, či bude Babiš trestne stíhaný za nezvládnutie epidémie koronavírusu
  • O výsledku rozhodlo Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 1

Ako informovala agentúra TASR, štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) nebude trestne stíhať českého premiéra Andreja Babiša a ďalších členov jeho vlády za nezvládnutie epidémie koronavírusu v krajine. Informoval o tom v piatok český investigatívny server Neovlivni.cz.

Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 1 skúmalo trestné oznámenie advokáta Petra Němca, ktorý sa domáhal potrestania vládnych politikov za chaotický boj štátu s koronavírusom.

Nemcovo trestné oznámenie bolo spísané ešte na jeseň, počas druhej vlny epidémie v ČR, teda ešte pred doposiaľ najsilnejším šírením nákazy, ku ktorému v krajine dochádza v posledných týždňoch.

Vakcínami sa plytvá, tvrdí Babiš. Z 300 miliónov dávok pre občanov EÚ môže byť až 360 miliónov

Advokát vo svojej žiadosti požadoval trestné stíhanie premiéra Babiša, medzičasom už bývalého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha a prípadne aj ďalších členov vlády. Argumentoval pritom, že k masívnemu šíreniu vírusu v Česku výrazne prispeli vážne pochybenia zodpovedných štátnych úradov aj konkrétnych osôb.

Štátne zastupiteľstvo na podnet advokáta Němca v rekordne krátkom čase dvoch mesiacov preskúmalo všetky okolnosti vládneho boja s koronavírusom. Dospelo pritom k záveru, že Andrej Babiš a jeho tím nenesú za nezvládnutú epidemiologickú stratégiu žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť, a preto neexistuje dôvod na začatie trestného stíhania.

„Štátny zástupca vo vami popisovanom konaní nezistil trestnú zodpovednosť uvedených osôb, a to ani v rovine nedbalostného zavinenia,“ uviedol žalobca Zdeněk Michora v uznesení, ktoré advokátovi zaslal pred koncom roka.

zdroj: Youtube/Visit Czech Republic

 

Michora zdôraznil, že príslušné štátne orgány v danom období zasadali a rozhodovali a že ich snahy zastaviť šírenie vírusu neuspeli, nebola len ich chyba.

Podľa žalobcu treba pri pripisovaní zodpovednosti za nepriaznivý vývoj zvážiť aj ďalšie faktory, napríklad klimatické podmienky, ako aj mieru disciplíny a ochoty obyvateľov zachovávať platné opatrenia a testovať sa na prítomnosť koronavírusu.

Proti rozhodnutiu štátneho zástupcu sa môže advokát Němec odvolať k nadriadenému mestskému štátnemu zastupiteľstvu a požiadať o opätovné preskúmanie celej záležitosti.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech