Deti na Slovensku končia v nemocnici otrávené novou látkou. Predáva sa voľne v automatoch

  • V Národnom ústave detských chorôb hospitalizovali mladých pacientov
  • Otrávili sa po požití voľne dostupnej omamnej látky
  • Tá je známa ako HHC
pacient na lôžku
Ilustračný obrázok, Unsplash/Alexander Grey
  • V Národnom ústave detských chorôb hospitalizovali mladých pacientov
  • Otrávili sa po požití voľne dostupnej omamnej látky
  • Tá je známa ako HHC

Lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave čelia veľkému nárastu prípadov, kedy deti utrpeli akútny toxický účinok návykových látok. TASR o tom informovala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická. Štyria mladí pacienti nedávno priznali požitie látky známej ako HHC.

Jeden z nich skončil hospitalizovaný. Lekári upozorňujú, že táto potenciálne nebezpečná látka je momentálne voľne dostupná v automatoch a dostupná pre akýkoľvek užívateľov.

Otrava po požití

U zvyšných detí prítomnosť HHC lekári nevedeli jednoznačne potvrdiť.

Po nadobudnutí vedomia nevedeli udať presné, respektíve ani približné zloženie požitých látok, pretože požili alebo vypili látky v kombinácii. Domnievame sa, že požitie HHC je pre jeho dostupnosť veľmi časté, mnohé z detí nevyhľadajú lekársku pomoc a v mnohých prípadoch osoby v okolí týchto detí nerozlíšia toxický účinok tejto látky,“ priblížil primár urgentu Marcel Brenner.

Hospitalizovaných pacientov po požití HHC môže byť podľa neho viac. „Látku nevieme zatiaľ explicitne dokázať laboratórnymi prístrojmi vzhľadom na blízku príbuznosť s THC. Niekedy môže vychádzať tzv. falošná pozitivita pre THC. Pracujeme však na tom, aby sme túto látku vedeli dokázať,“ povedal.

Informácie o požití v súčasnosti možno získať len od pacientov, respektíve osôb prítomných pri udalosti.

Zdravotný stav dieťaťa po požití HHC závisí od dávky, respektíve od prípadnej kombinácie s inými látkami, ako lieky, alkohol či drogy.

„Hoci riziko toxického účinku, ktorý by bezprostredne ohrozoval život dieťaťa, nie je veľké, ale riziko sekundárneho poškodenia pádom, nekontrolovaným správaním alebo navodením poruchy vedomia je veľmi veľké,“ doplnila Kamenická.

Lekár upozornil na to, že deti do NÚDCH často prichádzajú s poruchou vedomia, v bezvedomí či výrazne podchladené.

„Ešte predtým, ako sa dostanú do bezvedomia, je tu veľké riziko nechceného sebapoškodenia, dieťa môže zakopnúť, spadnúť pod dopravný prostriedok alebo z výšky a vážne sa zraniť alebo v bezvedomí vdýchnuť do dýchacích ciest žalúdočný obsah a udusiť sa,“ ozrejmil. Lekári apelujú na rodičov, aby svoje deti poučili o rizikovosti daných látok.

Čo je HHC?

Hexahydrokanabinol (HHC) sa prvýkrát objavil v roku 1944, keď americký chemik Roger Adams vykonal laboratórne experimenty. Zmenil štruktúru THC tým, že vymenil dvojitú väzbu za vodíkové atómy v procese nazývanom hydrogenácia.

Odvtedy ubehli roky a až v roku 2020 dvaja španielski výskumníci J. Basas-Jaumandreu a F. Xavier C. de las Heras skúmali tukový extrakt zo semien konope sativa a identifikovali 43 kanabinoidov, vrátane HHC.

Ukázalo sa, že HHC sa vyskytuje prirodzene v rastline konope. No jeho vzácny výskyt by ho spravil ekonomicky nevýhodným priamo z rastliny extrahovať. To viedlo k jeho výrobe v laboratóriu z CBD pomocou zložitých chemických procesov.

Pokiaľ ide o jeho účinky v porovnaní s THC, spoľahlivých informácií o HHC máme málo. Preto treba byť opatrný pri hodnotení jeho vplyvu. HHC sa často opisuje ako látku s o polovicu slabšími intoxikačnými účinkami oproti THC.

Na rozdiel od THC, ktoré sa zriedka nachádza vo svojej takmer čistej forme, sú na trhu dostupné produkty s koncentráciou HHC až do 99 %, čo znižuje potrebu opatrnosti pri jeho konzumácii.

HHC zvyčajne vyvoláva mierne zvýšenie telesnej teploty a srdcovej frekvencie, s menej výraznými sedatívnymi účinkami, ktoré podporujú pokoj a relaxáciu.

Prvé výskumy naznačujú, že účinky HHC na ľudské telo sa výrazne podobajú THC. Môže poskytovať úľavu od bolesti, pocit pokoja a rovnováhy, ale nesie aj riziko úzkosti, závratov alebo paranoje.

Zaujímavé je, že vplyv HHC na spánok sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi; niekomu môže pomôcť zaspať, iným môže zhoršiť problémy so spaním.

Zdroje: TASR, Canatura

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá