Česko konečne zlomilo krivku počtu nakazených. Stále má preťažené nemocnice a až 5 000 obetí

  • Česko je pravdepodobne z najhoršieho vonku, počet nových prípadov koronavírusu začal klesať
  • Podarilo sa to práve v čase, kedy bol stav v Česku kritický
  • Počet obetí koronavírusu presiahol 5 000
koronavírus česko mapa
MZČR
  • Česko je pravdepodobne z najhoršieho vonku, počet nových prípadov koronavírusu začal klesať
  • Podarilo sa to práve v čase, kedy bol stav v Česku kritický
  • Počet obetí koronavírusu presiahol 5 000

Vyzerá to tak, že Česko je z najhoršieho vonku a konečne zlomilo „hnusobe krk“. V Českej republike potvrdili testy v pondelok 6048 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 95 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v utorok ráno na webe českého ministerstva zdravotníctva. V rovnaký deň pred týždňom (2.11.) pribudlo 9241 infikovaných.

Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 5074. Tieto údaje bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia. Aktualizované dáta ukázali, že 3. novembra zomrelo za deň rekordných 239 nakazených koronavírusom. Hranica 200 úmrtí za deň bola v ČR prvýkrát prekonaná 30. októbra.

V pondelok pribudlo viac vyliečených ľudí ako nových prípadov, stúpol počet úmrtí

Česko momentálne eviduje 420 875 potvrdených a 155 259 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia COVID-19 sa tam doteraz vyliečilo 260 542 osôb. Hospitalizovaných bolo do pondelka 18:00 h 7 787 pacientov, čo stále predstavuje kritický stav. Najviac (8 283) ich bolo 3. novembra.

Vývoj epidémie v jednotlivých okresoch sa rýchlo mení. V súčasnosti je situácia najvážnejšia v okrese Pelhřimov, kde je 1 094,02 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú okresy Vsetín (1 070,23) a Benešov (868,09). Okres Vsetín ako ohnisko priamo susedí so slovenským okresom Púchov, ktorý sa v plošnom testovaní ukázal ako najviac zasiahnutý región na Slovensku.

Prísne pravidlá sa môžu uvoľňovať

Český minister zdravotníctva Jan Blatný po pondelkovom rokovaní vlády uviedol, že štatistiky dokazujú, že sa vďaka prijatým opatreniam darí koronavírusovú epidémiu brzdiť. Podľa neho teda nie je dôvod sprísňovať zavedené opatrenia, ale skôr ich pomaly a riadene uvoľňovať.

Minimálne do 20. novembra platí v ČR núdzový stav. Odbory v nedeľu navrhli vláde, aby na 16. novembra, prípadne aj na 13. novembra, stanovila deň pracovného voľna, ktoré by spolu s víkendom a štátnym sviatkom 17. novembra pomohli zamedziť šíreniu koronavírusu a zlepšiť kritickú situáciu v nemocniciach. Vicepremiér Jan Hamáček to označil za rozumný nápad. Napriek podpore Hamáčka to ale vláda zamietla. Podľa Blatného totiž neexistuje v súčasnosti žiadna legálna forma, na základe ktorej by mohol štát voľno nariadiť.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK