Česko má opäť rekord v počte nakazených, zavádza tvrdé opatrenia proti šíreniu koronavírusu

  • Minister zdravotníctva Roman Prymula zavádza tvrdé opatrenia
  • Česko trhá rekordy v počte pozitívne testovaných ľudí, ale aj v počte hospitalizovaných
Virus_Outbreak_Czech_Republic048290731831
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Minister zdravotníctva Roman Prymula zavádza tvrdé opatrenia
  • Česko trhá rekordy v počte pozitívne testovaných ľudí, ale aj v počte hospitalizovaných

 Koronavírus sa v Českej republike naďalej nekontrolovane šíri – vo štvrtok tamojšie laboratória zachytili rekordných 5394 pozitívnych prípadov. V Česku zaznamenali v ostatnom čase denné maximá hneď niekoľkokrát. V stredu bol prírastok premiérovo nad päť tisíc, konkrétne 5335 nakazených, a o deň neskôr uvedené číslo ešte narástlo. Pred stredajším rekordom najviac prípadov pribudlo aj v utorok (4457).

Opatrenia

V súvislosti s nezlepšujúcou sa situáciou ohľadne šírenia koronavírusu v Česku pristúpili s okamžitou platnosťou k viacerým obmedzeniam. Vláda sa rozhodla na 14 dní zavrieť divadlá, kiná či zoologické záhrady. Konať sa nebudú ani športové aktivity v interiéroch a prístupné nebudú ani fitness centrá či kúpaliská.

Máme tu veľký segment populácie, ktorý sa k opatreniam stavia negatívne,“ vyhlásil po rokovaní vlády podľa webu idnes.cz minister zdravotníctva Roman Prymula.

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Po novom budú reštauračné zariadenia otvorené iba do 20:00, predtým to bolo o dve hodiny dlhšie. V obchodných centrách obmedzia prístup k wi-fi, aby sa tam neschádzali deti a mládež. Počas najbližších dvoch týždňov bude obmedzená pracovná doba štátnych úradov, ktoré budú fungovať dva dni v týždni na päť hodín.

Obmedzenia sa dotknú aj školstva. Ako uviedol minister tohto rezortu Robert Plaga, na vysokých školách budú musieť vyučovať online. Všetkých stredných škôl sa bude týkať dištančná výučba. Žiaci druhého stupňa základných škôl sa budú striedavo učiť v škole a dištančným spôsobom.

V Česku od pondelka platí 30-dňový núdzový stav. V uzavretých priestoroch sa nesmie stretnúť viac ako 10 ľudí, pre exteriéry platí limit 20 osôb. 

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech