Česko sprísňuje pravidlá ohľadom omamných látok. Ako cestou sa vyberie Slovensko? Rezort reaguje

  • Česko chce deti chrániť pred návykovými látkami
  • Upravujú podmienky na predaj aj propagáciu
  • Reaguje slovenské ministerstvo aj odborník na závislosti
Na snímke ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a česká vlajka.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Radoslav Gálus
  • Česko chce deti chrániť pred návykovými látkami
  • Upravujú podmienky na predaj aj propagáciu
  • Reaguje slovenské ministerstvo aj odborník na závislosti

Naši susedia sa rozhodli konať v prípade návykových látok. Keďže závislostí je stále viac, zakročili formou vyhlášky. Česká snemovňa schválila pravidlá pre nakladanie s látkami typu kratom alebo konope s nízkym obsahom účinnej zložky THC. Informoval o tom začiatkom mesiaca portál CNN Prima News.

Hlavným cieľom poslaneckej novely je ochrániť pred týmito látkami deti. Látky s psychoaktívnym účinkom sa majú rozlíšiť podľa rizikovosti, píše portál. Vysvetľujú, že látky sa budú môcť predávať len tie, ktoré sú menej rizikové a budú si ich môcť kupovať výhradne dospelí ľudia.

Ako k tomu bude pristupovať naša krajina? Startitup oslovil slovenské ministerstvo zdravotníctva aj odborníka na závislosti Ľubomíra Okruhlicu.

Podmienky a zákazy

Vrásky na čele Českej republike spôsobila hlavne látka kratom, ktorá je legálna a môžeš si ju kúpiť v automate či predajni alebo online. Jej dostupnosť môžeme prirovnať k HHC na Slovensku, ktoré je dostupné v automatoch alebo online. Práve to, že môžeš látku zohnať tak jednoducho, umožňuje jej kúpu aj neplnoletým a deťom. A v tom vidí česká snemovňa problém, ktorý sa rozhodli riešiť rázne.

Po novom budú predajcovia musieť podľa novely spĺňať rôzne podmienky. Platiť bude aj zákaz verejnej reklamy. CNN Prima News píše, že predloha novely podlieha súhlasu Európskej komisie a teraz zamieri k posúdeniu do Senátu.

Pretože sa snemovné prejednávanie regulácie takzvaných psychomodulačných látok preťahovalo, vláda s platnosťou do konca roka zaradila HHC a ďalšie konopné deriváty na zoznam zakázaných návykových látok. Dopĺňajú, že ich predaj teraz možný nie je a držanie väčšieho ako malého množstva je trestné.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: CNN Prima News, Česká a slovenská psychiatrie, Seznam zprávy, tvnoviny.sk, Seznam zprávy, Policie ČR, Archív Startitup, Teraz

Najnovšie videá

Trendové videá