Česko vyhosťuje ruských diplomatov a hovorí o terorizme. Rusi sa nás snažia destabilizovať, naznačuje Korčok

  • V roku 2014 prekvapili Česko výbuchy dvoch muničných skladov vo Vrběticiach. Prvý vybuchol 16. októbra, druhý 3. decembra
  • Niektorí odborníci ich označili za „nevysvetliteľné“
  • Po vyše 6 rokov predstavitelia krajiny vyhlásili, že od bezpečnostných zložiek majú dôkaz, podľa ktorého stojí za výbuchmi ruská spravodajská služba GRU – známa už z čias Sovietskeho zväzu – a jej známi agenti
  • Zdá sa, že česká politická scéna je tentokrát jednotná. Vyhostenie členov ruskej ambasády schválil aj Miloš Zeman, viackrát známy svojimi proruskými vyjadreniami
  • O nebezpečnej, ruskej aktivite v Európe hovoria aj slovenskí ministri
Ruskí agenti
Unsplash/ Nikolay Vorobyev a Policie ČR
  • V roku 2014 prekvapili Česko výbuchy dvoch muničných skladov vo Vrběticiach. Prvý vybuchol 16. októbra, druhý 3. decembra
  • Niektorí odborníci ich označili za „nevysvetliteľné“
  • Po vyše 6 rokov predstavitelia krajiny vyhlásili, že od bezpečnostných zložiek majú dôkaz, podľa ktorého stojí za výbuchmi ruská spravodajská služba GRU – známa už z čias Sovietskeho zväzu – a jej známi agenti
  • Zdá sa, že česká politická scéna je tentokrát jednotná. Vyhostenie členov ruskej ambasády schválil aj Miloš Zeman, viackrát známy svojimi proruskými vyjadreniami
  • O nebezpečnej, ruskej aktivite v Európe hovoria aj slovenskí ministri

Písal sa 16. október 2014, keď české médiá začali informovať, že vo Vrběticiach v Zlínskom okrese (neďaleko Slovenska) vybuchuje muničný sklad. Počas prvých výbuchov, ktoré pokračovali aj nasledujúce dni až týždne, zahynuli aj dvaja ľudia. 3. októbra sa ozvali silné explózie znova a vybuchol aj ďalší sklad v areáli. „Napríklad ten druhý výbuch, ktorý vo Vrběticích prebehol, bol takmer nevysvetliteľný,“ citovala v noci bývalého náčelníka generálneho štábu Jiřího Šedivého Česká televízia.

Prešlo vyše 6 rokov a ohľadom výbuchov práve v týchto hodinách vychádzajú na povrch zaujímavé informácie, ktoré hovoria o zásahu a podľa Jiřího Šedivého priam napadnutí Českej republiky cudzím štátom. „Na základe jednoznačných dôkazov, získaných vyšetrovaním našich bezpečnostných zložiek, musím konštatovať, že existuje dôvodné podozrenie o zapojení dôstojnikov ruskej GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničného skladu areálu Vrbětice v roku 2014,“ prehlásil včera premiér Českej republiky Andrej Babiš. GRU je známa ruská vojenská, informačný služba, ktorá si svoju povesť budovala už v časoch Sovietskeho zväzu.

‼ Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni…

Uverejnil používateľ ČT24 Sobota 17. apríla 2021

Reakcia nenechala na seba dlho čakať a predstavitelia Českej republiky už nariadili vyhostenie 18 ruských diplomatov z územia ČR, ktorí sú podľa českých zistení skôr ruskými špiónmi než diplomatmi. Minister vnútra a aktuálne aj minister zahraničia ČR Jan Hamáček dodal, že spomínaní diplomati majú územie Českej republiky opustiť do 48 hodín.

Viacerí možno očakávali, aká bude reakcia napríklad českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý je celkom známy svojimi proruskými krokmi a vyjadreniami. Ten však po informovaní vyhostenie ruských diplomatov podporil. „Prezident nám vyjadril absolútnu podporu,“ oznámil Andrej Babiš. Politická scéna je, zdá sa, v tomto jednotná.

Niektorí českí politici pripomenuli, že tieto podozrenia sa objavili už predtým. Niektorí doslova hovoria o terorizme, jasnom útoku či nepredstaviteľnom zásahu do suverénneho štátu, a reakcia vyhostiť 18 ruských diplomatov je podľa opýtaných politikov adekvátna. „Je potrebné tieto obvinenia predložiť v Poslaneckej snemovni, ak by sa potvrdili, je to jasný teroristický útok,“ prehlásil napríklad šéf SPD Tomio Okamura, aj u nás známy svojimi viacerými, napríklad proti-migračnými vyjadreniami.

Známi ruskí agenti sa v októbri 2014 pohybovali po Českej republike

Ešte v čase, keď prebiehali dôležité tlačovky a predstavitelia Českej republiky informovali o podieľaní sa Ruska na výbuchoch, Polícia ČR zverejnila fotografie dvoch ruských agentov, po ktorých pátra. Ide o dobre známe tváre ruských agentov, ktorých už hľadá aj Veľká Británia či iné krajiny, a ktorí sa mali napríklad podieľať aj na otrávení dvojitého agenta Skripaľa vo Veľkej Británii, ktorý bol v očiach Ruska zradcom.

Obaja muži, ktorí sa predtým preukázali s ruskými pasmi na mená Alexandr Petrov a Ruslan Boširov (neskôr použili aj moldavský či tadžikistanský pas) sa, podľa zistení Národnej centrále proti organizovanému zločinu ČR, v roku 2014 pohybovali po území Českej republiky. Ide o agentov už spomínanej vojenskej tajnej informačnej služby GRU.

Server Respekt.cz s odkazom na políciu uviedol, že obaja hľadaní muži s pasmi na fiktívne mená prileteli 13. októbra 2014 do Česka a boli vopred objednaní na návštevu muničného skladu vo Vrběticiach… V tej dobe sa v sklade údajne nachádzali zbrane, ktoré mal nakúpiť bulharský obchodník so zbraňami. Zrejme dodával zbrane na Ukrajinu, ktorá bola práve vo vojne s Ruskom,“ vysvetľuje dnes Česká televízia.

Ani reakcia Ruska nenechala na seba dlho čakať a Kremeľ sa rozhodol vyhostiť rovnaký počet českých diplomatov, teda 18, z Ruska. „Rusko nemá nič lepšie na práci, než vyhadzovať do vzduchu nejaké sklady. Nikdy sme Česko nepovažovali za svojho protivníka,“ oznámil pred novinármi prvý zástupca predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Vladimír Džabarov.

Nejmenovaný ruský diplomatický zdroj řekl agentuře Interfax, že Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v…

Uverejnil používateľ ČT24 Sobota 17. apríla 2021

Naštrbené vzťahy medzi Českom a Ruskom

Vzťahy Českej republiky a Ruska sa v posledných rokoch naštrbili už viackrát, hoci asi nikdy nie tak ako teraz. Kremeľ nahnevalo a pobúrilo napríklad odstránenie sochy maršála Ivana Koneva v Prahe či odhalenie pamätníka takzvaných Vlasovcov.

Konev je pre veľa ľudí kontroverznou postavou, predovšetkým kvôli svojej úlohe pri potláčaní povstania v Maďarsku v roku 1956 a pri kríze v Berlíne o päť rokov neskôr… Vojaci Ruskej oslobodeneckej armády, takzvaní Vlasovci, boli pôvodne sovietski vojaci, ktorí sa po zajatí Nemcami rozhodli bojovať po ich boku. Na konci vojny ale pomohli pri oslobodzovaní Prahy,“ vysvetľuje Česká televízia.

Za zmienku, ktorá Rusov nahnevala, stojí aj premenovanie pražskej ulice, na ktorej sa nachádza vchod do ruskej ambasády, na námestie Borisa Nemcova. A nadšenie z Kremľa neprišlo ani po určení nového štátneho „sviatku“ v Českej republike – 21. augusta, ktorí si Česi pripomínajú ako „Deň pamiatky obetí invázie v roku 1968 a následnej okupácie vojsk Varšavskej zmluvy“. Podotýkame, že túto novelu zákona podpísal, pre niekoho proruský, Miloš Zeman.

zdroj: SITA/Kancelária prezidenta SR

Aktuálny prípad a údajné podieľanie sa Ruska na výbuchoch v muničnom areáli ešte viac podkopáva už aj tak naštrbené česko-ruské vzťahy. Veľa sa aktuálne hovorí aj o stavbe nových blokov jadrovej elektrárne Dukovany v Českej republike, ktoré chceli stavať práve Rusi.

Mnohí odborníci i bezpečnostné zložky však pred zverením tohto i iných citlivejších, nemalých projektov do rúk Rusov už nejaký čas varujú a po nových informáciach ohľadom výbuchov vo Vrběticiach sa zdá len málo pravdepodobné, že stavať jadrové bloky budú práve Rusi.

Správy civilnej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) aj Vojenského spravodajstva takmer každý rok varujú pred ruskou spravodajskou činnosťou v Česku. Podľa výročnej správy BIS za rok 2019 tu operovali všetky ruské tajné služby,“ pripomenula dnes Česká televízia.

Pred malou chvíľou som telefonoval s mojim českým kolegom, ministrom zahraničných vecí ČR Jan Hamáček. Tlmočil som mu…

Posted by Ivan Korčok on Sunday, April 18, 2021

Rozhodnutiu Českej republiky vyhostiť ruských diplomatov/agentov takpovediac už zatlieskali aj predstavitelia iných krajín, napríklad Spojené štáty americké, krajiny Pobaltia, ktoré tiež majú s Ruskom svoje bohaté skúsenosti, a pred chvíľou aj niektorí slovenskí ministri.

Hrozba pre Slovensko

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok dnes na Facebooku napísal, že odhalenia agentov v Česku „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“.

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada pre vyhostenie ruských diplomatov z Českej republiky zvolať Bezpečnostnú radu SR. Informoval o tom jej hovorca Ondrej Šprlák. 

Rozhodnutie vlády Českej republiky vyhostiť 18 ruských diplomatov v súvislosti s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach je správnou reakciou na činnosť ruských tajných služieb,“ zhodnotila strana SaS. Dodala, že tieto správy sú aj pre nich šokujúce.

„Je čas na rázne a jasné kroky voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách EÚ a NATO… Činnosť cudzej spravodajskej služby na českom území, ktorá podľa vyšetrovania viedla dokonca k usmrteniu českých občanov, je dôkazom, že Rusko nemá úprimný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy. Ruské tajné služby sú v Európe prítomné a aktívne,“ vyjadril sa k prípadu aj minister obrany SR Jaroslav Naď.

JE ČAS NA RÁZNE A JASNÉ KROKY VOČI SIETI RUSKÝCH SPRAVODAJSKÝCH SLUŽIEB V KRAJINÁCH EÚ A NATORozumiem rozhodnutiu…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Sunday, April 18, 2021

Zdroje: ČT24, Policie ČR, Andrej Babiš

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá